Domů » Bleskovky » Tesla postaví největší baterii na světě za pouhých 100 dní. Pokud ne, pracovala zadarmo

Tesla postaví největší baterii na světě za pouhých 100 dní. Pokud ne, pracovala zadarmo

Divoké počasí na jihu Austrálie způsobuje poměrně časté a rozsáhlé výpadky elektřiny v domácnostech. Loni v září tak zůstalo po tmě 1,7 milionů obyvatel poté, co se přes území přehnala masivní bouře. Elon Musk v rámci společnosti Tesla nabídl, že by mohl tento palčivý problém pomoci vyřešit, a to s pomocí takzvaných Powerpacků. Jedná se v podstatě o velké lithium-iontové baterie, které mohou uchovávat elektrickou energii pro případ dalších výpadků.

O zakázku na výstavbu baterie o výkonu 100 MW/129 MWh soutěžilo celkem 92 firem, Tesla však nabídla oproti konkurentům těžko překonatelnou věc – celý tento lithium-iontový kolos postaví a zprovozní během 100 dnů od podpisu smlouvy, a pokud ne, postaví jej zadarmo. Jedná se o odvážné tvrzení i vzhledem k tomu, že druhé největší řešení na podobné bázi má „pouhých“ 30 MW. Pro Teslu však hraje fakt, že s podobnými řešeními má bohaté zkušenosti, a tak je možné že jí tento projekt nebude činit žádné potíže. V případě, že by termín nestihla, zaplatí náklady, které jsou odhadovány na 50 milionů dolarů (1,14 miliardy Kč).

Podpis smlouvy se očekává v průběhu podzimu, projekt by pak měl být dokončen během letošního prosince. Nabíjení by měla obstarávat větrná farma poblíž města Jamestown v jižní Austrálii, jedná se tedy o obnovitelný zdroj energie. Kapacita bude stačit na pokrytí spotřeby 30 000 domácností, což by mělo zmírnit dopady dalšího případného blackoutu.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

16 komentářů

 1. píšete : Kapacita bude stačit na pokrytí spotřeby 30 000 domácností, což by mělo zmírnit dopady dalšího případného blackoutu.
  vždyť to je naprosto nic neříkající údaj , je snad nutné napsat jestli to pokreje na hodinu den – měsíc ?

 2. “ zůstalo po tmě 1,7 milionů obyvatel “
  “ stačit na pokrytí spotřeby 30 000 domácností “

  fuuuuu ich je v jednej domácnosti cez 56 ludí na kope ???

  strašná hlúposť a plytvanie drahými materiálmi

 3. Uz at odleti na Mars a je od nej pokoj. Kazdy den nove velkohube prohlaseni a pritom se jeho firmy potaceji na pokraji krachu a generuji kazde ctvrtleti vetsi a vetsi ztratu. Navic nekteri hlupaci mu fakt basti, ze elektromobil, je ekologictejsi nez auto se spalovacim motorem, coz bylo davno vyvraceno – z pohledu emisi a skodlivych materialu je to presne naopak.

  • Konečně rozumný názor na toho pojidace dotaci a tlučhubu. Díky.

   • Lidi vy jste šílený. To, co dokázal se SpaceX je neuvěřitelný. Falcony přistávají, jak na běžícím pásu, což bylo před rokem dvěma nemyslitelný. Z hlediska lidstva je dobývání vesmíru naprosto stěžejní věc… Pokud to trochu sledujete, což pochybuju, musíte vidět, že vývoj SpaceX je i na dnešní dobu trochu někde jinde. I kdyby byl Tesla fail, nevadí. SpaceX je mnohem důležitější projekt.

   • Tade, trosku si neco zjisti o pozadi financovani Muskovych projektu, takhle se ti musime smat. Stejnou naivitu a hloupost, jakou zde ukazujes v oblasti smartphonu, potvrzujes i v tomto. Nulove znalosti, nulovy rozhled.

   • Petře, oba víme, že pro smích jsi tu v drtivé většině případů ty. Když od toho ale odhlédnu … o financování jsem opravdu nemluvil. Mimo to, že je vynášení komerčních družic levnější oproti konkurenci, začíná SpaceX vynášet náklad i pro armádu. Nově získala certifikaci pro Pentagon. V srpnu pro něj bude vynášet vesmírnou stanici. Dosud jediný dodavatel pro Pentagon byl United Launch Alliance. Na tyto mise se nevejdou pod 100 mil. dolarů, SpaceX je o 40 níže. ULA to ještě hezky dlouho pravděpodobně pod 100 nedá. Letos by mohl dopadnout první let Falcon Heavy – fotografie jeho částí už delší dobu unikají při přepravě do výrobních hal. Podle celkem spolehlivých zdrojů se začíná spekulovat o ohlášení zmenšené verze ITS pro let k Marsu. Jestli jsi nepochopil, co jsem myslel důležitostí Muska pro lidstvo, je mi tě opravdu líto. Nikdo nenastartoval zpomalené dění okolo vesmíru posledních let, jako SpaceX, i když je to samozřejmě doprovázeno velkým PR. Nedělej ze sebe prosím idi*ta…

  • A kdy teslou nahradíš fluenceho?

 4. Mozna by to chtelo na hodine fyziky davat aspon trochu pozor, watt je jednotkou vykonu, ne kapacity, to byste jako redaktori, kteri casto pisi o bateriich, mohli vedet.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).