Domů » Bleskovky » Noční oblohu brázdí „vláčky“ satelitů Starlink. Poradíme vám, jak je sledovat

Noční oblohu brázdí „vláčky“ satelitů Starlink. Poradíme vám, jak je sledovat

Jak možná víte, v roce 2018 získala americká společnost SpaceX Elona Muska od úřadů povolení začít budovat ambiciózní systém Starlink. Jde o satelitní internet, který by měl díky konstelaci tisíců malých satelitů pokrýt celou Zemi kvalitním internetem. Dosahovat by měl rychlosti až 1 Gb/s a latence by neměla překročit 35 ms.

find starlink 07
Takto vypadá „vláček“ Starlinku na nočním nebi

Rakety Falcon 9 startují s 60 kusovými zásilkami satelitů pravidelně a ve vesmíru jich je aktuálně 420. SpaceX disponuje povolením na vypuštění 12 000 satelitů, do konce letošního roku by jich mělo být přes tisíc. V budoucnu by ale mohla přijít další fáze zahrnující vypuštění dalších 30 tisíc satelitů pro další zdokonalení systému.

„Vláčky“ satelitů: zajímavost, nebo hrozba pro astronomy?

Projekt, jehož neveřejné beta testování by mělo začít již za čtvrt roku, má každopádně jeden vedlejší efekt. Tím je fakt, že satelity jsou nějakou dobu po vypuštění na noční obloze vidět jako řady za sebou se pohybujících jasných světelných bodů. Pokud chcete tyto „vláčky“ pozorovat, stačí se podívat na web Find Starlink nebo stáhnout stejnojmennou aplikaci.

V ní si rychle nastavíte vaši lokaci a následně už můžete prohlížet rozpis nejbližších pozorovatelných průletů ve vaší oblasti. Aplikace vám dává instrukce, jakým směrem se dívat. A pokud se bojíte, že byste na průlet zapomněli, je možné si nastavit i připomenutí. Aplikace vám tak dá 30 min předem vědět, že je čas odebrat se na vhodné místo pro pozorování.

Podívaná je to nepochybně zajímavá, někteří astronomové ale už tak nadšeni nejsou. Obávají se, že jasné satelity budou rušit pozorování různých kosmických objektů. To by ale nemělo hrozit. Satelity jsou takto výrazně viditelné pouze do té doby, než zaujmou svou finální orbitu.

Starlink satellites train seen from earth - SpaceX

Především pak ale SpaceX pracuje na tom, jak snížit jejich odrazivost. Prototypové řešení již bylo vyzkoušeno, do budoucna se počítá s tím, že budou mít všechny satelity „sluneční clonu“ ze speciální pěny. V žádném případě tak není na místě se obávat, že během pár let noční oblohu zakryjí desetitisíce satelitů s logem SpaceX.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

4 komentářů

 1. Tak ako niky

  Stačilo by použiť tú čiernu farbu čo pohlcuje svetlo.

 2. Nevim kdo to psal ale neni to pravda. Satelity po prestup na vyssi orbit nebudou viditelne okem. Ale teleskopy a dalekohkedy jsou mnohem citlivejsi. A pro ne to je a bude dost velky problem. Protože jsou citlive. Navic to bude mast automatizovane systemy pozorovani objektu. Tech satelitu maji byt desetitisice. Protoze Musk neni sam kdo nas ma v planu grilovat z vysky. Pritom je cely projekt blbost a internetem se jen kamufluje vojenske využití.

  • Další konspirační teorie…špionážních a vojenských družic mají Američani dost. Musk chce dostat internet do míst, kde doposud nebyl, je to vizionář a jde si za svým. Něco si o něm přečtěte, ten chlap dostane lidi na Mars.

  • V cem se kamufluje vojenske vyuziti? Kdyz bude chtit nejen americka armada cokoliv vypustit, tak to vypusti a nikoho se ptat nebude.

   Mas pro sva tvrzeni nejaky podklad nebo si to jen myslis a proste jen placas nesmysly?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).