TOPlist

Test výměnitelných objektivů Sandmarc pro iPhone X: vyplatí se investovat?

Sandmarc objektiv recenze

Kvalita fotografií je pro řadu uživatelů jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru nového smartphonu. Já sám se do této skupiny také řadím a s telefonem fotím prakticky každý den. Loni jsem se dokonce při své téměř pětiměsíční cestě po Novém Zélandu rozhodl nechat doma zrcadlovku a vyrazil pouze s telefonem. Jasně, telefon se kvalitou fotek na DSLR nikdy nedostane, fyziku jednoduše obelstít nelze a pořád tvrdím, že „zrcadlo je zrcadlo“.

Na druhou stranu jsem ale zjistil, že pro běžné snímky z cestování a dovolené mi telefon zcela postačuje, a když vidím lidi kolem sebe, mám pocit, že tuhle teorii rozhodně nerazím sám.

Sandmarc objektivy pro iPhone

Když se mi naskytla možnost otestovat si vyměnitelné objektivy pro iPhone X od americké společnosti Sandmarc, neváhal jsem ani minutu. Pokud tuhle značku neznáte, pak vězte, že už několik let vyrábějí velmi kvalitní fotopříslušenství pro produkty značek DJI, GoPro, ale také pro iPhone 7, 8 a iPhone X.

Na redakčním stole mi tentokrát „přistály“ dva objektivy – širokoúhlý a fisheye (rybí oko). Sandmarc kromě toho nabízí také makro objektiv a během léta má být dostupný ještě telezoom, na který jsem hodně zvědavý. Test makro a zoom objektivu si tedy necháme na příště; v dnešním článku vám ukážu, jak iPhone X fotí s širokoúhlým objektivem a rybím okem.

Špičkové dílenské zpracování

První, co vás po vybalení pozitivně překvapí, je precizní dílenské zpracování objektivů. Ty jsou vyrobeny z kovu, takže něco vydrží. Samotná čočka i zadní strana jsou kryty plastovými krytkami. Vzhledem k použití kovu a skla počítejte s trochu vyšší hmotností – širokoúhlý objektiv váží 71 gramů, rybí oko 55 gramů.

V balení kromě objektivu najdete ještě ultratenký plastový obal na iPhone X a speciální se závitem. Obě tyo položky obsahují závit, do kterého objektiv našroubujete. Obsah balení uzavírá látkový sáček pro přenášení a hadřík na čištění skla.

Plastový kryt můžete používat i pro běžnou ochranu iPhonu, jen počítejte s tím, že vám bude zakrývat zadní mikrofon, což je škoda. iPhone X má sice na zadní straně dva fotoaparáty, ale objektivy využijete výhradně primárním fotoaparátem, nikoliv s druhým tele, pro který chybí závit. Mimochodem, vůbec největším konkurentem pro Sandmarc jsou zhruba o 10 dolarů dražší sklad od značky Moment, které ale u iPhone X lze využívat na obou zadních fotoaparátech.

S krytem nebo klipem?

V případě, že už na iPhonu nějaký kryt máte, určitě se vám při každém focení s objektivy nebude chtít kryt prohazovat. Pro tyto účely přidává výrobce klip, se kterým objektiv na fotoaparát nacvaknete. Zatímco s krytem máme zaručeno, že objektiv bude přesně „sedět“ na fotoaparátu, s klipem to bude chtít trochu cviku, protože stačí abyste jej zaaretovali třeba jen o milimetr špatně a rázem v hledáčku uvidíte rozmazaný obraz. Výhodou klipu je, že díky němu můžete klip nasadit třeba na webovou kameru MacBooku či iMacu.

Širokoúhlý objektiv

Jakmile budete mít objektiv nasazený, můžete se pustit do focení. 16mm širokoúhlý objektiv vám nabídne dvojnásobnou velikost pole záběru, což oceníte zejména při focení krajiny a objektů. Sám jsem byl překvapení, kolik „věcí“ se mi najednou vejde do záběru. Magnifikace je 0,56x.

Pochválit musím i výslednou kvalitu snímků, které zůstávají pěkné ostré a s dobře prokleslenými detaily, i když ve srovnání se snímkem pořízeným přímo z iPhone X je úroveň detailů nepatrně nižší. V jednom zahraničním fóru jsem našel porovnání kvality snímků z širokoúhlého objektivu (Sandmarc vs. Moment) a dnes testovaný kousek měl o poznání lepší kresbu a vyšší míru detailů. Cena širokoúhlého objektivu je 89,99 USD (1 920 Kč).

Fotíme s rybím okem

Jelikož iPhone X nenosím v žádném krytu (používám skla od PanzerGlass), fotil jsem vždy raději s krytem od Sandmarcu než s klipem. Přece jen mám vždy zajištěno, že externí objektiv bude přesně lícovat na hlavní fotoaparát iPhonu.

10mm fisheye objektiv nabízí velmi široký úhel záběru (230 stupňů, magnifikace 0,2x a pětinásobné zorné pole), takže se vám toho do hledáčku vejde opravdu hodně. Ve středu snímku je kresba pěkně ostrá, ale k okrajům se už míra detailů začíná vytrácet, a čím dále od středu snímku jste, tím horší ostrost je. Na okrajích už je výsledný snímek bohužel dost rozmazaný a výsledné snímky na mě příliš dobrý dojem neudělaly.

Zatímco za širokoúhlý objektiv dávám výrobci jasný palec nahoru, v případě rybího oka, které je vůbec nejlevnějším z objektivů (79,99 USD, cca 1700 Kč), koupi doporučit nemohu.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout a stáhnout zde.

Na webu výrobce si samozřejmě můžete objednat nejen objektivy pro iPhone X, ale také pro modely iPhone 8/8 Plus & starší iPhone 7/7 Plus. Pokud vás neodradí vyšší cena za skla, připravte se ještě na celkem vysoké poštovné, které je v případě doručení přes DHL (FedEx) stanoveno na částku 40 dolarů (zhruba 850 Kč). Ani to tedy není zanedbatelná položka a Sandmarc objektivy tedy rozhodně nejsou nikterak levnou záležitostí a jejich koupi tedy doporučuji pořádně promyslet. Pro běžné focení a nenaročné fotografy ale příliš smysl nemají.

Sandmarc objektivy

Sandmarc objektiv recenze
7.9

Dílenské zpracování

9.5/10

Kvalita snímků

8.2/10

Poměr cena/výkon

6.0/10

Klady

  • kryt i univerzální klip v balení
  • precizní dílenské zpracování
  • kvalita snímků z širokoúhlého objektivu
  • široký úhel záběru rybího oka
  • díky klipu lze použít s některými jinými telefony

Zápory

  • nutnost objednávky ze zahraničí
  • rozmazané fotografie z rybího oka
  • nefunguje se sekundárním fotoaparátem iPhone X
  • vyšší cena & poštovné
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku