Domů » Bleskovky » Stahujete data přes torrenty? Možná pomáháte těžit kryptoměny a ani o tom nevíte

Stahujete data přes torrenty? Možná pomáháte těžit kryptoměny a ani o tom nevíte

Stahování torrentů je již dlouhou dobu velmi oblíbené, ačkoliv drtivá většina dat není na serverech sdílena legálně. Největší objem dat tvoří filmy, hudba a další tvorba, za kterou autoři nedostanou zaplaceno takřka nic. Ačkoliv se tomuto sdílení dat mezi uživateli, a také velkým finančním ztrátám, snaží zabránit prakticky každý tvůrce, na komunitu jsou stále krátcí.

I přes velkou oblíbenost tohoto zdroje, kdy se odhaduje, že například první díl sedmé série Hry o trůny si přes torrenty stáhlo zhruba 8,5 milionu diváků, i samotné stránky jako ThePirateBay mají problém financovat svůj provoz a příjmy z reklamy často nestačí. Novinkou, kterou jmenovaný server vyzkoušel, je využití uživatelova procesoru k dolování kryptoměny Monero skrze javascriptový miner. Toho si uživatelé všimli poté, co na jistých stránkách prudce vyskočilo zatížení procesoru.

Právě fakt, že těžba probíhala bez vědomí uživatelů a vytížila procesor na 60 – 90 % kapacity vyvolal vlnu nevole. The Pirate Bay se po zveřejnění této informace omluvil s vysvětlením, že se jednalo pouze o 24 hodinový test, který měl ukázat, zda by těžba kryptoměn mohla stránky úplně zbavit reklamy a zafinancovat jejich provoz. Dolování bylo možné obejít zakázáním JavaScriptu ve webovém prohlížeči.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments