Tesla postaví největší baterii na světě za pouhých 100 dní. Pokud ne, pracovala zadarmo

Divoké počasí na jihu Austrálie způsobuje poměrně časté a rozsáhlé výpadky elektřiny v domácnostech. Loni v září tak zůstalo po tmě 1,7 milionů obyvatel poté, co se přes území přehnala masivní bouře. Elon Musk v rámci společnosti Tesla nabídl, že by mohl tento palčivý problém pomoci vyřešit, a to s pomocí takzvaných Powerpacků. Jedná se v podstatě o velké lithium-iontové baterie, které mohou uchovávat elektrickou energii pro případ dalších výpadků.

O zakázku na výstavbu baterie o výkonu 100 MW/129 MWh soutěžilo celkem 92 firem, Tesla však nabídla oproti konkurentům těžko překonatelnou věc – celý tento lithium-iontový kolos postaví a zprovozní během 100 dnů od podpisu smlouvy, a pokud ne, postaví jej zadarmo. Jedná se o odvážné tvrzení i vzhledem k tomu, že druhé největší řešení na podobné bázi má „pouhých“ 30 MW. Pro Teslu však hraje fakt, že s podobnými řešeními má bohaté zkušenosti, a tak je možné že jí tento projekt nebude činit žádné potíže. V případě, že by termín nestihla, zaplatí náklady, které jsou odhadovány na 50 milionů dolarů (1,14 miliardy Kč).

Podpis smlouvy se očekává v průběhu podzimu, projekt by pak měl být dokončen během letošního prosince. Nabíjení by měla obstarávat větrná farma poblíž města Jamestown v jižní Austrálii, jedná se tedy o obnovitelný zdroj energie. Kapacita bude stačit na pokrytí spotřeby 30 000 domácností, což by mělo zmírnit dopady dalšího případného blackoutu.

Autor článku
David Preiss

Kapitoly článku