Shopify se zbavuje tisícovky zaměstnanců. Opasky utahují i další technologické firmy

person using laptop computer holding card

Americký e-shopový gigant Shopify oznámil masivní propouštění. Podle magazínu The Wall Street Journal se má zbavit celkem tisíce zaměstnanců především z oblastí náboru, zákaznické podpory nebo prodejního oddělení.

Generální ředitel Tobi Lütke prohlásil, že propouštění se bude týkat také příliš specializovaných pozic a duplikovaných pracovních míst. Důvodem k tomuto kroku je chybná predikce vývoje trhu. Lütke předpokládal, že v letošním roce oblast e-commerce poroste stejně rychle jako při pandemii.

Počet zaměstnanců Shopify poskočil z 1 900 v roce 2016 na 10 000 v roce 2021. Nyní po šesti letech opět klesne. Lütke se ve vyjádření na firemních stránkách omlouvá všem, kterých se propouštění dotkne. Vinu za špatný odhad vývoje trhu bere na sebe.

person holding space gray iphone 6

Propuštění zaměstnanci ale nemusí příliš truchlit. Od firmy dostanou čtyřměsíční odstupné jako základ. Za každý rok strávený ve firmě se jim odstupné navýší o další týden. Počítá se také s kariérní podporou pro hledání nového pracovního místa. Zajímavostí je příspěvek na nový počítač, protože firemní notebooky budou muset všichni končící zaměstnanci vrátit.netflix television tvNepřehlédněte

Netflixu utekl milion uživatelů. Firma chystá změny v předplatných a v jejich sdílení

Shopify je pouze jednou ze společností, které nyní musí začít šetřit. Situace na trzích po pandemii není ideální a není tomu tak dávno, co například Netflix v návaznosti na úbytek předplatitelů oznámil velké propouštění. Problémy mají i firmy v odvětví kryptoměn. Nábor nových lidí ale zpomalují také giganti, jako jsou Apple nebo Google.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku