Domů » Články » Takhle bydlí Mark Zuckerberg: osobní asistent, spory se sousedy a farma na Havaji

Takhle bydlí Mark Zuckerberg: osobní asistent, spory se sousedy a farma na Havaji

Mark Zuckerberg je v současnosti asi pátý nejbohatší člověk světa. Na jeho domu to ale na první pohled poznat není, přesto na něm nešetřil.

Mark Zuckerberg: osm faktů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Zakladatel a CEO Facebooku svou usedlost v kalifornském Palo Alto koupil v roce 2011 za sedm milionů dolarů (150 milionů Kč), což je na tamní poměry ještě poměrně přijatelná cena. Dům údajně pochází z roku 1903 a rozkládá se na ploše okolo 522 m².

Tradiční vybavení

Mark do svého domu při několika příležitostech pustil fotografy a tak máme poměrně dobrý přehled o tom, jak je jeho bydliště zařízeno. Většina místností je vybavena tradičním nábytkem a retro doplňky, které dobře ladí s exteriérem.

Dům má pět samostatných ložnic a každá z nich má vlastní koupelnu, i případní hosté tedy mají naprosté soukromí. V domě jsou také dvě velké jídelny a prosklená místnost. Ta je zařízena jako klasický obývací pokoj, ale slouží k relaxaci především za slunečných letních dní.

V zadní části zahrady bychom pak našli velký bazén se slanou mořskou vodou. Nechybí ani velký altán s krbem a grilem, kde může Mark trávit čas i s větším množstvím přátel. Samotná zahrada příliš velká není a odpovídá umístění v městské zástavbě. To ale Zuckerbergovi vadit nemusí – když zatouží po volném prostranství, může zamířit na Havaj. Tam totiž před několika lety zakoupil 750akrový pozemek v hodnotě 100 milionů dolarů (2,1 miliardy Kč).

Domovní asistent Jarvis zajistí snídani i čisté oblečení

V roce 2016 Mark na svůj Facebook nahrál zajímavé video ukazující domovního asistenta, kterého údajně sám vytvořil. Asistent nazývaný Jarvis na první pohled připomíná například Amazon Alexu, ovšem je vytvořen na míru Markovým potřebám. Používá také vlastní technologie Facebooku, které v této podobě (zatím) jinde nenajdeme.

Asistent ve videu mluví hlasem známého herce Morgana Freemana, v reálu byste ho ale neslyšeli. Jarvis totiž prý mluví syntetickým ženským hlasem. Video tak lze vnímat spíše jako sehranou prezentaci funkcí, než reálné zachycení funkčnosti.

Tento domovní asistent nicméně podle všeho skutečně zvládne většinu věcí, jež ve videu vidíme. Ačkoliv o kanonu vystřelujícím čistá trička se dá poněkud pochybovat. Mark každopádně může hlasem ovládat různé termostaty, osvětlení, pouštět si hudbu a podobně. Zajímavé je také využití automatického rozpoznávání tváří, které známe z Facebooku. V Markově domě jsou takto identifikováni návštěvníci.

Protože asistent funguje na technologiích Facebooku, je k němu samozřejmě i chatovací bot. Pokud se tedy nehodí hlasový pokyn, stačí poslat zprávu.

Další funkcí, kterou u komerčních asistentů zatím nenajdeme, je bavení dětí. Asistent údajně umí na krátkou dobu po probuzení zabavit Markovu dceru a jak je vidět z videa, dokáže také určit, koho by měl Mark polechtat. Zajímavé.

After a year of coding, here's Jarvis.

Zveřejnil(a) Mark Zuckerberg dne Úterý 20. prosince 2016

V systému jsou prý drobné chyby, ale dokáže reagovat na většinu Markových požadavků. Ten říká, že vývojem strávil 100 hodin a chtěl si tak vyzkoušet, čeho jsou dnešní technologie umělé inteligence schopny. Nelze si fakt představovat, že by asistent Jarvis byla jen Markova práce. Většinu věcí na pozadí obstarávají již existující technologie Facebooku.

Bude zajímavé pozorovat, jestli se Facebook v budoucnu pokusí představit vlastní konkurenci zavedeným hlasovým asistentům. Vzhledem k aktuálním obavám o způsob nakládání se soukromými daty asi nelze čekat, že by byl nějak zvlášť úspěšný.

Kontroverzní snaha o zajištění soukromí

Je trochu paradoxní, že šéf společnosti obviňované z narušování soukromí uživatelů důrazně dbá na to své. Nicméně jak jinak si lze vysvětlit již pár let trvající Markovu snahu zbavit se zvědavců v okolí svého domu?

Mark postupně začal skupovat domy v okolí své usedlosti, což ho k roku 2016 stálo už 30 milionů dolarů (640,5 milionů Kč). Podobně se zachoval i Bill Gates, ten ovšem u nákupu skončil. Mark šel ještě dál a na radu města podal žádost o jejich demolici a přestavbu.

Rada města však po četných stížnostech sousedů Markův návrh na přestavbu sousedství zamítla. Argumentovala zejména tím, že by nové domy nemohly fungovat jako běžná zástavba. Mark totiž chtěl stávající budovy zbourat a nahradit je poměrně výrazně menšími. A poněkud jednoúčelovými – jeden zamýšlený dům v materiálech popisoval jako „vhodný k pořádání větších party“ a další zase měl obsahovat soukromé kino. Představa, že by v nich mohl někdo trvale žít, tak byla poněkud pochybná.

Červeně jsou označené domy, které chtěl Mark nechat strhnout (Zdroj: Dailymail)

V minulém roce tak Mark radě města předal nové materiály reagující na kritiku. Ty už jsou o poznání smysluplnější a podle všeho byly schváleny. Z okolních domů tak budou zdemolovány jen dva a nahradí je menší jednopodlažní rodinné domy s klasickou koncepcí. To by mělo zaručit, že zůstane zachován charakter rezidenční čtvrti. Odstraněny však ze všech okolních domů budou venkovní bazény. Proč se tak Mark rozhodl není úplně jasné. Otázkou zůstává také to, jestli Mark přestavěné domy prodá, či je bude jen pronajímat „prověřeným“ nájemcům.

Zajímavé je, že celou tuto anabázi možná nemuseli aktéři podnikat, nebýt plánů developera. Ten totiž původně chtěl v bezprostřední blízkosti Markova domu postavit velký dům, z nějž by údajně bylo vidět přímo do ložnice CEO Facebooku. To Marka rozhořčilo tak, že reagoval právě popisovaným skoupením okolních pozemků.

Mark Zuckerberg je nejhlídanější CEO světa, jeho ochrana stojí Facebook statisíce denně

Nevoli vyvolala také Markova obava o bezpečnost. Podle dostupných zpráv jeho domov hlídá 16 bodyguardů pracujících na směny 24 hodin denně, což přineslo jeden nečekaný problém. Někteří sousedé si totiž stěžují, že dvě auta bezpečnostní agentury neustále okupují veřejná parkovací místa na ulici. Zuckerberg prostřednictvím mluvčí reagoval, že parkování ochranky není ilegální.

Dovolenkový ráj na Havaji není tak idylický, jak se zdá

Jak již bylo zmíněno v úvodu, Zuckerbergovi také již několik let patří rozsáhlý pozemek na jednom z Havajských ostrovů. Ten se rozprostírá na ploše okolo 3 km² a vznikl spojením dvou původně menších parcel.

Pozemek zahrnuje velké travnaté plochy, více než tři čtvrtě kilometru pláží a několik menších lesíků. Je na něm údajně povolena výstavba až 80 domů, nicméně Mark zde chce pouze jeden. Pozemek je využíván nejen jako dovolenková destinace, ale také jako funkční farma. Pěstují se zde „organické produkty“ zahrnující obilí, papáju, zázvor a další plodiny.

View this post on Instagram

When the views only get better cus ur dog is with you…….

A post shared by LeAnn (@leannmichelle808) on

Mark při koupi avizoval, že rozsáhlou plochu kupuje ze své lásky k přírodě a kvůli tomu, aby zachoval zdejší neposkvrněnou krajinu. Tato tvrzení však poněkud narušuje fakt, že část pozemku nechal obehnat 180 cm vysokou zdí. Místní obyvatele nepotěšila ani série žalob, jimiž se pokusil zrušit dědičná práva původních obyvatel.

Na Havaji totiž existuje institut dědičného práva „Kuleana“ pocházejícího z poloviny 19. století. Toto právo dává potomkům původních obyvatel možnost přistupovat na své pozemky skrz území vlastněné někým jiným. Proti Markově snaze se však zvedl poměrně rozsáhlý odpor a ten tak po nějaké době všechny soudní spory ukončil a přístup dědicům tak zůstal zachován.

Takhle bydlí Bill Gates: luxus, moderní technologie a písek z Karibiku

Pozitivní je pro místní taktéž fakt, že většina pláže je bezproblémově veřejně přístupná. Dojít se k ní dá tedy pouze pěšky asi kilometrovou stezkou, ale přístup není nijak omezen. Zcela soukromá část se pak nachází až na úplném konci, který je stejně přirozeně vegetací oddělen od zbytku pláže.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

5 komentářů

  1. Dobry blbecek ????

    • tj jen závist člověka co nic nedokázal

    • Karel… Jasne. Ked niekto niečo napise proti miliardarovi, hneď mu zavidi.

    • Niekto moze byt aj genius aj psychycky chory – absolutne sa to nevylucuje – hovorim o extreme – napr obdobne mi je nesympaticky aj nutella – ci zavidim alebo nie – to by som musel vsetkym hercom spevakom atd – ja neviem nic z toho co ani, ani z toho co cukerberg a nutella ale aj tak su mi nesympaticki ???? moj osobny nazor – inak sa dostaneme do roviny ze hodnotit film moze len reziser a herec, hokej len trener a hrac a pod.

    • Proč se hned urážíš? Nebuď na sebe tak zlej :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).