Domů » Bleskovky » Strach z falešných zpráv: neuvěříte, co „řekl“ Obama v přímém přenosu

Strach z falešných zpráv: neuvěříte, co „řekl“ Obama v přímém přenosu

Falešné zprávy, neboli fake news, jsou nešvarem, který se poslední dobou šíří extrémní rychlostí. Co bylo dříve doménou konspiračních webů, se dnes čím dál tím více prosazuje do hlavního informačního proudu a často se na zcela smyšlené zprávy nachytají i přední zpravodajské weby. S popularitou roste také kvalita falešných zpráv, jenž je stále těžší rozpoznat. Tvůrcům těchto zpráv do karet nahrává také moderní technologie, což ještě více znesnadní identifikaci fake news.

Barack Obama v přímém přenosu může říct v podstatě cokoliv

Vědci z Univerzity ve Washingtonu za pomocí současných technologií zvládli vytvořit umělého Baracka Obamu, který na jejich přání zvládne v oficiálně vypadajícím projevu říct v podstatě cokoliv. Za pomocí umělé inteligence využívající neuronové sítě vymodelovali přesvědčivě vypadající ústa bývalého prezidenta USA, které následně aplikovali na záběr hovořícího Obamy, a poté přidali zvukovou stopu, přičemž na celý podvrh stačilo pouhých čtrnáct hodin. Jaký je výsledek, se můžete podívat na videu níže.

V dnešní době, kdy se dezinformace šíří rychleji než skutečné informace a rozeznat podvrh od skutečnosti je stále těžší, je dostupnost této technologie varováním. Rada pro samotné řečníky je jednoduchá – dělat více pauz a pomlk během mluveného projevu. Pro příjemce zpráv je to poté obezřetnost, které není nikdy dostatek.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments