Skutečně bezrámečkový smartphone? Číňané představili originální prototyp

Trendem letošního roku ve světě smarpthonů jsou bezesporu displeje s minimálními okraji. I když tyto smartphony pro zjednodušení nazýváme jako bezrámečkové, v pravém slova smyslu se nějaký rámeček vždycky najde – současní rekordmani nabízí poměr plochy displeje vůči půdorysu telefonu (screen-to-body ratio) okolo 85 procent.

Ti nejlepší ale už musí sahat k různým ústupkům, jako je vyříznutí displeje (Essential Phone či iPhone X), nebo přemístění čelní kamerky dolů (Xiaomi Mi Mix a Sharp Aquos Crystal X). Jak vytvořit skutečně bezrámečkový telefon, aniž by muselo docházet k podobným ústupkům, nyní představila ve svém konceptu čínská společnost OOno.

Čelní strana prototypu patří prakticky celá displeji s úhlopříčkou 5,1″, což s ohledem na tenké rámečky znamená skutečně kompaktní zařízení. Čelní kamerka, hlasitý reproduktor a nezbytné senzory se přitom nacházejí na obvyklém místě, pouze je zapotřebí je v případě potřeby…

… vysunout. Telefon má totiž vysouvací konstrukci, akorát místo typičtější hardwarové klávesnice na spodní straně je vysouváno čelo telefonu nad displejem. Oono jedná s několika partnery, kterým své řešení nabízí a doufá, že se v prvních telefonech objeví již v příštím roce.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku