Domů » Články » Test Xiaomi MiWiFi Mini router: Exotický správce bezdrátové sítě

Test Xiaomi MiWiFi Mini router: Exotický správce bezdrátové sítě

Xiaomi nestojí jen za chytrými telefony, ale vyrábí také televize a další příslušenství. V dnešní uživatelské recenzi vám představíme šikovný WiFi router, který lze pohodlně ovládat i skrze mobilní aplikaci.

(uživatelská recenze) Já sám se řadím mezi fanoušky značky Xiaomi a rád testuji nové produkty. Do hledáčku jsem si před nedávnem vzal MiWiFi Mini router od tohoto výrobce, o kterém však byl problém najít jakékoliv ucelené informace. Ať už se jednalo o články v angličtině či češtině, vždy jsem narazil na nedostatek informací a recenzí jsem našel jako šafránu. Většinou se totiž redaktoři zaměřují na jeho většího bratříčka s 1TB diskem.

Proto jsem se po koupi a zhruba měsíci používání rozhodl sepsat svoje zkušenosti a nabídnout vám svou uživatelskou recenzi, abych pomohl učinit rozhodnutí těm nerozhodnutým. Neberte tedy tento text jako čistokrevný test, jelikož nejsem novinář a nemám potřebné zkušenosti. Jen chci poradit a pomoci vám s případným rozhodnováním.

Pár slov úvodem…

Mé začátky s Xiaomi se pro mě začaly psát v roce 2011, kdy jsem vlastnil telefon Acer Liquid S100 a náhodou jsem narazil na XDA Fóru na MIUI Rom v3, se kterou se telefon choval mnohem stabilněji a rychleji než se sériovou nadstavbou od Aceru. Od té doby jsem začal hltat jednoduchost systému MIUI a s každým dalším telefonem jsem se snažil o okamžitou instalaci tohoto systému. V roce 2012 přijel na služební návštěvu do Brna můj manažer z Číny a v té době byl čerstvě na trhu telefon Xiaomi Mi2.

Výkonové parametry a velikost telefonu mi přesně vyhovovaly a v době, kdy se na trh dostaly telefony s 1GB RAM (Samsung Galaxy SIII) působila tahle čínská „hračka“ s 2 GB RAM hodně výjimečně. Neváhal jsem ani minutu a požádal manažera, ať mi telefon přiveze.

Netušil jsem co přesně čekat, jak bude telefon vypadat, jaká bude konstrukce, co záruka, ale všechna negativa převážila exkluzivita, kterou tento model představoval a cena, která byla v té době zhruba 6 500 Kč za model se 16GB pamětí. V porovnání se zmíněným Samsungem, který startoval ve stejné době na ceně 15 000 Kč nebylo co řešit.

Telefon jsem si oblíbil, často jsem na něm prováděl různé úpravy systému, dokupoval příslušenství a dnes, když vlastním model Mi4, tak i nadále spolehlivě funguje na nejnovějším MIUI v6 a dělá společnost mé kamarádce. Z posledních již 4 let zkušeností s MIUI a Xiaomi mám veskrze pozitivní dojmy a po mnoha drobnostech jako je MiBand, MiPad, Mi BT reproduktor nebo plyšák Mitu jsem se odhodlal a koupil si něco, o čem jsem zase neměl ani tušení, jak se to bude chovat. Zařízením je dual-band router MiWiFi mini.

Objednávka a doručení

Routeru se mi zachtělo, jenže jak jej objednat? Využil jsem obchodu DX.com, respektive evropské verze na adrese eud.dx.com. Objednávka byla vytvořena 20.prosince 2014. Zboží bylo expedováno 21. 12. z čínského skladu a již 23. prosince dorazil balíček do Nizozemska. Tam byl přebalen a 29. expedován do České republiky. 1. ledna 2015 přijala pražská pošta zásilku a přeposlala ji do Brna, kde mi byla 5. 1. doručena. Celkem tedy cesta trvala nějakých 14 dní a zásilka vždy prošla bez problémů, i když její cena přesahovala 40 eur. Doručena byla v pořádku a nebyla poničená či jinak pošramocená.

