Domů » Bleskovky » Strach z falešných zpráv: neuvěříte, co „řekl“ Obama v přímém přenosu

Strach z falešných zpráv: neuvěříte, co „řekl“ Obama v přímém přenosu

Falešné zprávy, neboli fake news, jsou nešvarem, který se poslední dobou šíří extrémní rychlostí. Co bylo dříve doménou konspiračních webů, se dnes čím dál tím více prosazuje do hlavního informačního proudu a často se na zcela smyšlené zprávy nachytají i přední zpravodajské weby. S popularitou roste také kvalita falešných zpráv, jenž je stále těžší rozpoznat. Tvůrcům těchto zpráv do karet nahrává také moderní technologie, což ještě více znesnadní identifikaci fake news.

Barack Obama v přímém přenosu může říct v podstatě cokoliv

Vědci z Univerzity ve Washingtonu za pomocí současných technologií zvládli vytvořit umělého Baracka Obamu, který na jejich přání zvládne v oficiálně vypadajícím projevu říct v podstatě cokoliv. Za pomocí umělé inteligence využívající neuronové sítě vymodelovali přesvědčivě vypadající ústa bývalého prezidenta USA, které následně aplikovali na záběr hovořícího Obamy, a poté přidali zvukovou stopu, přičemž na celý podvrh stačilo pouhých čtrnáct hodin. Jaký je výsledek, se můžete podívat na videu níže.

You Won’t Believe What Obama Says In This Video! 😉

V dnešní době, kdy se dezinformace šíří rychleji než skutečné informace a rozeznat podvrh od skutečnosti je stále těžší, je dostupnost této technologie varováním. Rada pro samotné řečníky je jednoduchá – dělat více pauz a pomlk během mluveného projevu. Pro příjemce zpráv je to poté obezřetnost, které není nikdy dostatek.

Fake Obama created using AI video tool - BBC News

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Diskuze k článku

  1. Fake news mám rád, pokud se tedy jedná o ty, které si nevinně dělají srandu z TUPOSTI lidí (…která se neustále stupňuje). Samozřejmě i fake news mají své hranice a pak už to není sranda i když to třeba někdo tak myslel…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).