Domů » Bleskovky » Sony RX0: konkurence pro kamery GoPro s optikou Zeiss a slow-motion v 960 fps

Sony RX0: konkurence pro kamery GoPro s optikou Zeiss a slow-motion v 960 fps

Společnost Sony na veletrhu IFA představila kromě nových smartphonů i outdoorovou kamerku RX0. Ta se může stát vážnou konkurencí pro oblíbené kamerky GoPro, které předčí v několika oblastech, ale také v ceně.

Sony RX0 je malá krabička o rozměrech 59 × 40,5 × 29,8 mm a hmotností 109 gramů, se kterou je možné potápět se do hloubky 10 metrů, v případě umístění do speciálního krytu až do 100 metrů. Zajištěna je ale i mechanická odolnost na souši, kamerka vydrží pád ze dvou metrů či tlak 200 kilogramů.

Product feature | RX0 | Sony | Cyber-shot

Čelní stranu okupuje čočka fotoaparátu, na zadní se pak nachází 1,5″ TFT displej. Ovládání je možné realizovat tlačítky, spárovaným smartphonem, počítačem nebo skrze příslušenství FA-WRC1M wireless commander, které umožňuje bezdrátově propojit až 15 kamer.

Tvoření snímků a akčních videí stojí na bedrech 1″ snímače Exmor RS s rozlišením 15,3 megapixelů, před nímž se nachází širokoúhlá čočka Zeiss (24mm, f/4.0). Díky velkému čipu by mohla tato kombinace tvořit působivé snímky a video, zvláště pak, když díky vestavěné paměti přímo v senzoru je možné pořizovat záznam s 960 snímky za vteřinu, podobně jako ve vlajkových smartphonech Sony Xperia XZs, XZ Premium, XZ1 a XZ1 Compact. Běžné slow motion video zvládá kamerka ve Full HD rozlišení a 240 snímcích za vteřinu

Sony RX0 půjde do prodeje v říjnu letošního roku za nezanedbatelnou částku 700 dolarů (asi 15 400 korun bez DPH). Stanice pro bezdrátovou kontrolu spárovaných kamerek FA-WRC1M přijde na dalších 350 dolarů (asi 7 800 korun bez DPH).

 

 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. Wow, z pohledu senzoru to konečně vypadá na evoluční skok v akčních kamerkách. Chybějící optická stabilizace (BOSS) a jen 50 Mbps kvalita záznamu, navíc bez 4K, ale jasně naznačují, že kamera cílí na trochu jiný trh. Přitom stačilo tak málo! ???? Každopádně jsem zvědav na nástupce Sony X3000, resp. jestli na tuhle hozenou rukavici zareaguje GoPro… ????

    • Na akčnú kameru to má pomerne úzku optiku. 24 mm je široké v triede kompaktov a bežných kamier. GoPro má 16,8 mm. Toto je skôr kamerka na zábery z dovolenky s deckami v bazéne. Len tá cena a dátum vydania je nejako mimo.

  2. 700USD je sice v přepočtu cca 15400Kč, ale cena bude vyšší než jen o přidané DPH – pro srovnání GoPro Hero 5 Black je v USA za 400USD a v EU je za 470EUR. Odhaduji cenu tedy na nějakých 21000Kč
    Doufám, že GoPro trochu zareaguje, kdysi nejlepší kamery na trhu teď konkurence v některých ohledech předehnala (mluvím jako uživatel Hero 5 Black).

  3. Parametry skvele, cena by taky sla, ale vodotesne pouzdro do vetsi hloubky stoji krasnych 700USD taky, takze uz tu ve vysledku mame kamerku za skoro 30tis, pokud bychom chteli obdobne prislusenstvi jako ke gopro. A tim se ta kamera dostava cenove uplne nekam jinam. Kdyby aspon nemela tak dobry parametry, ze by si clovek rekl, nema to cenu, jenze ono ejhle, za tu cenu uz bych totiz spis zvazoval Z Camera E1 Mini uz kvuli moznosti objektivu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).