Vybalení a vzhled routeru

Router dorazil v bublinkové obálce a jako dárek mi obchod DX.com přiložil MiKey. Samotná krabička váží něco přes 450 gramů včetně adaptéru. Má klasický jednoduchý styl Xiaomi, je tedy z recyklovaného papíru s logem Mi vpravo nahoře, ale tentokrát však není tak pevná jako tomu bývá u telefonů.

 

Na zadní straně je obligátní nálepka s údaji o přístroji uvnitř. Styl otvírání je taky je taky jiný, vnitřní krabička se vysune z obalu, jako je tomu u sirek. Zde už na vás vykoukne prakticky přes celou krabičku, v mém případě bílý kus plastu s logem Mi. Pod samotným routerem se skrývá zešikmená přepážka a po jejím nadzvednutí je zde pouze stručný manuál a 0,5 A adaptér do sítě, bohužel s čínskou koncovkou.

Odložme krabičku a podívejme se na samotné zařízení. Svým tvarem nezapře inspiraci u Applu a jeho Trackpadu. Tělo je zešikmené, na jedné straně je jakoby válcové a z toho přechází v placku. Upřímně nevím jak jinak to popsat, ale obrázky kolem vydají za tisíc slov.

  

V zadní části zařízení se nachází napájecí konektor, modrý konektor pro připojení k internetu, dva bílé konektory pro připojení počítačů přes kabel a jedno USB 2.0 pro připojení externích disků nebo periferií. Síťové konektory obsahují každý také diodu, která vás informuje o stavu.

  

Spodní část je perforovaná pro odvod tepla a ještě se zde nachází štítek s důležitými informacemi. Na bocích přístroje najdeme dvě polohovatelné antény. Polohovat se dají v rozsahu cca 120 stupňů a dvě jsou, protože jedna je pro 2,4 GHz signál a druhá pro 5 GHz WiFi signál. V přední, nejužší části se nachází signalizační dioda. Ta svítí buď červeně, oranžově, nebo modře podle toho, co router zrovna provádí. Krabička je to pohledná a zaslouží si být viděna. Na stole dokáže udělat pěknou parádu.

  

Hardwarové parametry

Specifikace zařízení nejsou úplně špatné a v našich podmínkách se podobné routery pohybují okolo cenové hladiny 1 500 Kč. Určitě by se daly sehnat i levnější modely, ale zde se bavíme o stylovém a exotickém zařízení, které rozhodně vyniká svým vzledem.

Srdcem zařízení je procesor MediaTek MT7620A (580 MHz), kterému dělá společnost 64 MB RAM a 16GB interní paměť. K dispozici je sériové rozhraní a jeden USB 2.0 port s podporou USB Host. Chybět nesmí ani 10/100 Ethernet a podpora WiFi standardů 802.11a/b/g/n/ac.

Bohužel, hlavním jazykem v systému pro tento router je čínština, ale podle zpráv od Huga Barry a podle informací na oficiální MIUI fóru, je v přípravě systém v angličtině. Když zmiňuji systém, ten je postaven na OpenVRT a díky procesoru, který je v přístroji obsažen, lze rovnou nahrát normální OpenVRT bez MIUI nadstavby a v angličtině.

Dle mého soudu by to byla škoda z několik důvodů. Přišli byste o grafickou jednoduchost a uhlazenost systému, nejsem si jistý, zda by poté router spolupracoval s mobilní aplikací, která je k němu ke stažení a pokud už Xiaomi pracuje na anglické verzi, tak se vyplatí počkat na originál.

Mluvím-li o originálu, při objednání přes internet jsem se trochu obával, že dostanu padělek. Z toho mne však vyvedl router sám ihned po připojení k internetu. Stáhl si totiž okamžitě aktualizaci systému z oficiálního webu a provedl update sám na sobě. Tím mě trochu zaskočil a po updatu mu chvilku trvalo než, se rozsvítilo modré světlo na signalizační diodě, které znamená, že router pracuje normálně. Delší dobu svítilo oranžové světlo, znamenající startování systému. Start zařízení je pomalejší v porovnání s mým starým TP-Linkem TL-WR741ND.

Připojení a nastavení

Předem upozorňuji, že při překladu GUI byl využit Google Chrome a jeho překladová funkce. Proto občas některé překlady úplně nesouhlasí. Při prvním připojení do sítě a přihlášení do administrace došlo k updatu firmware na nejnovější verzi. Router se mně také zeptal, jako ho chci využívat. Bylo to znázorněno pomocí jednoduchých obrázků, protože čínštině bych nerozuměl. Na výběr jsou tři módy fungování.

 • Klasická WiFi: Klasická WiFi, kdy zadáte název vaší sítě, nastavíte zabezpečení a heslo. U tohoto ruteru ještě nastavíte, zda chcete jen 2,4GHz síť nebo zapnete i 5GHz síť.
 • WiFi Repeater: Vyberete, ke které síti se chcete připojit a zadáte heslo. Router se pak sám nastaví jako opakovač a vy se nemusíte o nic starat.
 • Extender: Stejný režim jako v druhém bodě, jen s tím rozdílem, že vám jako zdroj poslouží ethernetový kabel.

Vše jsem při prvním nastavení viděl v čínštině, takže přehledná ikonografie člověku dokáže hodně pomoci. Po prvním připojení, které jsem vyzkoušel jako WiFi Repeater, vše probíhalo v pořádku. Nicméně, měl jsem v plánu vybudovat novu WiFi síť, a proto jsem zařízení resetoval do továrního nastavení a začal znovu.

Na jednom místě máte kompletní přehled o fungování vaší sítě. Zobrazí se kolik je připojených zařízení a jakým způsobem, rychlost internetu a jak dlouho je router zapojený. Kliknutím na na ikonku globusu se spustí testování rychlosti internetu.

Pokud kliknete na „monitor“ zobrazí se přehled připojených zařízení a jejich detail. Můžete také povolit nebo zakázat přístup k internetu danému zařízení.

Kliknete-li na typ připojení „2,4 GHz nebo 5 GHz“ vykoukne na vás rychlé nastavení sítí. K tomuto nastavení se dostaneme po kliknutí na „Nastavení směrování“ na horním okraji stránky. Na této stránce lze nastavit ještě sílu signálu a vybrat území, kde zařízení provozujete. Nicméně zde platí omezení pouze na Čínu, takže nás tato volba může nechat klidnými.

Další záložka ukazuje nastavení internetu a lze specifikovat zařízení, kterými je možné se připojit k administraci, nebo můžete změnit režim fungování routeru. Záložka se jménem „Centrum zabezpečení“ vám umožní nastavit black-list i white-list pro zařízení, nebo změnit heslo pro administraci. Následuje dalších několik záložek a podzáložek, kde můžete nastavit spoustu věcí sítě LAN nebo QoS, kdy router přiřazuje rychlost připojení zařízení, na základě priority, kterou můžete nastavit pro jednotlivá zařízení.

Na poslední záložce je přehled informací o routeru samotném, jakou verzi systému aktuálně používá, naleznete zde možnost obnovit do továrního nastavení a jako novinka v poslední verzi systému přibyla možnost natavení jazyku. Znamená to, že už se zřejmě blíží vydání verze s angličtinou, což je velmi pozitivní zpráva. 

Ovládání & mobilní aplikace

Jako další speciální nástroj vydalo Xiaomi k Routeru ještě malou aplikaci, která je symbolizovaná modrou/šedou ikonkou vedle hodin. Díky této aplikaci se vám zobrazí připojený USB disk v systému a můžete k němu přistupovat jako k jakémukoliv přímo připojenému. Navíc router dokáže díky tomuto programu stahovat soubory nebo torrenty bez nutnosti mít zapnutý počítač. Stačí přes program přidat odkazy, které chcete stahovat.

  

Nedílnou součástí výzbroje tohoto routeru je jednoduchá mobilní aplikace. Abyste nemuseli do administračního rozhraní, stačí nainstalovat anglicko-čínskou aplikaci a vše dokážete ovládat z mobilu nebo tabletu. Je s podivem, že aplikace je částečně přeložená do angličtiny.

 

Tady už bohužel ikonografie moc nepomůže, protože na ni není moc místa. Takže jsem si musel pomoci s Google Translatorem v mobilu, kterým jsem překládal texty z programu, který běžel na tabletu. Docela zábava, ale postupem času se člověk naučí, co který čínský obrázek znamená.

Díky aplikaci můžete nastavovat všechna zařízení, internet, anebo nastavovat stahování pro router, zase stačí vložit odkaz nebo link na torrent. Programem se přistupuje k USB disku a souborům na něm uloženým. Můžete navíc uploadovat soubory na disk, ale jste limitováni tím, že musíte být připojeni na stejné síti. Programem se dá zařízení ovládat na dálku odkudkoliv.

 

Díky programu zjistíte aktuální verzi systému na routeru a dají se pomocí něj nastavovat úsporná opatření, kterým se dá nastavit několik podmínek. Například, že se router odpojí od internetu během noci (23:00 – 06:00) nebo, že se zapne připojení k internetu, jakmile se připojí do sítě zařízení XXX a podobně.

Když jsem tu mluvil o připojeném USB disku, tak jeho inicializace podle aplikace má trvat zhruba 2 minuty. Toto můžu potvrdit u menšího disku (16GB), ale inicializace pro 1TB disk mi zabrala něco kolem půlhodiny, což rozhodně není standardní. Zařízení dokáže prohledat stávající okolní sítě a podle toho samo optimalizuje svoje nastavení.

Závěrečné hodnocení

Pokud jste dočetli až sem, zjistili jste, že článek je spíše návodem než recenzí. Nicméně zkusím vyřknout ortel nad tímto udělátkem. Router je vzhledově povedený a neokoukaný. Dokáže zaujmout na stole. Je rychlý, má povedenou mobilní aplikaci a administraci. Síla pokrytí signálem se v mám panelákovém bytě podstatně zlepšila po přechodu na MiWiFi.

Zmíním-li zápory, tím největším je aktuálně čínská lokalizace. V dohledné době by ale měl být dostupný update, který přidá také podporu angličtiny. Má další výtka směřuje k diodě, kterou má router na sobě a je vysoce svítivá a vtíravá. Hlavně v noci. Takže následovalo obligátní přelepení bílou páskou, přes kterou jen mírně prosvítá, případně může pomoci černý fix. Mimochodem, telefony Xiaomi umí router automaticky detekovat a v MUI systému jim automaticky přiřadí ikonku.

Celkově vzato, router se dle mého názoru vyplatí, protože za cenu v přepočtu okolo 900 Kč nabídne vysoký výkon, USB port a povedenou administraci i mobilní aplikaci. Já sám jsem s jeho funkcemi spokojený a pouze vyhlížím den, kdy mi dorazí aktualizace s anglickým prostředím.

Adam Trnka

25 komentářů

 1. Tohle vyměnit za Atheros v TP-Linku, který s Intelem patří mezi jediné kvalitní výrobce WiFi chipsetů.

  • Zdravím, stabilita, síla signálu přesvědčivě lepší než v TP-Linku. Navíc je zde výborní mobilní aplikace pro správu a stahování. Za sebe ten router mohu jen pochválit.

  • MediaTek koupil v roce 2011 tragický Ralink viz. [odkaz] , který patří k tomu nejhoršímu, co ve WiFi branži existuje. Jede na tom hromada Zyxelů a jiných, o kterých se akorát dočteš v rubrikách „Pomozte mi ….“.

  • Benik3 (neregistrovaný)

   Tvrdit že TP-Link je něco kvalitního taky dobrej fór :D

   Ano, po nahrání OpenWRT je to za ty peníze slušnej kousek, ale originální FW nic extra.

   Mam doma Xiaomi mini už nějaký pátek s OpenWRT Pandorabox a šlape naprosto bez problémů (používám jak 2,4GHz 802.11n tak 5GHz 802.11c). Na USB mam nainstalovaný VirtualHere pro sdílení multifunkční tiskárny…

 2. Rudolf (neregistrovaný)

  Pěkný test. Uživatelé by na SM mohli věci testovat častějc, já bych se taky klidně zapojil :)

 3. Pavel1TU (neregistrovaný)

  Pěkný test, uvažuji o něm pro dceru, ale ta čínština mne odrazuje :-)

  Počkám a uvidím

 4. Michal (neregistrovaný)

  Výborný článok ďakujem! Už dlho nad ním uvažujem, zaskočilo ma ze ethernet nie je 1Gbit? Ste si isty? Bol som v tom že ma gigabit porty.

  • Zdravím, tento MiWiFi mini router má pouze 100Mb porty. Větší router, který má vestavěný 1TB HDD má 1Gb porty.

 5. sdf (neregistrovaný)

  Daji se nekde najit zdrojove kody, protoze pokud je to zalozeno na openWRT tak musi byt volne dostupne.

  • albru123 (neregistrovaný)

   Xiaomi na zveřejňování zdrojových kódů tak trochu kašle. Některé kernely pro telefony už vydali, ale opravdu hodně pochybuji že vydají svoji úpravu OpenWRT.

  • sdf (neregistrovaný)

   Pokud je to pravda tak trochu vic kasle, protoze takove zneuzivani otevreneho SW je pekna prasarna, ale co cekat od cinanu

  • albru123 (neregistrovaný)

   Bohužel je k tomu kromě uživatelů nic netlačí. Momentálně v Xiaomi dělají updaty na MIUIv6 pro všechny telefony a zároveň s vydáním by měli vydat i zdrojové kódy, ale u routeru bych tomu nevěřil.

  • sdf (neregistrovaný)

   Tak Linksys byl taky dotlacen k uvolneni, ale taky s tim pocitam, ze pokud to bude prodejne jen v Cine tak je nikdo nedonuti, ale tak zlodeji z xiaomi vy proc se netlaci do zemi, kde plati patenty/licence

  • Zdravím, bohužel kromě zdrojových kódú pro telefony nic nemají, jak píše ALBRU123.

 6. Martin Dabergotz (neregistrovaný)

  Chci se zeptat autora článku jaká je max. rychlost při stahování z internetu přes LAN port ?

  • Zdravím, zkusím ověřit, nezkoušel jsem zatím.

  • Benik3 (neregistrovaný)

   Měl by zvládnout těch 100Mb, co dá port…

   Nemám doma tak rychlou linku, ale 70-80Mb jsem protlačil a na Wfii-LAN (tedy bez routování) jsem se testama na těch 100Mb dostal (802.11ac)

 7. DAVE (neregistrovaný)

  Designově je to kopie klávesnice od Applu! Opět XIAOMI kopíruje

  • Jak jsem napsal v testu, jedná se o design inspirovaný Apple Trackpadem. Nikdo nezatajuje inspiraci (kopii) a Xiaomi samo vychvaluje Apple za jeden z nejlepších designů a největší inspiraci pro vlastní produkt design.

 8. jan.salava.49

  Také jsem si tuhle hračku pořídil (a také přes dx.com) a zatím jsem spokojen, i když boj s čínštinou chvíli zabral (ale také pomohl google translate). Uvažoval jsem o OpenWRT, ale zatím nerealizováno a popravdě už netřeba. Používám jen jako „extender“: připojují se přes to k internetu návštěvy (penzion) a tak vyhovuje, že to má obě pásma a všechny normy, včetně ac. Proto mi také nevadí pouze 100Mb/s LAN porty.

 9. Zdravim,koupil jsem si tento router pres xiaomiforsale,mam problem se zprovoznenim at delam co delam ne¨jde,muze mi nekdo pomoc,dekuji,muj kontakt:[odkaz]

 10. Jakub Hádek (neregistrovaný)

  chtěl bych se zeptat jestli si USB býstup poradí i s 2 TB stanicí?

 11. Zdravím,

  koupil jsem si ho, ale potřeboval bych pomoc s instalací. Router běží, wifi a internet taky. Nejsem schopen zprovoznit tu ps aplikaci, jaké tam mám dát přihlašovací jméno a heslo? Dále na Google play mi to píše, že ta jejich aplikace není určena pro naše území a nelze nainstalovat. Poradíte mi někdo? Děkuji!

 12. nokilnokil (neregistrovaný)

  Myslím, že máte chybu v popisu, neboť nemá 16 GB interní paměť, ale 16 MB

 13. Bubla (neregistrovaný)

  sw od verze 2.2.100 je jiz v AN .

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).