Některé novinky v macOS Ventura nebudou pro každého. Majitelé Maců s Intelem mají smůlu

M1 MacBook Pro

Ačkoliv v Cupertinu směle pokračují v přechodu z procesorů Intel ke svému vlastnímu řešení Apple Silicon, Macy s Intelem pod kapotou jsou stále podporovány novými verzemi operačního systému macOS. I jeho nová verze Ventura bude běžet na počítačích Mac vyrobených od roku 2017, byť některé funkce překvapivě budou k dispozici pouze u nových modelů.

macOS ventura
Novinky v macOS

V prvé řadě se jedná o funkci Live Captions pro FaceTime, která umí vytvářet titulky u videohovorů v reálném čase. Tato funkce z velké části závisí na Neural Enginu, což je součást procesorů Apple Silicon zaměřená na strojové učení. Z toho důvodu ji tedy nemohou zajistit procesory starší architektury.

macbook air
Nový MacBook Air

Další omezení se týká funkce Sidecar, která umožňuje použití iPadu v referenčním režimu jako druhý monitor k Macu. Konkrétně se jedná o 12,9″ M1 iPad Pro s Liquid Retina XDR displejem v kombinaci s M1 nebo M2 Macy. Starší „intelácké“ modely v tomto případě také ostrouhají.iphone iOS 16Nepřehlédněte

Návod: vyzkoušejte si iOS 16 a další vývojářské beta verze

Posledním detailem je nemožnost vkládání emoji pomocí hlasového pokynu. Ačkoliv se ve všech případech jedná spíše o drobnosti, jde o jasný signál, že výrobce s jablkem ve znaku bude i do budoucna postupně tlačit majitele starších zařízení ke koupi novějších počítačů s čipsety M1 nebo M2. Vzhledem ke zřejmým hardwarovým omezením starších strojů je to ale v některých případech pochopitelné.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku