Domů » Bleskovky » Proč telefony většinou padají displejem dolů? Je to podobné jako u chleba s máslem

Proč telefony většinou padají displejem dolů? Je to podobné jako u chleba s máslem

Robert Matthews je fyzik a profesor na anglické Astonově univerzitě. Zabývá se poměrně kuriózními věcmi, mimo jiné matematicky dokázal, proč chleba většinou padá na podlahu namazanou stranou dolů.

Jako další si vzal do hledáčku podobnou záhadu – proč naše telefony většinou padají na zem právě křehkým displejem, a ne odolnější zadní stranou. Na základě pozorování a měření konstrukce telefonů, které jsou mnohdy kluzké, spolu s vetchým úchopem, který si dnešní velké smartphony vyžadují, přišel s tímto vzorcem, který vše vysvětluje:

 

Do pádu vstupuje mnoho proměnných, jako je gravitační zrychlení, úhel, v jakém uživatel telefon držel, těžiště, velikost zařízení a výška, ze které majiteli vypadl. Svou roli hraje i materiál, samozřejmě čím je hladší, tím větší je šance na vyklouznutí z ruky.

 
Moto X Force s „nerozbitným“ displejem

Výzkum však nebyl proveden jen čistě ze zvědavosti, velký podíl na něm má Motorola, která byla v podstatě zadavatelem. Na jeho základě chce ještě více zpropagovat svůj „nerozbitný“ displej na nové Moto X Force. Z výzkumu také vyplynula zajímavá informace, tedy že 29 % uživatelů v současné době používá telefon s rozbitým displejem. Řadíte se k nim i vy?

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments