Domů » Recenze » Sony Xperia 1 v podrobném testu fotoaparátu: krok správným směrem

Sony Xperia 1 v podrobném testu fotoaparátu: krok správným směrem

Sony dlouhou dobu hrálo v kvalitě fotografií druhé housle. Proč by ale měl mít samotný výrobce čipů horší kvalitu než většina ostatních výrobců, kteří právě tyto senzory používají? Většina uživatelů žádný důvod nevidí a ani výsledky známého žebříčku DxOMark neukazují, že by se Sony někdy řadilo k naprosté špičce. Jenže Sony šlo do sebe a novinka jménem Xperia 1 sklízí úspěch, který nečekalo ani samotné Sony.

Sony Xperia 1: japonský útok na vrchol (recenze CZ)

Před nějakou dobou jsme vám přinesli recenzi tohoto povedeného a v jistých směrech také zlomového smartphonu. Dnes se více zaměříme na schopnosti fotoaparátu a podrobně popíšeme, jestli už Sony stačí na špičku, nebo ještě má stále co dohánět. Tři čočky, senzory přímo od výrobce a zkušenosti jednoho z lídrů fotoaparátů slibují slušné výsledky. Bude to stačit?

Sony Xperia 1: specifikace fotoaparátů

Na černých zádech našeho kousku Xperia 1 je dostatek místa pro trojici fotoaparátů o shodném rozlišení 12 Mpx. Primární 1/2,6″ velký senzor poskytuje pixely o velikosti 1,4 µm. O ostření se postará technologie Dual Pixel PDAF, snímky v noci vylepší optická stabilizace s pěti osami a také světelnost objektivu f/1.6. Dvojnásobné optické přiblížení zajistí druhý senzor, který také nabízí optickou stabilizaci.

SonyXperia1 4
Trojice fotoaparátů slibuje výborné výsledky za každých podmínek

Poslední do party je dnes tolik oblíbený širokoúhlý fotoaparát, který je jako jediný bez OIS. Potěší 4k HDR video, je ale škoda, že maximem je 30 fps.  Slow-motion video je dostupné při 960 snímcích za vteřinu, což je ve světě vlajkových modelů téměř standardem. Jenže Xperia 1 to zvládá při rozlišení Full HD. Modul fotoaparátu mírně vystupuje nad okolní povrch a drží se u něj prach a nečistoty. Má to tak sice velká část konkurentů, ale určitě se to dá udělat i lépe.

SonyXperia1 8
Modul fotoaparátu mírně vystupuje nad okolní povrch. Pouzdro či kryt to však napraví

Přední fotoaparát nabízí skromných 8 megapixelů, světelnost f/2.0 a HDR. Video je samozřejmě také dostupné, ale jen v rozlišení Full HD. Kamerka je však na dnešní dobu docela nudná. Má poměrně nízké rozlišení, nenabízí širší záběr, nevyjíždí jako některé ostatní telefony a ani není ve výřezu nebo průstřelu. Pokud se někomu líbí konzervativní vzhled a nechce výřez ani žádný jiný trend dnešní doby, tak Xperia 1 je pro něj. Já se však mezi tuto skupinu neřadím, a proto bych uvítal něco odvážnějšího.

SonyXperia1 6
Přední selfie kamerka není ve výřezu ani v průstřelu. Jako jedna z posledních na trhu
Hardwarové parametry Sony Xperia 1
Systém: Android 9.0
Rozměry: 167 x 72 x 8,2 mm, Hmotnost: 180 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 855, octa-core 1x 2,84 GHz Kryo 485, 3x 2,42 GHz Kryo 485, 4x 1,8 GHz Kryo 485
RAM: 6 GB, Interní paměť: 64/128 GB, Pam. karta:
Displej: IPS LCD, 6,5", 4K, 1644 x 3840 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 8 Mpx, f/2.0, Full HD video, EIS
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 3300 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Aplikace fotoaparátu je poměrně svižná a po většinu dobu testování jsem s ní neměl vážné problémy. Jenže nebylo to ani úplně ideální. První věc, které jsem si všiml, a na kterou si stěžovali i v zahraničních redakcích, je delší prodleva mezi přepínáním ze standardního fotoaparátu na širokoúhlý. Občas aplikace zamrzne nebo se na chvilku zpomalí, ale většinou se vzpamatuje a funguje v pořádku. Během testování mi však jednou fotoaparát úplně zamrzl a pomohl až restart.

Dobré světelné podmínky

Opět začneme zlehka snímky za denního světla. Bez velkých překvapení jsou výsledky na velmi dobré úrovni. Ocenit musím zejména perfektní produkci barev, která je naprosto přesná a nemám k ní výhrady. Také expozice a dynamický rozsah jsou na slušné úrovni. Jediné, co mírně zaostává, jsou detaily, ale oproti tomu, na co jsme byli u Sony zvyklí, se jedná o velký krok dopředu.

Barvy zde mají teplejší tóny než by bylo potřeba, ale stále je to v normě a není se tedy čeho bát. Detaily jsou mírně pod úrovní konkurentů a Sony tak zde ještě má rezervy. Míra digitálního šumu je však nízká i v tmavých místech a zatím se tedy jedná o příjemné překvapení.

Sony Xperia 1 & schopnosti přiblížení

Jak již bylo zmíněno na začátku, Xperia 1 nabízí fotoaparát s dvojnásobným přiblížením, který využijete při focení vzdálených předmětů. K implementaci tohoto řešení nemám žádné výtky a kvalita i spolehlivost je za denního světla příkladná. Nechybí detaily ani kontrast a digitální šum je minimální. Jen musím zmínit, že při samotném pořízení snímku to vypadá, že výsledek bude špatný. Aplikace fotoaparátu zřejmě nepracuje v reálném čase, ale jakmile proběhne postprocessing, je všechno v naprostém pořádku.

Kromě možnosti optického přiblížení je dostupná ještě možnost digitální. Ta dosahuje maximálně 10× přiblížení a výsledky zprvu vypadají naprosto tragicky. Jenže aplikace fotoaparátu udělá své a fotografie sice nejsou na úrovni Huawei P30 Pro nebo Pixel 3, ale žádná velká bída to není.

Focení v noci s dvojnásobným přiblížením

Noční snímky ještě budou mít prostor ve své samostatné kategorii, a tak si zde popíšeme pouze dvojnásobné přiblížení. Při focení v noci Xperia 1 nepoužívá fotoaparát s dvojnásobným zoomem. Snímky jsou tak výřezy z primárního senzoru, které mají rozlišení navýšeno zpátky na 12 Mpx. Výsledky tak nejsou nejlepší, mají viditelný digitální šum a detaily nejsou silnou stránkou. Tohle je spíš průměr vlajkových lodí.

Opět ale musím pochválit barevnou přesnost, která platí i pro snímky výše. Dynamický rozsah by zde jistě snesl ještě nějaká vylepšení. Detaily jsou tedy podle očekávání na nižší úrovni, ale stále jsou dobře použitelné a snesou srovnání s konkurencí.

Větší digitální zoom příliš smysl nedává

Stejně jako za denního světla, i v noci se dá využít maximálně 10×  přiblížení. Ten však nedoporučuji používat, je to zbytečné. Chybí detaily, kontrast a dynamický rozsah je také špatný. Zkrátka na trhu jsou telefony s mnohem lepším přiblížením a uděláte lépe, když si noční objekty přiblížíte výřezem snímku z primárního fotoaparátu.

I 100% výřezy ukazují, že úroveň detailů je na dobré, ne však špičkové úrovni. Turistická značka i šiška borovice jsou vcelku bez problémů, ale snímek zříceniny už ukazuje, že detaily na tom nejsou nejlépe.

Váza na prvním snímku neměla úplně ideální světelné podmínky, a tak je vidět ztráta části detailů a také náznak digitálního šumu. Za perfektních podmínek jsou však výsledky vynikající, k vyobrazení květu levandule nemám žádnou výtku.

Ve tmě se jedná o mírně nadprůměrné výsledky a až na sochu kašny je kvalita velmi dobrá. Po celé ploše snímků je minimum digitálního šumu a překvapivě i dostatek detailů. Vyzvednout musím opět příkladné podání barev a zanechání reality takovou, jaká je. Oproti konkurentům jsou sice snímky méně ostré, ale mají dobrý kontrast a správnou expozici.

Funkce HDR

V posledním FotoDuelu nás Sony o schopnostech dynamického rozsahu moc nepřesvědčilo. Naštěstí se situace změnila a snímky níže dokazují, že takto by to ideálně mělo být. První série fotografií je příkladná, stromy v popředí jsou ve správném poměru s oblohou v pozadí. Navíc přímé slunce nezanechává žádné artefakty a i zbytek scény má ideální vyvážení světla.

I další snímky ukazují velmi dobré schopnosti dosavadní vlajkové lodě z Japonska. Pochvalu si zde nezaslouží jen fotografie z interiérů zámku, kde je až příliš světla z oken a celkově je snímek přesvětlený. Strom s oblohou je na první pohled dost tmavý, ale přesně takto vypadala scéna i v realitě a oceňuji, že se Xperia nesnažila o umělé vylepšení. S trochou snahy a photoshopu by se mohlo jednat o povedené výsledky, které by své místo našly zejména na sociálních sítích.

V noci už to není bez ztráty kytičky a zejména snímek na levé straně by konkurence vystihla lépe. Jde především o přesvětlení snímku, které mírně kazí celkový dojem. Druhá fotka je však naprosto v pořádku a nemám žádných výtek.

Portrétní režim na Sony Xperia 1

Který výrobce nemá možnost fotit portréty, jako by ani neexistoval. Sony jej tedy také má a není vůbec špatný. Je opravdu fajn, že funguje na všechno a ne jen v momentě, kdy telefon rozpozná nějakou tvář. Detekce hran je na solidní úrovni a samotný efekt rozmazání pozadí působí přirozeně. Nenašel jsem možnost nějakým způsobem nastavit úroveň rozmazání, ale to už je opravdu drobnost.

Makro fotografie

Xperia 1 boduje dál a ani makro fotografie jí nedělají žádné velké problémy. Opět musím vyzdvihnout vynikající podání barev, které je přesné a velmi přirozené. Kromě toho je zde také dostatek detailů, které však za konkurencí trochu zaostávají. To však poznáte až při velkém zvětšení. Tohle je cesta k úspěchu, sice se opakuji, ale je to velké zlepšení oproti minulým generacím.

Sony opět předvádí skvělé barvy, solidní úroveň detailů a správnou expozici. Vše je, jak má být a na makro snímky se tento smartphone prostě hodí.

Fotíme se „širokáčem“

Trendem poslední doby jsou určitě širokoúhlé fotoaparáty. Je škoda, že někdy výrobci tento užitečný fotoaparát ošidí a ten pak nemá nikterak oslnivé výsledky. To však zde v žádném případě neplatí a naopak jsem měl občas pocit, že produkuje lepší snímky než primární fotoaparát. Je to překvapení, protože světelnost se samozřejmě o něco zhoršila. Opět chválím za přesné barvy, dobrou úroveň detailů a výborný dynamický rozsah.

Již zmíněný dynamický rozsah mě překvapil, protože snímek z interiéru zámku zvládl širokoúhlý fotoaparát lépe než klasický snímač. Zajímavé je taky zkreslení po stranách, které je zde opravdu viditelné. Měl jsem možnost porovnat s Huawei P30 Pro, a ten se snaží zkreslení maskovat mnohem úspěšněji. U dveří v zámku je tento jev asi nejvíce viditelný. Jinak mi ale přijde fajn přiznat, že se jedná o něco odlišného a zkreslení se mi v některých scénách dost líbí.

Snímky jsou i bez úprav velmi povedené a nechybí jim téměř nic. Dovolím si tvrdit, že se jedná o jeden z nejpovedenějších širokoúhlých fotoaparátů na trhu. Opravdu mile mě překvapil svými schopnostmi a jen těžko hledám chyby.

Poslední širokoúhlá fotografie vznikla tak trochu náhodou při odpočinku pod stromem. Stačilo vytáhnout telefon, přepnout na širokoúhlý fotoaparát a vyfotit. Kvalita snímku by ze zrcadlovky byla zřejmě lepší, ale právě v jednoduchosti a rychlosti je kouzlo focení telefonem.

DSC 0194
Sony Xperia 1

Po setmění už širokoúhlý fotoaparát začal mít trochu problémy. Dokud je však dostatek umělého světla, je vše v pořádku a Xperia si hravě poradí i s nočním městem. První snímek s kostelem však nejde považovat za příliš povedený a problémem je zejména pokulhávající dynamický rozsah.

Další snímky jen potvrzují předchozí tvrzení. Xperia občas nevychytá protisvětlo, ale v jiných kategoriích boduje a detaily, kontrast i barvy jsou na tom velmi dobře.

Selfie ze Sony Xperia 1

Nejsem zastáncem zbytečně velkého rozlišení, ale tady by se pár megapixelů navíc hodilo. Snímek je celkově hezky podaný, má správnou expozici a dynamický rozsah je zde dostatečný. Jenže zkuste přiblížit (snímky v plném rozlišení jsou ke stažení níže) a moc detailů neuvidíte. Selfie tedy neurazí, ale rozhodně nenadchne. Pokud se rádi fotíte, tak vám doporučím se podívat někde jinde. Třeba Asus Zenfone 6 (recenze) a jeho povedený otočný fotoaparát.

DSC 0068
Sony Xperia 1 a selfie

Panoramatické snímky

Panoramata se hodí zejména při focení krajin a tak jsem tentokrát vyšel nad Pálavu a vyzkoušel, jak to umí Xperia 1. Podle očekávání se nic nepokazilo a výsledky jsou velmi povedené. Musím dodat, že snímek je hlavně jednolitý a ani rozdílné expozice nezpůsobily žádný problém. Je to opět jednoduché a vypadá to efektně.

DSC 0129
Sony Xperia 1

Panorama se skládá z několika snímků spojených dohromady a to někdy způsobuje rozdílnou světlost po ploše výsledné fotografie.  A to se mi u Xperie ani jednou nestalo.

DSC 0144
Sony Xperia 1

Sony Xperia 1: jak si poradí s focením v noci?

Fotky v noci většinou ukazují kvality fotoaparátů ve smartphonech. Xperia 1 není výjimka a musím přiznat, že jsem od Sony tak velkou změnu nečekal. Večerní snímky mají opět velmi povedené podání barev, to oceňuji, protože část výrobců se snaží vytvořit na fotkách lepší realitu. Sony je přirozené a nesnaží se nic vylepšovat. Výsledky jsou totiž velmi dobré i bez vylepšení.

Na etalon třídy jako je P30 Pro, Galaxy S10 nebo třeba Pixel 3 to stále ještě nestačí, ale Sony se přibližuje a třeba budou za pár let černým koněm fotografií právě telefony z Japonska. Mají k tomu alespoň dobře nakročeno. Jako vadu na kráse vidím občasnou ztrátu detailů, ale to jde rozpoznat až po značném přiblížení. Žádný noční režim sice Xperia 1 nenabízí, ale i tak fotí velmi dobře a nezbývá nám věřit, že se tohoto pomocníka do tmy jednou dočkáme.

Sony Xperia 1: důležitý krok k lepším zítřkům

V posledních letech nebyla značka Sony tím, nad čím by člověk uvažoval při koupi telefonu s požadavkem dobrého foťáku. I dnes se najdou telefony, které fotí za určitých okolností lépe než Xperia 1. I tak ale tento velmi vysoký a úzký telefon fotí mnohem lépe než jeho předchůdci. A to by mohlo znamenat, že se za pár let dočkáme špičkového fotoaparátu v pravém slova smyslu. Kdo jiný by také měl mít výhodu, než ten, kdo si vyrábí své vlastní senzory?!

SonyXperia1 2
Sony má našlápnuto ke skvělým výsledkům fotoaparátu. Už teď jsou velmi dobré

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Mám velkou radost z toho, že Sony tak výrazně posunulo kvalitu svých fotoaparátů. Záměrně píšu v množném čísle, protože kvalitní jsou všechny tři snímače na zádech této japonské krásky. Potěší vás dynamický rozsah, věrné barevné podání a minimum digitálního šumu. Občas jsem se potýkal s nedostatkem detailů, který se však projevoval až po výrazném přiblížení, takže pro sociální sítě a fotky z dovolené to naprosto stačí.

SonyXperia1 1
Sony Xperia 1 se povedla i po stránce fotoaparátu

Ještě by to chtělo odladit aplikaci fotoaparátu, která někdy nefungovala zcela spolehlivě. Selfie kamerka mě taky neohromila a maximální zoom nedoporučuji používat vůbec. Pokud se chcete odlišit, nevadí vám širokoúhlý displej, nechcete výřez ani výsuvnou kamerku a nejlépe jste fanouškem značky, tak není co řešit. Ostatní ať se radši poohlédnou jinde. Budoucnost v podání Sony však vypadá nadějně.

Sony Xperia 1

8.2

Aplikace pro focení

7.4/10

Pokročilé funkce/manuální režim

7.8/10

Úroveň detailů snímku

8.1/10

Dynamický rozsah

8.8/10

Focení se zoomem

7.4/10

Portrétový režim

8.5/10

Noční snímky

8.4/10

Reálnost zobrazení

8.9/10

Klady (+)

 • dedikovaná spoušť fotoaparátu
 • výborná světelnost f/1.6
 • reálné výsledky za všech podmínek
 • vynikající kvalita širokoúhlého fotoaparátu
 • velmi dobrý dynamický rozsah
 • dobré výsledky nočních fotografií

Zápory (–)

 • aplikace reaguje pomaleji a občas padá
 • detaily nejsou na úrovni konkurence
 • chybí pokročilý noční režim
 • nedá se natáčet video širokoúhlým fotoaparátem

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

31 komentářů

 1. @DAVID SKOPAL
  Ta jedna fotka v té chodbě, jak je focena? Automatika nebo manuál?

  • Dobrý večer, všechny fotky byly pořízeny na automatiku :)

   • Nebyl u Vás problém s preostrovanim. Občas se mi stane že mobil nedokáže zaostřit na dálku a motá do toho Makro.

 2. Super, díky za zajímavý článek, některé fotky mě hodně překvapily.. škoda jen, že chyběla část o videu..

 3. Marek Studnicka

  Jsem s ní velmi spokojen.Fotí hezky a reálně,vše O.K!Moc se povedla!!!

 4. V nadpisu je „podrobnej test“ a pak se dozvím, že všechno je focený na automatiku. Prosím Vás, drahá Smartmanie, nemohl by to dělat někdo, kdo tomu rozumí a kdo se toho nebojí? Předem děkuji.

  • No offence, ale bavime se tu porad o smartphonu. Jestli te foceni bavi, chces zkouset fotit manual apod. tak si kup poradny fotak.

   • Ano, bavíme se o smartfonu s Androidem, který většinou v těch na fotografii zaměřených strojích, ale i mimo ně, nabízí pokročilý manuální režim, který v základu na Ajfonu není. Tak jsi hned jako správný jablečňák musíš ten svůj mobil nějak obhájit. Furt nechápeš, že někdo s sebou nechce tahat další přístroj, zvlášť když dnešní lepší fotomobily poskytují kvalitní fotografie a umožňují taky právě manuální režim, pomocí kterého se možnosti fotoaparátu poněkud prohlubují

   • Me je uplne jedno jak je to na iPhone. Jen podotykam, ze fototest foceny na automatiku je naprosto v poradku a, pokud se bavime o smartphonu, naprosto na miste, protoze takhle bude naprosta drtiva vetsina dany smartphone pouzivat.

    „zvlášť když dnešní lepší fotomobily poskytují kvalitní fotografie a umožňují taky právě manuální režim“
    Chapu ze si zvykli na svoje omalovanky z Huaweie, ale kvalitni fotky vypadaji jinak.

   • Ale budeš do něj rýt, že si má pořídit foťák.
    Jasně, ty omalovánko. Smiř se s tím, že Huawei má jedny z nejlepších foťáků v mobilu,které produkují skvělé fotografie.

   • V mobilu. Presne tak.

    „Ale budeš do něj rýt, že si má pořídit foťák.“
    Pokud ho zajima manualni nastavovani, tak bych si myslel, ze ho foceni obecne bere na vyssi urovni. Proto mi smrdlat manual na smartphonu prijde jako hloupost.

   • Přijde ti to jako hloupost, protoze to iPhone neumí v základu. Všichni víme. Ty pořád nechápeš, že manuální nastavování je jen možnost. Vůbec to nemusíš použít. Můžeš fotit na automatiku. To se těžko vysvětluje jablečnému uživateli.

   • Jsi fakt extremne natvrdlej clovek. Je mi fuk, co iPhone umi nebo neumi. V prvnim komentari jsem tu jen oponoval tomu, ze to porad muze byt podrobny test, i kdyz je vse foceno na automatiku, protoze drtivou absolutni vetsinu manual na telefonu proste nezajima. To, ze je tam ta moznost je hezky, ale rozhodne to neznamena, ze to za kazdou cenu musi byt vyuzitu pri techto testech.

   • Žádný mobil nefoti kvalitně. Pokud se mám dívat na větším zařízení jsou všechny fotky rozmazaný hnus a je úplně jedno jestli používám Huawei, Apple nebo Samsung.

    Pro většinu lidí je to asi OK, když vše nacpou na FB nebo Instagram, kde se kvalita ještě více zprasí.

    Občas je tady s ovečkama z jedné či druhé stáje sranda. Neustále se každý den urážet kvůli spotřební elektronice a přesvědčovat toho druhého o své „pravdě“ :-D

   • Ne, není ti to fuk. Já se taky nevyjadroval k tomu, že by tu nutně měl být manuální režim v testu,ale k tobě, že tady tlačíš, koho co zajímá apod. Už jednou pochop, že jsou lidi, pro které je fotoaparát v mobilu prioritou. Co má být, nebo nemá v testu neřeším. Ale když už jsme u toho, testovat navíc na manuál by bylo moc komplikované. Stačí zmínka a možnosti manuálního režimu, se kterým se každý popere po svém

   • I. Ale jistě že fotí kvalitně a to především top přístroje. IPhone XS, Note 10, S10, Huawei Mate 20 pro, P30 pro, Google pixely a další se najdou. Rozdíly jsou v detailech, stejně jako mezi klasickými jedoucelovymi fotoaparáty…

   • xzeit: ano, na telefon to foti kvalitne … ale v globalnim porovnani tragicky.

   • „Co má být, nebo nemá v testu neřeším.“
    Tak proc se ke mne vubec vyjadrujes? Mne je fakt nejaky foceni na iPhone u zadku, fakt mas proste potrebu tyhle svoje blbosti do me cpat, abys me pri tom mohl oznacit za „ovci“.

    JInak jak pise Petr nebo I, otevres fotku z jakehokoliv smartphonu na pocitaci a v porovnani i s nejlevnejsimi zrcadlovkami je to proste tragedie. Na ig stories a snapchat v pohode, ale cokoliv jineho jen tezko.

   • OMG. Kdo tady proboha srovnává foťáky v mobilech se zrcadlovkami? Co třeba tohle? To není dedikovany fotoaparát? [odkaz]

    Na počítači otevírám fotky každý den a tragédie to určitě není. Tohle platilo kdysi dávno. Že mobily fotí tragicky v porovnání se zrcadlem…I to tragicky je dost silne slovo. Se zrcadlem… No. Ale v porovnání s kompaktními fotoaparáty…,samozřejmě taky s některými. Jsou dedikované fotoaparáty, které fotí samozřejmě lépe, než nejlepší fotomobil,stejne jako koupíš fotoaparát, který fotí v porovnání s mobilem hrozně…

   • Lukass71: a sorry, vyjadřoval jsem se k tobě, protože jsi naprosto arogantní. Jako vždy.

   • xzeit: je pravda ze se fotaky v mobilech po nastupu socialnich siti a instagramu dramaticky lepsi, ale porad plati ze fyziku neoklames ani neobejdes umelou inteligenci. Uz jen dneska v mobilnim svete rozsireny bokeh se neda srovnavat s necim co ma moznost to vytvorit za pomoci clony a ne vypoctem.

   • xzeit: Mam pocit, ze ty mas jen nutnou potrebu do me vzdycky ryt hele. S nejakou aroganci to nema nic co delat. Jinak jestli mas radost, ze ti mobil mozna foti lip nez nejaky chudak kompakt za 2.5tis, tak asi dobry no :D Zase plodna diskuze jako vzdy s expertem expertu tebou :DD

   • Lukass71 : ne, tak s odborníkem z UK. Proč s chudakem? Je to dedikovany fotoaparát? Je. Tak pšššt

   • lukass71: Vítej mezi vyvolené, prostě tě mají rádi a vyvoláváš v nich nejistotu. Znám to moc dobře ?

   • Uni: ty neznáš své vlastní jméno proboha.

   • Vidím, že pokračujete v trendu přesvědčování o svých pravdách. Vsadím se, že když sem zase naivně přijdu třeba za rok, že uvidím normální debatu, budou zde pořád ti stejní a pořád dokola a dokola….

   • To není přesvědčování o svých pravdach. Vychází to ze zkušeností, testů, recenzí..

   • Tady naprosto souhlasím s Lukášem. Pořád tu slýcháme, jak hlavní výhodou foťáku ve smartphonu je to, že ho člověk má vždycky u sebe a může ho během chvilky vyndat z kapsy a fotit. Což je určitě pravda. A právě proto by se recenze měly dělat hlavně na automatiku. Kdo má čas se hrabat v nějakých pro modech apod, určitě má čas se hrabat i v zrcadlovce. Věština fotek ze smartphonu skončí maximálně někde na fb či instagramu apod, kde se ještě zrasí nějakým filtrem. Navíc, pokud jedu někam třeba na dovolenou, počítám s tím, že budu chtít pořídit fotky, tak není problém si vzít lepší foťák. Takže smartphony fotí na poměry smartphonů dobře, v globálním měřítku to ale je pořád bída. Jak píše už kolega výše – fyzika se prostě oklamat nedá.

 5. Marek Studnicka

  Souhlasím.Pokud podrobný test,tak i foto z manuálního režimu,nechápu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).