Domů » Recenze » Recenze skla PanzerGlass: prémiová ochrana displeje

Recenze skla PanzerGlass: prémiová ochrana displeje

Drtivá většina uživatelů s koupí nového telefonu řeší také jeho ochranu, a u dražších modelů to platí dvojnásob – vždyť jen oprava displeje může atakovat několikatisícovou hranici (majitelé iPhone X či vlajkových Samsungů by mohli vyprávět). K dispozici jsou nejrůznější ochranná pouzdra, fólie nebo tvrzená skla. Já sám patřím mezi zastánce tvrzených skel, kterých mi pod rukami prošlo nepřeberné množství a které mi nespočetněkrát zachránily nákladnou návštěvu v servise.

Ochranu telefonu byste neměli podcenit

Rád a často cestuji, a telefony v takových podmínkách dostává slušně zabrat – ostatně Huawei Mate 10 Pro a iPhone X, které jsem s sebou vláčel během pětiměsíční cesty po Novém Zélandu, by mohly vyprávět. Na Huawei Mate 10 Pro byla alespoň z výroby nanesena fólie na displeji a v balení ochranné pouzdro, nicméně u iPhone už se musíte spolehnout na vlastní investici.

Na Zélandu jsem to z počátku řešil nákupem dvou levných čínských skel, nicméně už po pár dnech používání se začaly projevovat první známky toho, že zrovna na tomhle typu příslušenství by se opravdu šetřit nemělo. První sklo se už druhý den po nalepení začalo u levého horního rohu odlepovat a začaly se pod něj dostávat nečistoty a prach. Na iPhonu mi vydrželo zhruba dva týdny, pak jsem jej sundal a sáhl po druhém – záložním; i u něj se po pár dnech dostavil zcela identický výsledek.

Takhle jsem (opakovaně) dopadl při použití levného čínského skla…
Takhle jsem (opakovaně) dopadl při použití levného čínského skla…

Dokonce jsem začal podezřívat iPhone, zda není v onom horním rohu nějak divně zkroucený z výroby, když na něm ani jedno ze skel nepřiléhalo. A to nemluvím o výřezu na senzory, selfie kamerku a telefonní reproduktor, který nejen že působil nevzhledně, ale ještě jsem o něj dost často zadrhával prstem.

Pancíř za nekompromisní cenu

Po návratu do Čech jsem se proto rozhodl sáhnout po něčem lepším – sklu PanzerGlass pro iPhone X, které kryje celou přední stranu včetně senzorů a po nalepení není vůbec poznat, že byste na telefonu nějaké sklo měli. V případě iPhone X nabízí PanzerGlass dva typy skel – klasické s výřezem za 799 Kč a Premium za 1 199 Kč. Zejména Premium varianta už je cenově postavená hodně vysoko, což může řadu zájemců odradit.

Po zkušenostech s otravným výřezem na senzory na čínském skle jsem se rozhodl pro Premium variantu; ta je dostupná v černé nebo bílé verzi, podle toho jakou barvu iPhone X máte. Její největší výhodou je to, že kryje kompletně celou přední stranu a sklo zasahuje až k okrajům, takže po nalepení vůbec nevíte, že na telefonu nějaké sklo máte.

Co myslíte, je na téhle fotce iPhone X s PanzerGlass sklem, nebo bez něj? … Tady už je sklo nalepené, ale schválně se mrkněte na předchozí fotku, tam je totiž bez něj a rozdíl jednoduše nepoznáte :-)

Nefunkčnosti Face ID se bát nemusíte

Z internetových diskuzí jsem vyčetl, že v minulosti (se zahájením prodeje iPhone X) PanzerGlass nabízel jinou variantu skla s otvory pro senzory a kamerku, nicméně u tohoto typu skla si uživatelé stěžovali na usazování prachu v otvorech, který často způsoboval nesprávnou funkčnost Face ID. Nová a mnou testovaná verze skla už ale senzory překrývá kompletně, takže se zde žádný prach dostat nemůže.

Pokud se navíc rozhodnete i pro sklo PanzerGlass na zadní stranu, připravte si dalších zhruba 600 Kč. Za ochranu displeje i zad tak v případě iPhone X utratíte bezmála 1 800 Kč, a to je opravdu hodně. Na druhou stranu, jedná se o jedno z nejkvalitnějších řešení na trhu a po více než měsíci testování sklo vypadá (a drží) úplně stejně jako po nalepení a svou ochranu plní na jedničku. Hrany mi proti pádu sice neochrání, ale i tak jsem se telefon odnaučil nosit v pouzdře, protože o poškození přední a zadní strany nemusím mít strach.

PanzerGlass pochopitelně vyrábí skla i pro další značky – v portfoliu najdete i takové speciality, jako tvrzená sklo pro Samsungy se zaobleným displejem, jejichž cena se rovněž pohybuje okolo hranice 1 200 Kč.

Nebudete o něm vědět

Tloušťka skla je přijatelných 0,4 mm a v praxi je to zanedbatelná hodnota. Sklo je perfektně čiré, takže nijak nedegraduje barvy a navíc na něm najdete speciální oleofobní vrstvu, která eliminuje usazování otisků prstů. Výrobce se také chlubí až 9x vyšší tvrdostí oproti obyčejným (čtěte levným) sklům a zvýšené odolnosti vůči poškrábání.

Samotné nanesení je velice jednoduché. Dodávanými hadříky stačí vyčistit plochu displeje a pak  užjen sklo správně nalepit. Vyvarujte se toho, aby na displeji telefonu zůstaly drobná zrnka prachu – pod nalepeným sklem by pak dělala neplechu a především působila nevzhledně. Jakmile budete mít displej perfektně čistý, stačí správně přiložit sklo, přimáčknout a po celé ploše přejíždět hadříkem, abyste jej správně uchytili. A pokud se vám to náhodou na první pokus nepovede, můžete to zkusit znovu, jen vždy dbejte na to, aby se vám mezi displej a sklo nedostala zrnka prachu.

O tomhle skle na telefonu nebudete vědět
Skoro to vypadá, jako by na displeji ani žádné tvrzené sklo nebylo…

PanzerGlass sklo vám poskytne prvotřídní ochranu displeje a v případě iPhone X se nemusíte obávat, že by došlo k omezení funkčností Face ID, jako tomu občas bývá při použití levných skel z Číny, která kompletně zakrývají přední stranu.

Na trhu jsou samozřejmě dostupné i levnější (a stále) kvalitní produkty, nicméně v případě PanzerGlass máte zaručeno, že kupujete jeden z nejlepších produktů, které jsou dostupné. Ostatně kvalitní tvrzené sklo v hodnotě několika stovek korun může kolikrát zachránit opravdu displeje v řádech tisícovek.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.