Skutečně bezrámečkový smartphone? Číňané představili originální prototyp

Trendem letošního roku ve světě smarpthonů jsou bezesporu displeje s minimálními okraji. I když tyto smartphony pro zjednodušení nazýváme jako bezrámečkové, v pravém slova smyslu se nějaký rámeček vždycky najde – současní rekordmani nabízí poměr plochy displeje vůči půdorysu telefonu (screen-to-body ratio) okolo 85 procent.

Ti nejlepší ale už musí sahat k různým ústupkům, jako je vyříznutí displeje (Essential Phone či iPhone X), nebo přemístění čelní kamerky dolů (Xiaomi Mi Mix a Sharp Aquos Crystal X). Jak vytvořit skutečně bezrámečkový telefon, aniž by muselo docházet k podobným ústupkům, nyní představila ve svém konceptu čínská společnost OOno.

Čelní strana prototypu patří prakticky celá displeji s úhlopříčkou 5,1″, což s ohledem na tenké rámečky znamená skutečně kompaktní zařízení. Čelní kamerka, hlasitý reproduktor a nezbytné senzory se přitom nacházejí na obvyklém místě, pouze je zapotřebí je v případě potřeby…

… vysunout. Telefon má totiž vysouvací konstrukci, akorát místo typičtější hardwarové klávesnice na spodní straně je vysouváno čelo telefonu nad displejem. Oono jedná s několika partnery, kterým své řešení nabízí a doufá, že se v prvních telefonech objeví již v příštím roce.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentáře

  1. Tohle sice už známe, mám pocit, že Nokia? měla vysouvák na obě strany, tak proč ne takto.

  2. Už podle obrázku je vidět, že je to fake, stačí už ty hodiny..Taky se mohl někdo trochu snažit více.

  3. mino (neregistrovaný)

    Radšej nech výrobci nechajú jednú stranu trochu širšiu pre kameru a senzory a nechajú displej ako plochý a rovný bez zahnutia a výrezu.

    • Q (neregistrovaný)

      Alebo aby to bolo symetricke, male okraje hore a dole, hore senzory a sluchatko, dole citacka a dve tlacitka. Rozumny kompromis.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel