Domů » Články » Tohle je 10 nejlepších aplikací a her roku 2018 podle Applu

Tohle je 10 nejlepších aplikací a her roku 2018 podle Applu

Letošní WWDC Applu nebyla pouze ve znamení vývojářských novinek a drobných změn systémů. Apple také rozdal ceny Desing Awards, které každoročně uděluje nejlepším vývojářům. Již po jednadvacáté tak ocenil tvůrce iOS aplikací a her, jejichž díla jsou nějakým způsobem inovativní.

iOS 12 oficiálně: přehled novinek a vylepšení

Všechny vybrané položky by měly mít prvotřídní vizuální zpracování, dodržovat designové zásady Applu a nabídnout komfortní uživatelské prostředí.

V tomto článku si představíme vybranou desítku oceněných aplikací a her.

Florence

‎Florence
‎Florence
Cena: 79,00 Kč

Florence je zajímavou kombinací komiksu a hry. Jde o interaktivní příběh mladé Florence Yeoh, která prožívá spoustu životních zvratů a hledá význam opravdové lásky. Při hraní budete sledovat, jak hlavní představitelka bojuje s každodenním stereotypem a snaží se z něj utéct.

Vše se změní ve chvíli, kdy potká hudebníka Kirshe, jenž zcela promění její náhled na svět. Z hlediska interaktivity je hra vlastně souborem mnoha miniher. Užijete si tak jednoduše zpracované flirtování, hádky, ale také každodenní činnosti, jako je třeba čištění zubů.

Hra zaujme zejména milovníky romantických příběhů, velmi silně totiž spoléhá na emoce a životní příběhy postav.

Agenda

‎Agenda‧
‎Agenda‧
Autor: Momenta B.V.
Cena: zdarma+

Agenda je minimalisticky řešený organizér úkolů, který kombinuje funkčnost více aplikací. Tuto aplikaci totiž můžete využít k nahrazení kalendáře, poznámek a v podstatě i deníčku.

Ústředním prvkem je časová osa, na níž se zobrazují veškerá minulá, současná i budoucí data. Přímo na ose tak uvidíte jednotlivé úkoly, události i poznámky. Zajímavě je řešené také zvýrazňování nejdůležitějších položek. Podobně jako v textovém editoru totiž můžete vybrané části textu různě barvit a zvýrazňovat, čímž lze snadno upoutat pozornost na to nejdůležitější.

Velký důraz je kladen také na plnění úkolů, k nimž lze přikládat zaškrtávací seznamy nebo podrobně rozepsané poznámky. Samozřejmost je pak možnost sdílet jednotlivé položky s přáteli a vhod přijde i synchronizace skrz iCloud.

iTranslate Converse

‎iTranslate Converse
‎iTranslate Converse
Autor: iTranslate
Cena: zdarma+

iTranslate Converse je aplikace, u níž je (na rozdíl od některých jiných položek) jasné, proč ji Apple vybral. Nabízí totiž hlasový překlad mezi 38 jazyky, který probíhá takřka okamžitě a navíc si poradí i s okolním hlukem.

Překlad probíhá téměř v reálném čase. Jednoduše stiskněte tlačítko, řeknete nějakou větu a tlačítko uvolníte. Aplikace následně ihned přehraje přeložený text vašemu protějšku. Oba dva jazyky jsou navíc automaticky rozpoznávány, takže se takto můžete bavit s cizincem bez nutnosti neustálého přepínání.

Aplikace podporuje i češtinu a slovenštinu a fungovat by měla dokonce i na Apple Watch. Velmi praktická je také funkce automatického generování přepisů. Z každé konverzace si tak lze exportovat její textovou verzi.

Calzy 3

‎Calzy
‎Calzy
Autor: WapleStuff
Cena: 79,00 Kč

Calzy 3 je kalkulačka. Apple ji do svého výběru zařadil zřejmě proto, že využívá spoustu funkcí iOS. Podporuje totiž 3D Touch, Face ID, Touch ID a samozřejmě také režim rozdělené obrazovky. Nechybí dokonce ani podpora Handoffu a synchronizace přes iCloud, takže můžete ve výpočtech pokračovat na jiném zařízení.

Nakolik jsou však zmiňované funkce u kalkulačky reálně využitelné je trochu sporné. Určitě jde nicméně o velmi povedenou a komplexní kalkulačku, která si poradí se spoustou vědeckých výpočtů a nabídne i širokou míru přizpůsobení. Můžete si vybírat mezi světlým a tmavým vzhledem, ale ručně lze dokonce nakonfigurovat i rozložení tlačítek.

Aplikace má také funkci „Memory Area“, což je oblast, v níž můžete mít uložené různé číselné hodnoty. Ty pak pomocí jednoduchého přetažení můžete vkládat do jednotlivých výpočtů.

Porotu v Applu zřejmě zaujala i univerzálnost aplikace. Ta totiž běží na iPhonu, iPadu, Apple Watch a podporuje i iMessage.

FROST

‎FROST
‎FROST
Cena: 129,00 Kč

Frost je zajímavá puzzle hra, v níž budete ovládat miliony miniaturních částic. Vaším cílem bude vždy dostat soubor částic do určitého bodu, pro což budete muset využít jakési trajektorie kreslené prstem.

Hra je zajímavá zejména po vizuální stránce, která tak trochu připomíná podobnou hru Osmos. Frost není nijak náročná zábava a má spíše uklidňující efekt. Určitě se ale nejedná o špatnou volbu pro uklidňující hraní při jízdě v MHD a při podobných příležitostech.

Oddmar

‎Oddmar
‎Oddmar
Autor: Mobge Ltd
Cena: 129,00 Kč

Ve hře Oddmar se dostanete do kůže Vikinga, který se vydává na strastiplnou pouť, na níž chce dokázat své kvality ostatním Vikingům. Čekat na vás bude 24 ručně designovaných kol, v nichž budete muset plnit nejrůznější úkoly.

Nevyhnete se ani boji, v němž získáte možnost využívat magicky vylepšené zbraně a štíty. Vývojáři integrovali i podporu herních ovladačů, díky čemuž hra dokáže navodit konzolový zážitek. Váš postup je synchronizován v iCloudu, takže o něj nepřijdete ani na jiných zařízeních.

Po grafické stránce hra využívá zajímavého komiksového stylu plného pestrých barev a drobných animací.

Alto’s Odyssey

‎Alto's Odyssey
‎Alto's Odyssey
Autor: Snowman
Cena: 129,00 Kč

Druhé pokračování populární hry Alto’s Adventure zaujme zejména světem zdánlivě nekonečných dun, kaňonů a opuštěných chrámů. Ve všech těchto biomech budete muset prozkoumávat všemožné prvky a postupně plnit všech 180 úkolů. Body lze získat také za provádění speciálních komb.

Hra nabízí kromě základního „příběhového“ režimu i tzv. Zen mode, v němž budete jen relaxovat při objevování širé krajiny. V tomto módu není žádné skóre, penízky ani power-upy.

Vyzdvihován je také originální soundtrack, kvůli němuž autoři při hraní doporučují využívat sluchátka. Hra podporuje iPhone, iPad i Apple TV a samozřejmostí je taktéž synchronizace v iCloudu.

Triton Sponge

Triton Sponge je velmi specifická aplikace, kterou asi není nutné podrobně popisovat. Jde o asistenční nástroj pro chirurgy.

Cílem je vypočítávat celkový objem ztracené krve při operaci, k jejímuž odsávání jsou využívány speciální houbičky a odsávačky. Aplikace byla zjevně vybrána kvůli svému velmi netradičnímu účelu a taktéž využití strojového učení a dalších technologií Applu.

Aplikaci nemá smysl instalovat ani pro zajímavost, k jejímu využití je třeba speciální senzor.

Bandimal

‎BANDIMAL
‎BANDIMAL
Autor: YATATOY
Cena: 99,00 Kč

Bandimal je aplikace, která by měla děti uvést do světa skládání hudby. Děti mají k dispozici devět zvířátek, která fungují jako hudební nástroje. Produkované zvuky lze opakovat ve smyčkách, vytvářet z nich různé melodie a podobně.

Aplikace nemá žádný konkrétní cíl, pravidla, skóre a nenajdete v ní dokonce ani noty. Cílem je tak zřejmě v dětech probudit maximální kreativitu a lásku k hudbě.

Playdead’s INSIDE

‎Playdead's INSIDE
‎Playdead's INSIDE
Autor: Playdead
Cena: zdarma+

INSIDE je dánská nezávislá hra, za níž stojí tvůrci široce oceňované hry Limbo. Pokud tuto hru znáte, jistě budete potěšeni i tímto titulem. Jedná se o hru jinou, avšak svým způsobem velmi podobnou.

Opět se setkáte s temným a graficky minimalistickým světem, v němž budete sledovat postupně se rozvíjející příběh hlavního hrdiny. Hra je velmi ceněna i pro svou uměleckou hodnotu a je třeba ji vnímat i z této stránky.

Možná nejzajímavější na celé hře je to, jak vznikal její soundtrack. Ten byl nejprve zkomponován a následně nahrán mikrofony umístěnými uvnitř opravdové lidské lebky. Autoři se prý inspirovali tím, že naše vnímání vlastního hlasu je značně odlišné od toho, jak ho slyší ostatní lidé.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

4 komentáře

  1. Mě osobně tam chybí Monument Valley, stále to patří k jedné z nejlepších her co jsem kdy hrál a dvojka je taky super.

    • Jednička je už docela stará a dvojka přes svou kvalitu je prostě jen dvojka, která co si budeme nalhávat až tak moc nepřinesla. Faktem je, že Alto je myslím už také starší, divím se, že je ve výběru.

  2. INSIDE a Oddmar naprosté pecky, zaslouženě ve výběru. Já bych přidal The Room: Old Sins.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).