Domů » Bleskovky » Stahujete data přes torrenty? Možná pomáháte těžit kryptoměny a ani o tom nevíte

Stahujete data přes torrenty? Možná pomáháte těžit kryptoměny a ani o tom nevíte

Stahování torrentů je již dlouhou dobu velmi oblíbené, ačkoliv drtivá většina dat není na serverech sdílena legálně. Největší objem dat tvoří filmy, hudba a další tvorba, za kterou autoři nedostanou zaplaceno takřka nic. Ačkoliv se tomuto sdílení dat mezi uživateli, a také velkým finančním ztrátám, snaží zabránit prakticky každý tvůrce, na komunitu jsou stále krátcí.

I přes velkou oblíbenost tohoto zdroje, kdy se odhaduje, že například první díl sedmé série Hry o trůny si přes torrenty stáhlo zhruba 8,5 milionu diváků, i samotné stránky jako ThePirateBay mají problém financovat svůj provoz a příjmy z reklamy často nestačí. Novinkou, kterou jmenovaný server vyzkoušel, je využití uživatelova procesoru k dolování kryptoměny Monero skrze javascriptový miner. Toho si uživatelé všimli poté, co na jistých stránkách prudce vyskočilo zatížení procesoru.

Právě fakt, že těžba probíhala bez vědomí uživatelů a vytížila procesor na 60 – 90 % kapacity vyvolal vlnu nevole. The Pirate Bay se po zveřejnění této informace omluvil s vysvětlením, že se jednalo pouze o 24 hodinový test, který měl ukázat, zda by těžba kryptoměn mohla stránky úplně zbavit reklamy a zafinancovat jejich provoz. Dolování bylo možné obejít zakázáním JavaScriptu ve webovém prohlížeči.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

4 komentářů

  1. Urcite BEHEM STAHOVANI zadne krypromeny netezite…to co se stalo, bylo behem surfovani na webu, za takovyho zmatecny titulek bych liskal….

    • Ked uz aj tento web potrebuje clickbait filozofiu, je uz na tom dost zle.

  2. Rozumný nápad – platit webům zapůjčením části výpočetní kapacity. Ostatně stahováním a zobrazováním reklamy děláme totéž, jen nás to víc obtěžuje.

  3. Kdyby to vytížilo procesor do 15% a jen v aktivním tabu, proč ne, lepší než reklama. Ale 90% vytížení je moc. Naštěstí existuje snadná možnost blokace a to i bez vypínání javascriptu:

    [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).