Společnost Corning představila novou verzi krycího skla Gorilla Glass 3 (CES 2013)

Gorilla Glass je úžasný materiál, bez kterého by naše smartphony vypadaly zcela jinak. Na letošním veletrhu CES společnost Corning již tradičně představila v pořadí třetí generaci tohoto odolného skla a opět posouvá jeho limity a vlastnosti na vyšší úroveň. Nová verze se chlubí o 40 % vyšší odolností vůči poškrábání, za kterou stojí technologie NDR (Native Damage Resistance). Ta má údajně pomoci i pro vizuální eliminaci vlasových rýh na povrchu skla. Výrobce před pár dny do světa vypustil velice zajímavé video ilustrující celý průběh výroby od tavícího procesu ve sklářských vanách až po samotné řezání na požadovaný rozměr.

Animace dokonce zachycuje i iontovou výměnu, díky které je nová verze sklíček tolik odolná. Přiložené video se též dotýká aspektu ohledně praskání i při zdánlivě slabém podnětu. Za znehodnocením ve většině případů totiž stojí mikroskopické praskliny či jiné deformace, které při určitém sledu okolností zapříčiní fatální destrukci. Marketingový ředitel společnosti David Velasquez se dále nechal slyšet, že v současné době je téměř nemožné vyrobit sklo, které by bylo absolutně odolné vůči škrábancům.

Proto i nadále platí pravidlo, že telefon nepatří do jedné kapsy s ostrými či kovovými předměty. Dalšími nepřáteli displejů jsou prach a písek, které se v drtivé většině případů zaslouží o ony vlasové rýhy narušující strukturu materiálu a mění tak zásadně jeho pnutí. Mezi poslední výhody nové verze Gorilla Glass patří jeho houževnatost. To výrobcům dává možnost výroby smartphonů či tabletů s prohnutou konstrukcí, po které mnoho uživatelů již delší dobu tolik touží. Zástupci společnosti se na závěr nechali slyšet, že první smartphony vybavené novým typem ochrany displeje se do prodeje dostanou zhruba v polovině letošního roku.

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku