Domů » Bleskovky » Elon Musk poslal první tweet přes Starlink: celosvětový satelitní internet je blíže skutečnosti

Elon Musk poslal první tweet přes Starlink: celosvětový satelitní internet je blíže skutečnosti

Zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk zveřejnil krátký tweet, v němž oznamuje, že ho posílá skrze síť Starlink. Brzy následoval další, v němž se raduje z toho, že to opravdu fungovalo.

Jde o první takto „veřejné“ použití nového satelitního internetového připojení od té doby, co v květnu společnost SpaceX vypustila prvních 60 satelitů. V nejbližších měsících budou následovat stovky dalších, v příštích letech to podle plánu budou tisíce.

Ambiciózní plán s nadějí na úspěch

Projekt SpaceX si klade za cíl poskytnout po celém světě stabilní a rychlé internetové připojení. Mělo by jít o službu, která bude zajímavá jak pro rozvojové země, kde pokrytí chybí úplně, tak i pro vyspělé země, v kterých je internet třeba drahý, nebo není dostatečně rychlý.

Aby tento projekt mohl fungovat, je třeba dostat do vesmíru tisíce malých satelitů, několikanásobek současného počtu aktivních družic. SpaceX již disponuje potřebným povolením na vypuštění 12 000 satelitů od FCC (Federální komise pro komunikaci). Tento měsíc navíc požádali ještě Mezinárodní telekomunikační unii o povolení vypustit dalších 30 tisíc satelitů. Celkové náklady na projekt jsou odhadovány na 10 miliard dolarů.

Projekt však již zjevně ve velmi omezené formě funguje nyní. Na polovinu příštího roku je pak plánován velký test, kdy bude připojení pomocí Starlink nabízeno lidem v USA a Kanadě. K tomu je potřeba podle vyjádření SpaceX do vesmíru dostat nejméně šest dalších „zásilek“ po 60 satelitech. Začátkem léta příštího roku by tak již okolo Země mělo obíhat 420 satelitů Starlink.

Vizualizace satelitů Starlinku

Aby se domácnost mohla k tomuto systému připojit, bude potřeba pořídit jakousi speciální „krabičku“, zkrátka obdobu klasického modemu, která zajistí komunikaci. Ve SpaceX aktuálně pracují na její vnější podobě, přičemž podle prezidenta SpaceX by měla být „krásná“. V současnosti není jasná cena. Prezident SpaceX se nechal slyšet, že v současnosti mnoho Američanů platí „asi 80 USD (1 850 Kč) měsíčně za mizerné připojení“. Lze tedy očekávat, že cena za výrazně lepší Starlink bude stejná, nebo nižší. Cena se pravděpodobně bude v budoucnu odvíjet také na základě lokality, je jasné, že za tuto cenu by lidé v rozvojových zemích připojení nepořizovali.

Tip: Ambiciózní plán Elona Muska dostal zelenou: SpaceX vypustí tisíce satelitů

K zajištění globálního pokrytí by mělo stačit v další fázi provést 24 letů po 60 satelitech. Zbylé tisíce satelitů, na něž buď již povolení existují, nebo o ně žádají, má sloužit především ke zvýšení spolehlivosti a možnosti nabídnout širší portfolio služeb.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
skacelp
Anonym
skacelp

No sbohem! Další krok k vytvoření nového světového řádu. Není to tak dávno, co tady byl článek ve kterém chce dát Musk do mozku senzory a čip. Kam myslíte, že to všechno míří?

mddg
Anonym
mddg

Moc rád bych tohle viděl funkční a kochal se jak budou operátoři u nás zavírat krám.

Michal
Anonym
Michal

Presne tak, nemozem sa dockat 😂

Michal
Anonym
Michal

Mate na mysli neuralink ze? Dufam ze sa funkcneho a dostupneho prepojenia este dozijem. Bud ste starsi rocnik alebo milovnik konspiracii, je to tak? 🙂

bubla_z_hor
Anonym
bubla_z_hor

mi prijde, ze dycky se najde nejaka tupl pizducha, co onanuje nad ostrouhanim operatoru, kdyz vyjde neco noveho, ani nevi specifika jak to pracuje resp. jaky HW bude potreba apod. Starlink bude funkcni jen pres terminal, chcete – li modem, ktery bude velky minimalne jako pulka stareho VHS videa. Plus parabolicka antena, ktera se nesmi ani hnout. Az z tohoto poleze mozna Wifi / ethernet pro napojeni koncovych zarizeni, mobil, pc, apod. Takze v cem je toto ohrozeni mobilnich operatoru ? Vubec ale vubec v nicem. Navic cena modemu ma byt nekde okolo 45 tisic korun… taky krasne.