Domů » Bleskovky » Stačí namířit a jste online. První šťastlivci testují satelitní internet Elona Muska

Stačí namířit a jste online. První šťastlivci testují satelitní internet Elona Muska

Ambiciózní projekt „vesmírného internetu“ Starlink společnosti SpaceX se zdárně posouvá kupředu – firma má nyní na oběžné dráze již tolik satelitů, že jej koncem léta nabídne k otestování prvním zájemcům. Nejprve v rámci soukromého beta testu, poté veřejného. Cílem projektu je podle společnosti Elona Muska dodat rychlý širokopásmový internet do oblastí, kde je přístup k němu nespolehlivý, drahý nebo zcela nedostupný.

Starlink satelit

Zatím chybí dostatečný počet satelitů

Společnost vynesla před pár dny do vesmíru dalších 58 „starlinkových“ satelitů, které zvýšily jejich celkový počet na 540. Elon Musk se nechal dříve slyšet, že SpaceX potřebuje 400 satelitů, aby poskytl „menší“ pokrytí, a 800 pro „středně velké“ pokrytí. Počáteční „megakonstelace“ má zahrnovat 12 tisíc satelitů, ke kterým by se časem mělo připojit dalších až 30 tisíc.

starlink

Tip: podívejte se, kde se aktuálně jednotlivé satelity nacházejí

Rychlost připojení až 1 Gb/s

Podle SpaceX nabídne Starlink rychlost stahování až 1 Gb/s při latenci 15–25 ms. Rychlost odesílání dat v tuto chvíli není známa, lze však předpokládat, že bude mnohem nižší než rychlost stahování. Pro srovnání – populární americká služba satelitního internetu HughesNet nabízí maximální rychlost stahování 25 Mb/s, uploadu 3 Mb/s a latenci 500 ms. Starlink by se měl později dostat na ještě nižší latenci – až 8 ms (ovšem jen v nižších výškách).

Jedním z prvních testerů je i Steve Jurvetson ze společnosti SpaceX, který si službu zatím maximálně pochvaluje. Připojení zajišťuje speciální přijímač, který pouze stačí namířit směrem k obloze a jste „online“. Po skončení beta testu bude služba dostupná nejprve v Severní Americe za poplatek 80 dolarů/měsíc (cca 1 900 Kč). Na konci příštího roku nebo v roce následujícím by se měla rozšířit do celého světa.

Přečtěte si takéElon Musk: velký rozhovor o symbióze s AI, koronaviru a prodeji veškerého majetku

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
Subscribe
Upozornit na
guest
32 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments