Domů » Články » Snapchat: Mladými oblíbený, pro mnohé zábavný, ale zatraceně chaotický

Snapchat: Mladými oblíbený, pro mnohé zábavný, ale zatraceně chaotický

Pokud jste zastánci různých sociálních sítí, na které nedáte jednoduše z různých důvodů dopustit, vašemu oku by neměla ujít aplikace Snapchat, která se těší stále větší oblibě. Dlužno dodat, že Snapchat je oblíbený hlavně mladší generací uživatelů. Ti starší si spíše poklepou na čelo nebo zakroutí hlavou s oči v sloup.

Ať už je to tak či onak, Snapchat dokáže být i zábavný a vtipný. Tedy hlavně za předpokladu, že konečně pochopíte jeho ovládání. Přiznám se, že najít systém v ovládání Snapchatu mi trvalo opravdu dlouho a i po pořádném otestování mnohdy tápu, kde co mám vůbec zmáčknout, kde co posunout, nebo kde přidržet prst. Pojďme ale popořadě.

Snapchat je primitivní sociální síť

Snapchat jako takový je v jádru velice primitivní. Zjednodušeně jde jen o to, že si natočíte krátké video, anebo se vyfotíte a své výsledky patřičně obohatíte například různými smajlíky, obrázky, textem a podobně. V čem je tedy vlastně tak zábavný a proč je tak oblíbený? Inu, na takovou otázku neexistuje odpověď. Nejlepší bude, když zajdete za náctiletým chlapcem nebo náctiletou dívkou, kteří Snapchat aktivně používají a otázku jim sami položíte.

Ze všeho nejvíce se Snapchat od svých kolegů jako jsou Facebook, Instagram nebo Vine liší způsobem prezentace obsahu. Pokud například pořídíte nějakou fotografii, musíte jí časově omezit, po jakou dobu bude vašim dotyčným přátelům, které máte ve svém friendlistu, zobrazována. V případě fotografií můžete zvolit rozmezí od 1 do 10 sekund. Podobné je to s videem, které můžete nahrát o maximální délce 10 sekund.

‎Snapchat
‎Snapchat
Autor: Snap, Inc.
Cena: zdarma+
Snapchat
Snapchat
Autor: Snap Inc
Cena: zdarma

Pozor na exhibicionisty!

Tento systém na síť láká dokonce řadu perverzáků a exhibicionistů, kteří se fotí v „lákavých“ pózách a sdílejí svůj výtvor ostatním. Po vytvoření účtu si mě po nějaké době přidali dva účty. Ty jsem potvrdil v domění, že jde o někoho známého z Facebooku nebo z mých kontaktů. Opak byl pravdou. Po tom, co byl můj zrak vystaven cizímu „nádobíčku“ po dobu několika sekund jsem ihned přestal s improvizovaným používáním Snapchatu a všechny kontakty smazal a nechal si tam jen pár vyvolených (čti ověřených). Tohle jednoduše není pro mne.

snapchat_girls

Zpátky k obsahu. Za předpokladu, že v přátelích máte opravdu své přátele, případně cizí ověřené jedince, se jedná o zajímavý nápad. Veškerý obsah je totiž časově omezený a například mnou natočené video uvidí protistrana, která mě má v kontaktech, jen po dobu 24 hodin. Po této době se k nasdílené fotografii či videu nedostane.

Nastává proto otázka, co se stane, když si dotyčný fotku uloží? Snapchat nabízí elegantní řešení, v takovém případě dostane protistrana ihned informaci o tom, že váš kamarád si váš obsah uložil a tím dostanete varovný signál, že dotyčný „podvádí“ a nectí pravidlo Snapchatu.

Ovládání je jeden velký chaos

Ve své podstatě je to vše, Snapchat funguje na primitivním a jednoduchém způsobu. Aby však nabral ještě více na atraktivitě, aplikace samotná toho umí daleko víc. Tím se dostáváme k ovládání, které jsem v úvodu oprávněně označil za chaotické. Ostatně, to asi nebude moc výstižné slovo. Výraz chaotický je pouze slabý odvar toho, co po vás po pár minutách používání Snapchatu vypadne. Ovládání budete proklínat a tvůrcům UI budete přát minimálně projímadlo v polévce.

Tu a tam něco zmáčknete, támhle zase něco posunete a stále se něco děje. Po dlouhém zkoušení si už ale nějaký způsob sami najdete a zjistíte, že ze základní obrazovky, na které se nachází nastavení blesku, tlačítko pro změnu fotoaparátu (přední a zadní), kroužek pro pořízení fotografie nebo videa, se můžete posouvat i do stran.

Vlevo se nachází okno pro chat a vpravo zase sekce „Stories“, na které naleznete mimo obsahu (příběhů) svých přátel i obsahy různých televizních stanic, slavných hvězd nebo velkých firem. Pokud se ještě jednou posunete směrem doprava, dostanete se do sekce „Discover“, která zobrazuje opět obsahy různých časopisů atd., kde najdete obsah i ve formě textu (články), které můžete odebírat.

Můžete volat, psát, posílat fotky…

Nejdůležitějším místem je však chat, ve kterém můžete kromě posílání zpráv, obrázků a smajlíků i uskutečňovat hovory a videohovory. Případně lze, stejně jako v iMessages, zanechat dotyčnému hlasovou zprávu, kterou si může ex post poslechnout. Aby to nebylo tak jednoduché, chat můžete s vaším přítelem vyvolat dvěma způsoby, a to buď posunem jeho jména do pravé strany, anebo dvojitým kliknutím, kdy mu můžete okamžitě odeslat zprávu nebo video. Nic víc, nic míň. Alespoň jedna sekce se zdá být v rámci možností Snapchatu jednoduchá.

Do nastavení svého profilu se zase dostanete posunutím z hlavní obrazovky směrem nahoru. Na této obrazovce se nachází logo Snapchatu, do kterého si můžete umístit vlastní fotografii, nebo lépe řečeno sérii několika fotografií, ze kterých Snapchat udělá jednoduchou animaci.

Toto logo pospolu s vaší fotografií navíc slouží jako nástroj pro rychlé přidání nějakého jiného uživatele Snapchatu, který je fyzicky u vás (obdoba QR kódu). Pokud si vás tedy bude chtít někdo přidat do kontaktů, jednoduše zapne Snapchat a namíří fotoaparát na vaši profilovku, poté jen přidrží prst na obrazovce a dojde k okamžitému přidání dotyčného do seznamu kontaktů. Podobný systém naleznete u Messengeru od Facebooku.

Chci sdílet obsah a natáčet srandovní videa

V případě, že chcete natočit video, musíte držet kroužek na hlavní obrazovce. Při dotyku pouze fotíte. Po pořízení videa nebo fotografie se dostanete do sekce, kde svůj výtvor náležitě doladíte k obrazu svému. Přidat můžete libovolný text, různé filtry, nebo gestem zleva doprava přidáte například aktuální čas nebo aktuální teplotu ve vašem okolí, tedy za předpokladu, že to aplikaci dovolíte.

Přidat můžete i kreativní malůvky, které vytvoříte vaším prstem, nebo celou řadu různých smajlíků. Pokud výtvor nasdílíte, přátelé dostanou upozornění a můžou se na váš výsledek po nastavenou dobu podívat.

S fotografiemi si však tolik zábavy neužijete jako při natáčení videí. Zapněte si Snapchat, přední video kameru a přidržte prst na svém obličeji. V zápětí uvidíte, jak si aplikace v rychlosti ošahá váš obličej a ve spodní straně vám zobrazí řadu různých vylepšovátek.

Chcete vypadat jako pes? Klidně. Chcete si vyměnit obličej s Dwaynem Johnsonem á la The Rockem? Žádný problém. Vypadat můžete i jako tlustý šprt, pohádková víla… prostě jako všechno možné. Snapchat nabídku různě obměňuje. Některé animace dokonce vyžadují, abyste třeba vyplázli jazyk, otevřeli ústa nebo vykulili oči, podle toho se daná animace zachová a spustí.

V jednoduchosti je síla

V praxi Snapchat jako sociální síť funguje docela dobře a dá se říct, že přináší do zašedlých vod jakousi svěžest z toho, že se váš nasdílený obsah neválí někde po internetu, ale je dostupný jen po určitou dobu. Poté dochází k jeho smazání. Pro uchovávání radostných vzpomínek Snapchat rozhodně není.

Nějak nevím, zda-li se dá brát Snapchat seriózně. Je to spíše o blbnutí a srandičkách. Proto se také těší veliké oblibě převážně u mladší generace, a ta starší dá raději přednost Facebooku či jiné „normální“ alternativě, nebo možná nejlépe, nepoužije nic. Pokud však překousnete totálně chaotické ovládání, spolknete svou hrdost a na chvilku se pobavíte u takovéhle aplikace, vrásky na čele vám to rozhodně neudělá, ale spíše naopak. Snapchat rozzáří váš obličej, a to třeba speciálním filtrem nebo roztomilou animací, která vám rozšíří úsměv od ucha k uchu.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

15 komentářů

 1. shepii (neregistrovaný)

  Ví někdo, jak Snapchat zjistí, že si protistrana obrázek uložila?

  • Snapchat ti to sam napise alebo ti vyhodi notifikaciu. Teda vraj.

   • shepii (neregistrovaný)

    No to chápu, ale jak to zjistí ta samotná aplikace?

   • Jery Beatman

    Proste to asi cekuje system ci sa robi screen. Urcite je na to API a Snapchat vyuzije len informaciu o tom, ze sa spravil screen. Nebude to nic zlozite. Kedtak si obrazovku mozes fotit inym mobilom. Tam uz ti to nik neodhali :D

 2. kropovez (neregistrovaný)

  Zkoušel jsem jej i na windows 10, zde je neoficiální klient „specter“ , který má ovšem podobně chaotické ovládání a práce s ním mě nebaví.

 3. marek81 (neregistrovaný)

  Pro dospělé úplně bezvýznamná sociální síť, kdo by chtěl posílat někomu takové pizdoviny.

 4. Tom (neregistrovaný)

  Tím, že o téhle zbytečné aplikaci píšete tyhle články, tak přidáváte tomu nesmyslu na legitimitě.

  • Taková aplikace bohužel není zbytečná.
   Daleko více než FB nebo INSTRAGRAM nutí děti, budoucí dospělou populaci, stále sledovat obrazovku mobilu, aby jim nic neuteklo. Na FB apod. lze v nejhorším proběhlý příspěvek dohledat, na Snapchatu bude pro vždy ztracen, pokud jej propásnou….

 5. proč nejde snapchat i na microsoft lumia 535

 6. Dobry den gdyz si spustim animaci v snapchatu jo vyjdou mi animace jako kocka pes atd.a mam lepsi efekt v obliceji jo ale chtela bych dat pryc ty animace s obliceje aby zustal jen ten efekt obliceje
  Jak se to dela prosivas dekuji predem.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).