Domů » Bleskovky » Svět v roce 2075 podle Wozniaka: Jak na tom bude Apple, Google a Facebook?

Svět v roce 2075 podle Wozniaka: Jak na tom bude Apple, Google a Facebook?

Rok 2075 je ještě velmi daleko a těžko se odhaduje, jak bude v té době vypadat svět. Pokud se na poli světové politiky něco fatálně nepokazí, můžeme si dovolit i nějaké to fantazírování. V rámci letošního ComicConu, jehož tématem je „Budoucnost lidstva: Kde budeme v roce 2075?“ se Steve Wozniak, jeden ze zakladatelů ikonické firmy Apple, rozhovořil o tom, jak by mohl svět za 58 let vypadat.

steve_wozniakSteve Wozniak

Podle něj budou společnosti jako Apple, Google a Facebook ještě větši a populárnější, než jsou dnes. Svou hypotézu staví především na peněžní zásobě společností, kdy firma s nakousnutým jablkem ve znaku disponuje 246 miliardami dolarů (6,15 bilionů Kč) na bankovních účtech. Díky tomu může investovat takřka do čehokoliv a rychle se adaptovat na měnící se svět. Proto by prý bylo pošetilé nepočítat s Applem a dalšími společnostmi, jako právě Googlem a Facebookem, okolo roku 2075.

apple-facebook-googleKteré další firmy budou na trhu v roce 2075? 

Mezi další vize pak patří výstavba měst na místěch, kde je nyní poušť, která by měla vyřešit problém s bydlením miliard obyvatel na Zemi. Také prý v podstatě nenajdeme místo, kam by nepronikla umělá inteligence, která mimo jiné pomůže s diagnostikou nemocí a předepsáním léků, aniž bychom museli navštěvovat doktora. Velké naděje také Wozniak vkládá do navázání kontaktu s mimozemskými civilizacemi a také do kolonizace Marsu.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

17 komentářů

 1. To by musel byt vevedeni Hulan, aby tu Apple nebyl.
  U Applu plati: Too big to fail:)

 2. Riesenie preľudnenia nie je zaludnit aj poste, a vodu čerpať z … Riesenie je znizenie porodnosti pre každého tak ako v cine…

  • Jestli chceš docílit totálního kolapsu vyspělé civilizace, tak ano, zavést jen jedno dítě. Pro Evropu a Ameriku by to z dlouhodobého hlediska byla asi nejhorší noční můra.

   • Jasně :D Rasistický žvásty :D

   • Souhlas.Už teď je plodnost fertilita vyspělých ekonomik
    od Ruska přes Evropu,USA, Austrálii atd, menší než 2!
    Zato příslušníci jiných ekonomik mají fertilitu nad 2.

  • V několika zemích v rovníkové Africe stále stoupá porodnost. Ve zbytku světa klesá, ale pořád je asi tak 2,4, to je pořád dost na přibývání lidí na světě. A to co napsal lister0 bohužel nejsou rasistický žvásty ale smutná realita. V chudých zemích si lidi nepořizují děti proto, že by neměli co na práci a tak souloží. Oni počítají s tím, že ty děti se o ně ve stáří postarají.

   • Primární pud se množit je ohrožení, zachování svého genomu (a je jedno zda lev, nemoc nebo po autonehodě). Pravda, u naší menšiny je to asi spíše ekonomický kalkul. Ale za to si může naše státní řízení.

   • V chudých zemích si pořizují děti protože souložit chtěj stejně jako my, ale mají trochu menší možnost kontroly ;D Stejně jako romové zde. Rasistický žvásty jsou to proto, protože evropan/američan a odkaz na jejich genom prostě jsou rasistický žvásty ;D Evropa je kontinent, amerika je kontinent. Rozhodně neskončí proto, že na nich nějaký nový národ po 500 letech (někdy ani to ne) přirozeným vývojem zaujme pozici předchozího. Šroub utáhne černej jako bílej a v souvislosti s diskuzí o „porodnosti“ asi těžko může někdo argumentovat civilizovaností společnosti ve smyslu „zaniknou zde technologie, protože afričan neumí teď derivace“. Teda někdo jo, někdo, kdo vůbec neví o čem mluví ;-) Takže ano, náše česká genetická směska pomalu prořídne na úkor afroasijské genetické směsky. Ale rozhodně to neznamená konec Evropy či dokonce Ameriky, maximálně tak vývoj směrem se kterým nesouhlasíte ;D

   • Existuje a to i jiný názor. Klesající porodnost jde ruku v ruce se zlepšující se ekonomickou situací v dané oblasti. A v takovém případě to opravdu není o znalostech derivace

   • korelace, kauzlita? :D

   • *kauzalita

   • *překlep – thank you captain obvious, you saved the day once again

 3. Jediný kloudný řešení jak vyřešit zalidněnost, je 3. světová válka. Nějaký obsazování pouští, omezování porodností…to jsou kraviny které nebudou mít účinek, možná tak krátkodobý. A svět k tomu spěje…..

  Nebo ještě jeden faktor a to Matka příroda, pod povrchy ledovců se můžou schovávat takové viry že takový mor, snět slezina a další budou v porovnání s tím co si na nás chystá příroda procházkou růžovým sadem :D

 4. Myslím si,že začátek 3.světové války nemůže předpovídat narodívší jeden za 55 let nenarodilli seještě a tendruhý narodí li se teprve za 24 roky

 5. Myslím,žedávám za pravdu oběma cestovatelům c čase,,já sám již si ce ani v roce 2043 ani v roce 2075 již nebudu mezi živými ,leč tohle proroctví již tvrdili Máyové

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).