TOPlist

Tohle je 10 nejprodávanějších her na konzoli Nintendo Switch

Mario a Luigi ve flimu Super Mario Bros. ve filmu
 • Úspěch Nintenda Switch lze přičíst jeho skvělým hrám
 • V TOP 10 nejprodávanějších titulech je nejvíce zastoupený Mario
 • Novinka The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom se dostala do žebříčku za pouhé 3 měsíce

Japonská videoherní společnost Nintendo je tady s námi už neuvěřitelných 133 let. Od roku 1889, kdy byla založena v Kjótu, až do dnešních dní je firma synonymem pro úspěch na poli her, přičemž její vývojáři dali světu celou plejádu hrdinů, kteří se v mnoha případech stali ikonami svých žánrů, a dokonce i celého herního odvětví. Vždyť kdo by neznal italského instalatéra Maria, neohroženého Linka nebo zástup pokémonů v čele s elektrickou myší Pikachu?

V TOP 10 kralují tituly od Nintenda

Ačkoli poslední konzole Switch už je na trhu 6 let a na jejím výkonu je to znát, stále se jedná o jednu z nejlépe prodávaných konzolí v historii – aktuálně se pyšní téměř 130 miliony prodaných kusů, přičemž před ním už je jen stájový handheld Nintendo DS se 154 miliony kusů a legendární PlayStation 2 se 155 miliony kusů. Dobrou konzoli ale nedělá ani tak hardware, jako spíše software, tedy konkrétní herní tituly. V tomto ohledu se Switch může pyšnit celou řadou exkluzivit, které mu mohou konkurenti jen tiše závidět.

Snímek ze hry Mario Kart 8 Deluxe
Mario Kart 8 Deluxe je nejprodávanější hrou na Nintendo Switch

K tomu se vyjádřilo i samotné Nintendo, když zveřejnilo seznam deseti nejprodávanějších her na konzoli Switch. Pokud jste v titulech od japonské společnosti alespoň trochu zběhlí, jejich složení vás příliš nepřekvapí:

 1. Mario Kart 8 Deluxe – 55,46 milionu
 2. Animal Crossing: New Horizons – 42,79 milionu
 3. Super Smash Bros. Ultimate – 31,77 milionu
 4. The Legend of Zelda: Breath of the Wild – 30,65 milionu
 5. Super Mario Odyssey – 26,44 milionu
 6. Pokémon Sword/Pokémon Shield – 25,92 milionu
 7. Pokémon Scarlet/Pokémon Violet – 22,66 milionu
 8. Super Mario Party – 19,39 milionu
 9. The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom – 18,51 milionu
 10. New Super Mario Bros. U Deluxe – 16,17 milionu

Několik věcí je na tomto seznamu přeci jen zajímavých. Čtvrté místo si za celých šest let udržel launchový titul a port z Wii U The Legend of Zelda: Breath of the Wild, který byl dlouho považován za jednu z nejlepších her videoherní historie. Jeho nástupce s podtitulem Tears of the Kingdom se za pouhé tři měsíce od vydání dokázal vyšvihnout na 9. místo žebříčku, což je také velmi obdivuhodný kousek, a je poměrně jisté, že se na deváté příčce nezdrží dlouho.

Zajímavé je také zjištění, že hráčů série Pokémon je přibližně okolo 25 milionů. Ačkoli série Sword/Shield a Scarlet/Violet od sebe dělí pouhé tři roky, řada hráčů neváhá s pořízením dalšího Pokémon titulu. Vzhledem k tomu, že Nintendo počítá obě verze dohromady, bohužel nevíme, nakolik hráči preferují tu či onu verzi. V praxi to ale zase takovou roli nehraje – hry ze série Pokémon tradičně vycházejí ve dvou variantách, které se liší jen několika málo dostupnými pokémony.

Pokémoni Koraidon a Miraidon ze hry Pokémon Scarlet and Violet
Pokémoni mají stabilní počet hráčů okolo 25 milionů

Co je lehce překvapivé, je úspěch primárně multiplayerové hry Super Mario Party, především s ohledem na fakt, že se do výběru nedostal nástupce Mario Party Superstars. Ten kromě nových miniher přinesl také možnost hrát tento titul na konzoli Switch Lite, která nedisponuje odpojitelnými ovladači Joy-Con, bez kterých nešlo původní hru spustit. To vypovídá zejména o skutečnosti, že majitelé Lite verze Switche nepředstavují příliš velkou kupní sílu.

První místo patří závodům motokár

Nepřekvapivým hitem, který ovšem skončil až na druhém místě, je dva roky starý titul Animal Crossing: New Horizons. Ten se v době svého vydání stal velmi diskutovanou hrou a o jeho neustálé popularitě svědčí například fakt, že v oficiálním obchodě Nintendo Store nebyl ještě ani jednou ve slevě. První místo s přehledem opanoval titul Mario Kart 8 Deluxe, který je pro mnoho hráčů synonymem pro virtuální motokárové závody a také etalonem v tomto žánru.Nintendo Switch OLED recenzeNepřehlédněte

Recenze Nintendo Switch OLED: drobná evoluce, která potěší

Ačkoli se v poslední době stále více spekuluje o výkonnějším nástupci Switche, prodeje her pro tuto konzoli jen tak neustanou a žebříček se do konce životního cyklu může ještě výrazně změnit. Své k tomu jistě řekne i chystaná plejáda filmových zpracování jednotlivých značek, které dostaly zelenou po masivním finančním úspěchu Super Mario Bros. ve filmu. Zároveň se chystají i nové tituly ze světa Maria jménem Super Mario Bros. Wonder a Super Mario RPG, které by do žebříčku mohly promluvit. Je tedy poměrně jisté, že Nintendo i nadále čeká zářná budoucnost.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku