Domů » Bleskovky » Smart chystá autonomní elektrické vozítko do města, je napěchované technologiemi

Smart chystá autonomní elektrické vozítko do města, je napěchované technologiemi

Elektromobily zaznamenaly velký boom na počátku 20. století, kdy jich v Americe jezdilo více, než automobilů poháněných spalovacím motorem. Poté jejich využití kleslo takřka na nulu, aby se o sto let později opět vyzkoušelo, zda technologie pokročila natolik, aby je bylo možné použít i v běžném provozu. Ačkoliv bylo přijetí elektrického motoru poměrně vlažné, do jejich výroby pouští stále více automobilek. Jednou z nich je i Daimler AG, pod který patří například Mercedes-Benz, který chystá malé a praktické autonomní vozidlo do města.

Malé elektrické vozítko se jmenuje Smart Vision EQ Fortwo, které by mělo najít využití v městském provozu. Jeho předností bude schopnost samořízení, cestující se tedy nebudou muset o nic starat, dále personalizace a velmi dobrá vybavenost ke komunikaci jak s cestujícími, tak i s okolím.

Smart EQ Fortwo bude využíváno převážně jako robotické taxi, přičemž novinkou je například využití přední masky pro zobrazování informací. Na displeji se může zobrazit v podstatě jakákoliv informace, což pomůže například ve chvíli, kdy čekáte na své objednané taxi, ale v záplavě ostatních, stejně vypadajících aut nevidíte to své. Stejně tak může být tento panel využit pro komunikaci s okolím a například informovat chodce, že o něm automobil ví, a že může bezpečně přejít silnici. Cestující uvnitř pak mohou využít 24 palcový displej na palubní desce a dva další 4 palcové displeje pro svůj obsah, anebo vnitřní stranu dveří pro promítání například počasí, zpráv nebo událostí v okolí.

Baterie vozítka má kapacitu 30 kWh a po dopravení cestujících do jejich destinace by mělo být schopné si samo zajet k zásuvce a dobít se před další jízdou. Veškeré systémy uvnitř Smartu budou ovládány hlasovými příkazy nebo chytrým telefonem. Koncept bude k vidění již za necelé dva týdny na frankfurtském autosalonu, a to od 12. září.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments