Domů » Bleskovky » Tablety s Windows RT se možná díky komunitě dočkají mobilních Windows a Androidu

Tablety s Windows RT se možná díky komunitě dočkají mobilních Windows a Androidu

Členové komunitního fóra XDA Developers se často snaží prodloužit život těm zařízením, která již zastarala, a jejich výrobci od nich dali ruce pryč. Jedním ze zářných příkladů je například smartphone HTC HD2, který sice na svět přišel v roce 2009 s Windows Mobile 6.5 na palubě, avšak díky komunitě dokáže fungovat i s Androidem 6.0 Marshmallow, i když pohodlí jde v tomto případě stranou (více informací). Dalším adeptem k oživení by mohl být tablet Surface se systémem Windows RT.

surface-rt-windows-10-mobile_story

Ač se jedná o sympatický kus hardwaru, Microsoft verzi Windows 8.1 pro ARM procesory neaktualizoval na Windows 10 a odřízl ji od světa univerzálních aplikací. Vývojář s nickem black_bob se však s tímto rozhodnutím nesmířil a našel v Secure Boot svého tabletu díru, která mu umožňuje proniknout do zařízení a instalovat na něj neoficiální ROM. Díky této metodě má být možné nainstalovat na zařízení s Windows RT například Windows 10 Mobile, případně dokonce Android. Sám vývojář prý již úspěšně vyzkoušel na tabletu Surface RT operační systém Windows Phone 8.1.

xda-developers-windows-10-mobile-rt

Bohužel projekt je zatím v raném stádiu, a tak nezbývá než čekat na případný úspěch. I tak si myslíme, že možnost nainstalovat na tablety s Windows RT mobilní verzi Windows 10 měl nabídnout sám Microsoft. Rozhodnutí, zda si ponechat plochu, nebo ji nahradit za novější systém podporující univerzální aplikace, by pak zůstala na samotném uživateli.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments