Domů » Bleskovky » Ambiciózní plán Elona Muska dostal zelenou: SpaceX vypustí tisíce satelitů

Ambiciózní plán Elona Muska dostal zelenou: SpaceX vypustí tisíce satelitů

Elon Musk rozhodně nemá problém prezentovat velmi ambiciózní nápady, které ne vždy plně realizuje. Paradoxně to však vypadá, že jeden z těch zdánlivě nejšílenějších pokročí do fáze realizace. Jde o projekt jeho vesmírné firmy SpaceX, která plánuje vybudovat síť satelitů Starlink. Ty následně mají zajistit pokrytí rychlým internetem po celém světě, doslova kdykoliv a kdekoliv.

Aby síť mohla fungovat, musí být satelitů opravdu hodně, několikanásobek současného celkového počtu aktivních satelitů. FCC (Federální komise pro komunikaci) však tento týden přesně tento plán schválila, a to dokonce jednohlasně.

Internet z říše snů

Starlink se má skládat ze dvou „vrstev“ satelitů. Páteř projektu bude tvořit 4 425 satelitů obíhajících ve výšce 1 100 až 1 325 km. Na tyto satelity již SpaceX povolení má. Nově získané povolení se pak vztahuje na síť 7 518 satelitů pohybujících se ve výšce 335 až 346 km. Tyto satelity budou řešit typický problém satelitního internetu, tedy nízkou rychlost a dlouhou odezvu. Půjde tedy v podstatě o jakýsi mezičlánek mezi uživatelem a samotným hlavním satelitem ve větší výšce. SpaceX slibuje gigabitové připojení a odezvu okolo 25 ms, tedy parametry srovnatelné se současnými kabelovými či optickými systémy.

Zamýšlené množství satelitů je skutečně obrovské, okolo Země v současnosti celkem obíhá 1 886 aktivních satelitů. Projekt Starlink tedy toto množství několikrát znásobí. I proto si FCC stanovila podmínku, že SpaceX musí mít připraven systém pro minimalizaci vesmírného odpadu (trosky, nefunkční satelity…), který je již v dnešní době poměrně značným problémem.

Další z podmínek je to, že ze schválených satelitů musí být minimálně polovina vypuštěna během následujících šesti let. Všechny pak musí být na oběžné dráze do devíti let. SpaceX tedy rozhodně nemá na co čekat a projekt, jehož cena se odhaduje na 10 miliard dolarů, musí spustit co nejdříve. Pokud se podaří podmínky FCC dodržet, mohli bychom získat celosvětový přístup k rychlému internetu již někdy koncem dvacátých let.

SpaceX a Boeing na jaře poprvé odstartují s astronauty, NASA už má jména

První dvojice satelitů už ostatně na oběžné dráze je. V únoru tohoto roku raketa SpaceX z kalifornské vojenské letecké základny vynesla satelity Tintin A a Tintin B, které slouží především k reálnému testování fungování systému. Jestli bude později tato dvojice zapojena i do ostrého provozu, není jasné.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

2 komentářů

  1. Tak hkavně, že to prospěje ekologii!! To se oakbzruší vsechny stanice Stk

  2. To abych si pořídil pořádný, nejlépe kovový deštník!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).