TOPlist

Skládačky Flip 5 a Razr 40 Ultra v extrémním testu: Samsung zvládl 400 tisíc ohnutí, Motorola jen 130 tisíc

Chytrý telefon Samsung Galaxy Z Flip 5
  • Polský youtuber otestoval odolnost Samsungu Galaxy Z Flip 5 a Motoroly Razr 40 Ultra
  • Jasným vítězem je v tomto případě Samsung
  • Kvůli „metodice“ testu je ale nutné výsledky brát s mírnou rezervou

Ohebné telefony jsou podle některých budoucností, pro jiné zase jen šlápnutím vedle. Ať už je váš názor na ně jakýkoli, skládačky jsou tady mezi námi a v prodejích se jim daří čím dál tím více. Především ze začátku tohoto relativně nového fenoménu měl nicméně nejeden zákazník obavy o jejich odolnost vůči mechanickému poškození, obzvláště pak o dlouhodobou výdrž pantu. Díky tomu se staly velmi populárními ohýbací testy, stejně jako poměřování, která skládačka zvládne více rozložení a složení.

Samsung v testu odolnosti pantu porazil Motorolu

Youtuber Mrkeybrd proti sobě v tomto testu postavil dvojici Samsung Galaxy Z Flip 5 a Motorolu Razr 40 Ultra, které nejen na našem trhu platí za aktuálně největší konkurenty. Obě véčka ručně skládal a rozkládal až do doby, než se tato činnost projevila na jejich funkčnosti. A že se u toho pořádně zapotil – Galaxy Z Flip 5 přežil úctyhodných 401 156 přehnutí, avšak zhruba v polovině při 223 tisících přehnutí už začaly být vidět známky opotřebení pantu. Konkurent Razr 40 Ultra zvládl „pouhých“ 126 266 cyklů, přičemž první problémy se začaly objevovat už po 44 tisících ohnutí.

Samsung Galaxy Z Flip 5 proti Motorole Razr 40 Ultra v testu odolnosti
Galaxy Z Flip 5 porazil Razr 40 Ultra vysokým rozdílem

Podle oficiálních informací od Samsungu a Motoroly jsou jejich skládačky testovány na 200 tisíc ohnutí, respektive 400 tisíc v případě Motoroly. Pro představu – 200 tisíc ohnutí odpovídá 100 složením a rozložením každý den po dobu pěti let. Test polského youtubera nicméně potvrdil, že odolnější skládačkou je v tomto případě ta z Jižní Koreje, která z jeho testu vyšla jako jednoznačný vítěz.

Přesto je potřeba tento test brát se značnou rezervou. Vzhledem k tomu, že člověk při ohnutí skládačky vynakládá pokaždé jinou sílu, neměří tím oběma přístrojům stejně a nelze tak hovořit o objektivních závěrech testu. Pro takový by youtuber musel použít stejně kalibrované přístroje, aby byla zajištěna maximální objektivita. Na druhou stranu člověk není stroj a v běžném používání má tendenci ničit přístroje mnohem rychleji, než jak tomu bývá ve sterilních laboratorních testech. I když tedy závěry testu nelze brát za bernou minci, přeci jen to něco málo o výdrži jednotlivých skládaček vypovídá.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku