Domů » Bleskovky » Škodovky jsou zase o něco chytřejší, infotainment upozorní na nebezpečné podmínky

Škodovky jsou zase o něco chytřejší, infotainment upozorní na nebezpečné podmínky

V posledních několika dekádách zaznamenaly automobily překotný rozvoj, pokud jde o nasazení chytrých technologií. Uvnitř aut už dnes najdeme více moderní techniky než v mnohých domácnostech, což platí také o mladoboleslavské automobilce Škoda. V jejím infotainmentu přibyla zajímavá novinka, která upozorňuje řidiče na nebezpečné podmínky na silnici.

skoda octavia auto
Škoda Octavia

Informace o lokálním nebezpečí, jak se nová funkce nazývá, přináší řidičům podrobné informace o aktuálním stavu vozovky. V systému se shromažďují a vyhodnocují anonymní data, na jejichž základě v případě potřeby infotainment upozorňuje na kluzký povrch vozovky nebo její poškození, což přispívá k vyšší míře bezpečnosti provozu. Služba je založena na využívání kolektivních dat: čím více vozů je do systému zapojeno, tím více dat je k dispozici pro účely analýzy a tím přesnější jsou také předpovědi.

Skoda Kamiq
Škoda Kamiq se dočká nové funkce infotainmentu

„Systém využívá senzory vozů, aby předem určil, kde panují na silnici náročné podmínky. S tímto cílem se díky ‚Informacím o lokálním nebezpečí‘ zvyšuje aktivní bezpečnost řidičů i ostatních cestujících. Služby konektivity, které nabízíme, vyvíjíme neustále dál, abychom našim zákazníkům poskytli další bezpečnostní prvky a ještě více pohodlí,“ řekl Sebastian Lasek, vedoucí produktové řady konektivity ve společnosti Škoda Auto.

infografika skoda auto
Příklady fungování Informací o lokálním nebezpečí

Technologii lze použít i pro mnoho dalších aplikací: například silničáři mohou data využívat k tomu, aby v reálném čase získávali informace o stavu silniční sítě. Lze tak rozpoznat, kde se nacházejí výmoly, které oblasti jsou mokré nebo kde hrozí rychlá námraza. Pomocí těchto dat lze také informovat o tom, které silnice již byly posypány nebo zbaveny sněhu.

Skoda Octavia
Infotainment ve Škodě Octavia

V průběhu roku 2021 bude v Evropě údaje ze senzorů poskytovat více než 1,7 milionu vozidel koncernu Volkswagen a do konce roku 2022 dané číslo vzroste na více než 3 miliony vozů. Službu lze využít v celkem 30 zemích, pokud je vozidlo vybaveno infotainmentovým systémem Amundsen nebo Columbus, což se týká například aktuálních generací Škoda Fabia, Octavia, Scala, Superb, Enyaq iV, Kodiaq, Kamiq či Karoq.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Diskuze k článku

  1. Jo, kde jsou ty doby kdy řidiči byli svéprávní a prostě řídili stroj.
    Nyní má stroj ambice řídit řidiče.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).