Starší iPady nebudou podporovat funkci Stage Manager. Apple prozradil důvody

Stage Manager

Apple v minulém týdnu v rámci vývojářské konference WWDC odhalil novinky ve svých operačních systémech, přičemž opět došlo na sblížení tabletové platformy iPadOS s počítačovým systémem macOS. Letošním sjednocujícím prvkem se stala funkce Stage Manager, tedy pokročilý způsob práce s více aplikacemi najednou, který ocení zejména majitelé tabletů. Bohužel se dočkají pouze ti, kteří vlastní modely s čipsetem Apple M1.

Apple WWDC22 iPadOS16 external displays

Důvod, proč starší a levnější iPady funkci Stage Manager nedostanou, je poměrně prostý – nedostatečný výkon. Podle oficiálního stanoviska výrobce umožňuje mít Stage Manager spuštěných až 8 aplikací najednou (4 na tabletu, 4 na externím displeji), což je velmi náročné na operační paměť a na rychlost úložiště. V tomto mají novější iPady Pro (a Air) výrazně navrch, neboť s čipem Apple M1 dostaly 16 GB sdílené paměti, zatímco u starších iPadů Pro s „áčkovými“ procesory byl strop 6 GB. Kromě toho se s čipsetem Apple M1 pojí dvojnásobně rychlejší úložiště než u předchozí generace.

Majitelé starších iPadů tak musí Stage Manager oželet, nicméně i pro ně iPadOS 16 přinese spoustu dalších vylepšení – aplikaci počasí, pokročilejší spolupráci na projektech, vylepšení herních funkcí apod.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku