Cena:

Sporem Kalifornie a Elona Muska trpí i SpaceX. Nedostane dotace

spacex falcon heavy

Nedávná rozepře mezi podnikatelem Elonem Muskem a okresem Alameda v Kalifornii, která byla postavena na otázce obnovení provozu v továrně automobilky Tesla, má další dohru. Nyní se však jedná o postih jiné společnosti, ve které je Musk výkonným ředitelem – SpaceX.

spacex falcon heavy
Start rakety Falcon Heavy. (Zdroj: Reuters)

Ta byla založena v roce 2002, zabývá se technologickým vývojem v oblasti aerokosmonautiky a soustředí se především na výrazné zlevňování letů do vesmíru. Společnost, taktéž sídlící v Kalifornii, zažádala stát o dotaci ve výši 655 500 dolarů (16,3 miliony Kč) na trénink zaměstnanců v rámci projektu Starlink. S pomocí těchto peněz měla společnost najmout i dalších 300 zaměstnanců.

Vzhledem k nedávným sporům a prohlášením Elona Muska, kdy hrozil, že s Teslou opustí Kalifornii, se však při hlasování o této dotaci pět z osmi zástupců kalifornského panelu pro vzdělávání zaměstnanců rozhodlo SpaceX nepodpořit.

Vizualizace satelitů Starlinku od SpaceX.

Gretchen Newsomová zdůvodnila neudělení dotace výše zmíněnými spory. Ačkoliv Tesla a SpaceX jsou dvě odlišné společnosti, dle Newsomové rozhodnutí stálo na osobě Muska, který je aktuálně CEO obou společností. Zda SpaceX najme dodatečné pracovníky i přes neschválení dotace není jasné.

Autor článku
David Preiss