Domů » Bleskovky » Tim Cook: naše produkty mění svět, rozhodně nejsou jen pro bohaté

Tim Cook: naše produkty mění svět, rozhodně nejsou jen pro bohaté

Časopis Fortune letos zveřejnil vlastní žebříček společností, které změnily svět, přičemž na třetím místě se umístil Apple (za bankovní firmou JPMorgan Chase a potravinářsko-vědeckou společností DSM). Redaktoři této příležitosti využili k vyzpovídání ředitele Apple Tima Cooka.

Na otázku, zda Apple změnil svět, odpověděl Tim Cook kladně s tím, že jej neustále mění prostřednictvím svých produktů, neboť ty umožňují lidem dělat věcí, které by bez nich dělat nemohli. Apple také podle Cooka mění svět v dalších oblastech, např. v důrazu na ochranu životního prostředí, podpoře lidských práv, kladení důrazu na vzdělávání, obhajování soukromí lidí, apod.

Naše produkty nejsou jen pro bohaté

Přestože jsou jablečné produkty podle Cooka určeny pro každého, mohou se zdát spoustě lidí nedostupné. Redaktor Fortune dokonce uvedl, že důvodem je vysoká marže, s tím však šéf Apple nesouhlasil, podle něj existuje spousta společností, které mají marže mnohem vyšší. Apple se snaží vyrábět ty nejlepší produkty a cení si jejich hodnotu. Cook ale rozhodně odmítá tvrzení, že jsou produkty Apple pouze pro bohaté, to by jich po světě nebylo aktivováno přes jednu miliardu.

Apple překonal další milník: Prodal už miliardu iPhonů

Ředitel Apple také vyzdvihnul ekonomiku, která kolem jablečné společnosti vznikla – Apple dal práci velké spoustě lidí, ať už se jedná o vývojáře aplikací, kteří mohou ze své pracovny prodávat své produkty do celého světa. Kromě toho má Apple velkou spoustu partnerů pro výrobu hardwaru, ať už v USA nebo mimo Spojené státy. Jen v Americe prý Apple dává práci 2 milionů lidí.

Tim Cook v rozhovoru rovněž uvedl, že se Apple bude čím dál více angažovat v oblasti zdraví svých uživatelů, neboť v této oblasti vidí obrovskou budoucnost. Bohužel ale odmítl prozradit, na čem v Apple pracují, je toho prý spousta.

Programování je novým globálním jazykem

Velká část rozhovoru se také točila okolo vzdělávání, které ve velkém propagovat Cookův předchůdce Steve Jobs. Ten vyvíjel velkou snahu dostat do škol počítače Mac a tablety iPad, aby vymýtil z batohů studentů těžké učebnice. Apple pod vedením Tima Cooka propaguje programování, o kterém hovoří jako o dalším lidském jazyku. Z tohoto důvodu jablečná firma tlačí kupředu svůj programovací jazyk Swift, který je údajně velmi jednoduchý, a přitom silný pro tvorbu těch nejkomplexnějších aplikací. Pro výuku jazyka Swift již byly vytvořeny vzdělávací programy, Swift Playground, a nakonec i program K-12 nazvaný „Všichni mohou vyvíjet aplikace“.

Na otázku zda iPady a iPhony nejsou nástroji špatného společenského chování, případně rozrušování dětí, Cook odpověděl, že každý výrobce zařízení by měl přemýšlet nad tím, jak jsou používána. Používání produktů přirovnal k jezení zdravých potravin – jsou výborné, ale dá se jich přejíst.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments