Domů » Bleskovky » Operátoři T-Mobile a O2 podepsali smlouvu o sdílení vysílačů v rámci LTE sítě

Operátoři T-Mobile a O2 podepsali smlouvu o sdílení vysílačů v rámci LTE sítě

Operátoři T-Mobile a O2 podepsali v pátek 2. května smlouvu o sdílení LTE sítí čtvrté generace. Tato spolupráce přinese ještě v letošním roce zkvalitnění služeb v oblasti vysokorychlostního internetu na většině území České republiky. Obě společnosti budou i nadále využívat svou vlastní síťovou infrastrukturu a udrží si zcela nezávislou obchodní strategii.

Podpisem smlouvy o sdílení LTE sítí bylo úspěšně zakončeno jednání mezi T-Mobile a O2, které probíhalo od konce února letošního roku (informovali jsme zde). Sdílení vysílačů umožní pokrytí rychlým mobilním internetem v dřívějším termínu, než stanovují podmínky aukce.

Oba operátoři provedou první testy sdílení v následujících týdnech, přičemž jejich cílem je ověřit především funkčnost navrženého technického řešení. Po odladění všech nezbytných procesů v testovacích podmínkách začne komerční provoz sdílení sítí LTE v průběhu druhého pololetí roku 2014.

Sdílení sítí čtvrté generace se týká celého území ČR mimo Prahy a Brna. T-Mobile bude odpovědný za jejich správu a provoz v západní části České republiky, O2 je bude provozovat ve východní části území. Rychlost takto vybudované LTE sítě bude pro každého z operátorů v první fázi dosahovat až 75 Mbit/s pro stahování a až 25 Mbit/s pro nahrávání, tedy několikanásobně více než u sítí 3G. Do budoucna bude rychlost navyšována. T-Mobile i O2 samostatně splní všechny závazky vyplývající z podmínek loňské aukce kmitočtů. Sdílení se bude týkat jen rádiové části sítí obou operátorů, jejich centrální prvky zůstanou nezávislé. T-Mobile i O2 si proto budou nadále konkurovat v kvalitě a nabídce služeb i v rychlosti sítě.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

24 komentářů

 1. jbem (neregistrovaný)

  Pěkný. Zajimá mě, jak to budou technicky řešit.

  • JBMNT (neregistrovaný)

   To je easy, prostě si budou sdílet BTSky s LTE vysílačema, jako se to dělo už u 3G. Jen jim z toho nějak vypadl Vodafone :) asi se s ním nedohodli.

  • Milan (neregistrovaný)

   U 3G se to dít mělo, ale nedělo už na to asi kašlou… Přešel jsem z O2 k T-mobile a v místech kde se nejčastěji pohybuji jsem u O2 3G měl, momentálně ho nemám. A přímo z podpory T-Mobile mi sdělili, že se zatím na sdílení 3G sítí plně nedohodli!!!

  • jbem (neregistrovaný)

   No že budou sdílet BTSky mě napadlo (sdílet samotný RRU by asi nešlo), měl jsem spíš na mysli samotné zapojení dvou sítí do jedné BTS.

 2. Co bylo na mém příspěvku tak závažného, že musel být smazán? Nikoho jsem neurazil, nikomu nenadával a přesto to někdo smáznul? Proč?

  • Za smazání ten přípěvek moderátorům stojí, ale za komentář proč, to už ne? :-(

  • Omlouvám se, mazal jsem to já, ta věta se nám do článku dostala z tiskové zprávy a zapomněl jsem ji odstranit. Bral jsem to tedy jako upozornění a po odstranění citace jsem příspěvek smazal. A nereagoval jsem hned proto, že jsem doteď zpracovával videa a fotky z tiskovky Nokie (L930 a 630) :)

  • Tak to potom jo :-)

 3. Západní část (T-Mobile) bude pokrývat Huhlavej a východní část (Telefónica) zajistí svou technologií finská Nokia :) Dobrá zpráva. Možná by to bylo fajn doplnit i do článku.

  Zdroj: [odkaz]

  • jbem (neregistrovaný)

   V čem dobrá?

  • Spousta lidí si stěžuje na problémy s voláním u Vodafone, pokud používají LTE. To zajišťuje Huawei. Řeší se to i ve zdejším fóru.

   Co se týká osobních preferencí, tak pokud jsi Evropan, nemusíš snad dlouho přemýšlet nebo ano? Už takhle jsme zavaleni Čínou až po uši ;)

  • jbem (neregistrovaný)

   Aha, o tom jsem nevěděl. K pár instalacím LTE pro německej T-Mobile jsem se nachomejtl a co vím, tak to fungovalo dobře. Jinak ta technologie je čínskej lacinej šmejd (co se mechanickýho zpracování týče), ale v zásadě funkční.

   Pokud jsem Evropan, tak třeba do Nokie (Symbianu) kdysi EU pumpovala prachy (moje, naše). Nevím, jak jsou na tom další odnože Nokie. Tudíž vlastně do kanálu, tím pádem je mi čínskej bazmek sympatičtější.

  • No ja Vodafone ani LTE zatim nevyuzivam, ale stezovalo si na to uz hodně lidí.

   Jinak tvůj názor respektuju, ale EU do nas pumpuje tolik peněz, ze Nokii klidně nejake své nechám ;)

  • jbem (neregistrovaný)

   Jo to já klidně taky. Až bude Windows Phone použitelnej, tak si jednu koupím místo hemeroida :)

  • Sis spletl diskuzi, ne? Tady se mluví o Nokii ne o Microsoft Mobile OY.

 4. jbem (neregistrovaný)

  Očividně se tu „mluví“ o čemkoliv příbuzném k tématu, potažmo čemkoliv zahrnující zaměření webu. Pokud se tě to dotklo, omlouvám se, příště nebudu tak sobecký.

  • jbem (neregistrovaný)

   * TO MCEZA DNES V 17:43

  • Mceza tim chtěl naznačit, ze divize, prodávající telefony je v rukou MS. Tim pádem i když teď nakoupis telefon Nokia, zisk z toho ma Microsoft. Divize Nokia, která zajistí sit pro Telefonicu je v rukou Finů, takže je stále evropská.

  • jbem (neregistrovaný)

   V tom případě se omlouvám dvojnásob. Nekoupím si Nokii (stejně s jejich BTSkama neumím zacházet), ale koupím si majkrosoft mobajl oj. Místo Motoroly si budu kupovat Lenovo a místo Volva budu jezdit v Geely. Je mi jasný, že když si koupím Nokii telefon, tak prachy dotečou jinam, než když si koupím Nokii 1800 MHz anténu, v tom jsem byl trochu vedle. Zpět tedy k původní otázce, zda technologii od Nokie, nebo Huawei. Pořád budu raději, když se v tom moje prachy (z EU) motat nebudou. Pokud do Nokie žádné netečou (haha), tak jsem jedině rád a fandím ji, ať Huawei trochu zatopí.

  • Jebem: Jsi trochu mimo ;) Doufám, že hlavně nejíš jídlo vyrobené v Evropě, protože si představ, že zemědělství a potravinářský průmysl je dotován z našich peněz!

  • jebem (neregistrovaný)

   Dokonce i jezdím přes mosty s modrou vlaječkou a žlutýma hvězdičkama a v autobusech to na mě taky svítí ;) A pokud mi nepřijde v pořádku, když úředník v Bruselu rozhodne o tom, kolik mých peněz půjde které soukromé firmě tak ano, jsem mimo.

  • A víš jak EU Nokii zadotovala?

 5. jbem (neregistrovaný)

  Nevím, tedy nevěděl jsem, musel jsem se zeptat gůglu. První odkaz z google z únoru 2013: „Jak informuje CNET, finský výrobce mobilních telefonů dostal dotaci od Evropské unie v rozměru 1,35 miliard dolarů a bude provádět výzkumy grafenu v nejbližších deseti letech.“. Ve zprávě není psáno, která divize dostala prachy, ale to není teď zase tak důležité.

  • Ostuda, neumím klikat na „Reagovat“, tudíž tu z threadů dělám holubník. Asi bude lepší se přihlásit, třeba to půjde editovat/mazat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).