Domů » Recenze » Pohledem geeka: test ŠKODA SCALA a bezdrátového CarPlay

Pohledem geeka: test ŠKODA SCALA a bezdrátového CarPlay

Produktově nahrazuje ŠKODA SCALA model Rapid. Ten si v srdcích zákazníků své místo neudělal. Takové pragmatické auto. Taková Octavia baby. SCALA je přirozeným nástupcem Rapidu, takže jsme očekávali dost podobné auto. Ale SCALA je ve skutečnosti mnohem lepší. A hlavně je vybavena technologiemi, které v této třídě úplně neočekáváte. Na ty jsme se zaměřili.

Skoda Scala test 10
SCALA navazuje na Rapid. Ve všech ohledech je ale lepším autem.

USB-C předběhlo dobu

Máte k telefonu kabel typu USB-C? Gratulujeme. Ale říct, že by to byl standard u smartphonů, s tím bychom byli opatrní. Přesto jsou to jediné porty, které ve voze najdete. Dva vepředu, dva vzadu. Pokud nemáte správný smartphone, budete muset použít redukci, což není úplně praktické. Na druhou stranu kabel vlastně ani potřebovat nebudete. SCALA nabízí bezdrátové nabíjení a především bezdrátovou podporu pro Apple CarPlay a Android Auto.

Skoda Scala test 11
Ve výbavě najdete jen USB-C. Nechybí bezdrátové nabíjení.

Apple CarPlay: jde to i bez drátu

Právě na bezdrátový Apple CarPlay jsme se zaměřili v našem videu. Během našeho testování se stalo jen jednou, že se infotainment s telefonem automaticky nepropojil, ale to usuzujeme spíše na problém Applu, který od příchodu iOS 13 vydává opravy prakticky denně. Systém by měl umět i bezdrátové Android Auto, to ovšem v současné době umí jen několik málo vybraných smartphonů.

Hlavní devizou bezdrátového spojení je, že zkrátka sednete do auta, nic neřešíte a po pár sekundách máte na displeji infotainmentu vybrané aplikace ze smartphonu. Věřte nebo ne, je to skvělé.

Skoda Scala test 02
Uprostřed grilu se nachází radar adaptivního tempomatu.

S novou verzí iOS dostává CarPlay plný multitasking. To znamená, že na displeji infotainmentu může běžet jedna aplikace a v telefonu můžete dělat cokoliv jiného. To dříve nešlo. Respektive to šlo jen s pár aplikacemi, které uměly běžet na pozadí (jako třeba Spotify). Teď můžete nechat na displeji Waze a na telefonu klidně přehrávat YouTube. Tedy ne jako řidič, samozřejmě.

Skoda Scala test 03
I v nejnižší výbavě sází SCALA na LED světlomety.

Oživlý CarPlay

Krokem vpřed také je, že CarPlay už není seznam ikon, ale úvodní obrazovka teď běží jako jednoduché widgety. Můžete tak mít vedle sebe navigaci a zároveň přehrávání hudby.

Skoda Scala test 12
Levým tlačítkem na volantu aktivujete hlasové ovládání. Šeptá se, že Škodovka brzy přijde s vlastní asistentkou.

Jak můžete vidět na videu, vylepšena byla také Siri. Ta pracuje přímo na displeji infotainmentu. Stačí zavolat „hey Siri“, není třeba mačkat žádné tlačítko. Co zamrzí, to je přetrvávající ignorace Applu aplikací, jako je Waze. I když tedy zadáte jasný příkaz, aby pro navigaci byl použit Waze, Siri dělá, jako by nerozuměla a automaticky spouští Apple Mapy. Dlouhou dobu se mluví o podpoře Spotify, ale ani v tomto případě se nic nového nestalo a Siri se ke Spotify nijak nemá. Apple Music ovšem funguje skvěle.

Digitální štít

Také přístrojová deska sází na digitalizaci. Zapomeňte na klasické budíky. Místo nich najdete displej, který Škodovka označuje názvem „Virtuální kokpit“. Nabízí úhlopříčku 10,25″ a nabízí mnoho různých vzhledů. Včetně vysoké možnosti individualizace, takže si na displeji necháte zobrazit přesně ty informace, které chcete vidět.

Skoda Scala test 13
Digitální štít si můžete personalizovat podle svých potřeb. Tenhle připomíná sportovní vozy Audi.

Vybavena asistenty

Když přišla na trh Škoda Rapid, bylo to skutečně low-cost auto. Nejprve nebylo možné si k vozu objednat ani xenonové světlomety. SCALA nic takového nemá a naopak je její výbava velmi nadstandardní. Vždy dostanete LED světlomety. K výbavě style dokonce Bi-LED. Svítí fantasticky, jako všechny LEDky.

Skoda Scala test 04
Pro někoho může být vůz tvrdý. Mně to vyhovuje. Kdo má raději komfortnější jízdu, může zvolit menší než 17″ kola.

Bez příplatku dostáváte také asistenta pro udržení v jízdním pruhu a také front asistenta. Ten zabrání drobným kolizím ve městě. Naše verze byla vybavena i adaptivním tempomatem (10 200 Kč), který sám drží odstup od vpředu jedoucího vozidla.

Skoda Scala test 06
Paket Dynamic vyjde na 7400 Kč a dostanete k němu tato sportovní sedadla. Doporučujeme!

Příjemné překvapení

ŠKODA SCALA se povedla. Její design přitahuje pohledy lidí a to nejen kvůli křiklavě zelené barvě. Zkrátka se povedla. Uvnitř není tak velká jako Octavia, je to zkrátka takový český Golf. Příjemně překvapila ve všech ohledech. Zpracování, jízdní vlastnosti, technologie.

Skoda Scala test 08

Největší výtku si tak zaslouží materiály v interiéru. Tvrdé plasty by v nejvyšší výbavě mohly být přeci jen o něco měkčí a působit komfortnějším dojmem. Oproti Rapidu jde však o výrazně lepší auto.

Škoda SCALA

489 900 Kč
8.9

VZHLED A ZPRACOVÁNÍ INTERIÉRU

7.5/10

PROPOJITELNOST S TELEFONEM

9.8/10

TECHNOLOGICKÁ VÝBAVA

9.5/10

jízdní vlastnosti

8.9/10

Klady (+)

  • bezdrátový Apple CarPlay
  • jízdní asistenty
  • LED světlomety
  • jisté jízdní vlastnosti

Zápory (–)

  • pouze USB-C porty
  • pro někoho tvrdší naladění
  • materiály v interiéru

Vratislav Klega

Milovník automobilů, chytrých hračiček, gadgetů. Analytik každým coulem, který miluje matematiku, fyziku a sociální sítě.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
lerion
Anonym
lerion

Co je tohle za clanek? Kdyz uz primhourime oci, ze je tu recenze automobilu, cekal bych to trochu podrobnejsi. Hodnotite kladne jizdni vlastnosti. A jak jako? Neuvadite zadne zkusenosti, co auto umi, co neumi. Motorizace, prevodovky. K cemu ma takovy pahyl recenze smysl?

A pokud reknete, ze jsme na Smartmanii a clanek je tak primarne o infotainmentu, cekal bych mnohem mnohem vice nez jen dva obecne odstavce.

Autor by se mel stydet, ze takovy pahyl sepsal, redaktori by se meli stydet, ze neco takoveho vydali. Ztrata casu. Dalsi „recenze“ aut uz na smartmanii neoteviram.

Molex
Uživatel
Molex

Jinak ta kritika na USB-C si myslím, že je trochu unáhlená. Je třeba si uvědomit, že to auto je na začátku svého životního cyklu a bude se dělat minimálně 4-5 let než bude facelift a pak další 3-4 roky… takže cca 8 let a taky to auto bude nějakou dobu sloužit svým majitelům (řekněme, že za 5 let si jej koupíte na dalších 10 let)… a myslím, že sázka na USB C je zcela na místě vzhledem k současné situaci kdy se pomalu dostává Cčko do mainstreamu a je podle mne otázkou 2 let než to bude běžné rozhraní jak… Číst vice »

ka-r-los
Uživatel
ka-r-los

Problém je, že ani ke k telefonu s USB-C nemáte od výrobce kabel s USC-C+USB-C, ale USB-C+USB-A dostanenete… takže? Logicky bych v téhle ještě přechodné době chápal oba typy vedle sebe…

uni
Uživatel
uni

USB-C už nějakou dobu přibaluje Google, dnes „už“ i Apple. Dva výrobci platformy ze dvou dávají USB-C kabely out of box. Není co řešit.

Molex
Uživatel
Molex

Koupit si za dvě stovky kabel snad není takový problém…
Ale za 10 let by to bylo (mít USB 2,0) jako mít v autě 30pinový konektor na iPod :)
Jak jsem říkal, chápu to, je to auto pro další desetiletí…

shepii
Uživatel
shepii

uni: Dva výrobci, kteří mají dohromady asi 15% trhu (a to si myslím, že jim ještě přidávám), jsou zanedbatelní. Drtivá většina ostatních má kabel USB-A + USB-C…

uni
Uživatel
uni

shepii (neregistrovaný): Tak tady se křičí, že Nexus resp. Pixel je reference platformy a najednou, že to vlastně nemá žádnou váhu:)
Ano, drtivá většina se neposunula na USB PD napájecí standardy, ale plácají se na zastaralém USB-A případně vymýšlí pseudo vendor lock-in nebezpečné (cross výrobce zapojení) zapojení a technologie napájení. Nic, co by se mělo oslavovat. Dnes je std. v AC/CL/PC apod zdrojích napájení jasně dané. USB-C, USB PD. Tečka.

shepii
Uživatel
shepii

uni: A to se snad nějak vylučuje? To, že Google udává, jak by podle něj měly vypadat smartphony s jeho OS, přeci ještě neznamená, že jeho podíl na trhu nemůže být roven statistické chybě. Navíc nikde netvrdím, že nemá žádnou váhu. Podstatná je skutečnost na trhu a ta je taková, jak jsem psal.

xzeit
Uživatel
xzeit

Souhlas. Nové auto a k tomu nový mobil 😁