Domů » Články » T-Mobile v Berlíně spustil 5G síť, zatím slouží pouze pro testovací účely

T-Mobile v Berlíně spustil 5G síť, zatím slouží pouze pro testovací účely

V Berlíně se minulý týden konala konference věnovaná problematice 5G sítí, která posunula komunikační technologie opět o mílový kus kupředu. Německá společnost Deutsche Telekom spustila na čtyřech anténách novou síť 5G (jedná se o stadnard 5G NR, který funguje jako jakýsi oslí můstek mezi 4G a 5G sítěmi). Pokud jste se zaradovali, že byste si do Berlína 5G také jeli vyzkoušet, zklameme vás – v současné době v běžném prodeji neexistuje žádné zařízení, které by 5G dokázalo využít; ostatně s komerčním spouštěním sítě páte generace se počítá zhruba v roce 2020.

Vysoká rychlost přenosu i virtuální realita

Mezi hlavní vlastnosti nové generace sítě patří vysoká rychlost přenosu dat, která by měla dosahovat teoretické rychlosti až 2 Gbit/s, v reálném provozu ale hodnoty pochopitelně budou nižší. Klíčová vlastnost technologie spočívá v extrémně vysoké propustnosti a velmi krátké reakční odezvě (maximálně do 3 ms). Síť využívá předběžného standardu 5G New Radio (5G NR) a funguje na frekvenci 3,7 GHz, nicméně z technického hlediska toto řešení stále využívá současnou LTE strukturu, do které jsou integrovány některé prvky z 5G sítí.

Bruno Jacobfeuerborn z Deutsche Telekom

Členka představenstva pro technologie a inovace Deutsche Telekom, Claudia Nemat, uvedla: „Když je vše propojeno se vším ostatním, potřebují zákazníci vysoce výkonnou, bezpečnou síť a spolehlivou. Technologie 5G bude velkým přínosem pro sektor telekomunikací, protože bude umožňovat vývoj a použití široké řady nástrojů a aplikací. Myslím, že na nástup 5G jsme už teď připraveni.“

5G bude umět přenos videa v ultra vysokém rozlišení i virtuální realitu. Ta byla demonstrována na klasických VR brýlích i interakční autodráze.

Pilotní provoz již běží, komerční by měl přijít za 3 roky

Bruno Jacobfeuerborn, technický ředitel společnosti Deutsche Telekom dodal: „Jakmile bude k dispozici definovaný standard, přistoupíme v roce 2018 k položení základů pro vybudování sítě. To je důkaz naší silné pozice v oblasti evropského technologického rozvoje.“

5G zvládne i virtuální realitu

Pro pilotní provoz užívá Deutsche Telekom radiové spektrum v pásmu 3,7 GHz a celkem čtyři antény od společnosti Huawei. Nová technologie bude pilotně spuštěna na počátku roku 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu při příležitosti Olympijských her, běžné rozšíření se plánuje na rok 2020.

Michal Mazanec

Recenzent mobilních zařízení a gadgetů. Mezi mé záliby řadím cestování, dobré filmy, hudbu, mého psa a sport. Rád si zajdu do sauny, společnosti nebo si zahraji na PlayStationu.

Diskuze k článku

  1. 5G se opravdu blíží rychleji, než se čekalo a bude to skutečná technologická revoluce. Pokud by někoho zajímaly shrnující informace ohledně 5G, může se podívat sem: [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).