Domů » Bleskovky » Šéf BlackBerry John Chen: transformace je hotová, společnost je mimo nebezpečí

Šéf BlackBerry John Chen: transformace je hotová, společnost je mimo nebezpečí

Společnost BlackBerry má podle svého ředitele Johna Chena ty nejhorší časy definitivně za sebou. Od roku 2013, kdy BlackBerry přebíral, šly prodeje smartphonů kanadské značky prudce dolů a Chen musel učinit několik nepopulárních rozhodnutí, zejména zrušení systému BlackBerry OS a ukončení výroby smartphonů. Nyní se však ukazuje, že tato rozhodnutí nakonec značku BlackBerry ve světě mobilních zařízení zachránila.

Jméno kanadské firmy je totiž stále vidět na smartphonech, které vyrábí na základě licenční dohody několik smluvních partnerů, u globálně prodávaných zařízení je to čínská firma TCL. Tito partneři se starají nejen o výrobu, ale i o návrh, propagaci a distribuci, zatímco BlackBerry generuje zisk na licenčních poplatcích za použití své značky a svých bezpečnostních softwarových řešení. BlackBerry ve druhém čtvrtletí letošního roku vydělalo na licenčních poplatcích 57 milionů dolarů (asi 1,25 miliard korun), což je téměř čtyřnásobek oproti stejnému období v loňském roce.

BlackBerry Motion představen. Do ČR dorazí v listopadu

Kanadská společnost dokonce v tomto týdnu převedla své akcie z NASDAQ na největší newyorskou burzu (NYSE), údajně proto, aby byla blíže zákazníkům. John Chen v této souvislosti uvedl, že BlackBerry je po úspěšné transformaci konečně zcela mimo nebezpečí. V blízké budoucnosti se navíc kromě smartphonů hodlá orientovat na trh s autonomními vozy a na koncový managment, což mají být aktuálně nejrychleji rostoucí trhy.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

  1. Najprv Ju rozdbal a Teraz akoze stabilizoval tak neviem asi mu pojdem dát pusu na čelo a pan CEO chren BlackBerry os10 este poznáš? Nbechal si ho zakapat

  2. Vzhledem k tomu, že TCL je ve ztrátě, tak nevím, jak dlouho ještě bude mobily Backberry vyrábět…

  3. To, že ta značka ještě existuje, je hlavně díky němu. Všichni říkají, jak je BB značkou minulosti, ale vůbec netuší, co dnes BB vlastně je a jak je to v souvislostech. Po iPhonu se trh výrazně změnil – z tradičních značek se dnes drží maximálně HTC (a je to diskutabilní). Samsung, LG a spol. – to byli před iPhonem přicmrndávači. BB to samozřejmě také položilo, ale oni dokázali změnit zaměření – nezůstali u mobilů. Tam prostě z dlouhodobého hlediska budoucnost není, hlavně to jsou furt jen mobily. BB přešlo na SW a ještě k tomu se security orientací, tedy něco, čeho je na trhu nedostatek a o čem ještě uslyšíme nejen na poli v dnešní době zcela nezabezpečených mobilů. Všechno souvisí se security – AI, mobily, networking, počítače samotné, samořízené automobily. Nebál bych se v tomto směru BB označit za jakousi Teslu v IT, otázka je, jak jim to vyjde. Nějaké mobily – koho to z širšího pohledu zajímá, oni mají zálusk na daleko větší odvětví (množné číslo). Na těch TCL produktech jen ukazují, jak to může vypadat – spolupracují btw. i se Samsungem na Knoxu a dokážu si představit, že by prostě jednou mohli dodávat Android výrobcům, kteří by jen řešili HW, Google by řešil tu jeho polovinu Androidu (jak se nechal slyšet) a BB a jemu podobní by se specializovalo na zabezpečení a optimalizaci. Mohla by tak vznikat pro všechny strany lepší zařízení.

    • Android a bezpecnost bohuzel nejde dohromady a to ani za prispeni BB.Stala se z toho tuctovka, kvalita, originalita a bezpecnost je pryc..

  4. Ano vieme bezpečnost určitě Ju nedostaneš od BlackBerry, si kuku to je pre inych, skor si myslím že malí rozmyslat ved mladi stále len píšu spravit pře nich zariadenia ved je jasné, že vsetko sa opakuje a klávesnice sa vrátía jediné že by sa nevrátili

  5. Ja mam stale nejradeji Windows Mobile 10, jen se mi rozbila moje Lumia 830(spatny mikrofon). :-( Zatim mam Lumia 650. :-) Chci L950, ale je zatim draha.:-(

  6. „John Chen: transformace je hotová“ – Ano je, ale taky nejlepší OS na světě od BlackBerry – OS 10, je a byl doslova zaživa pohřben spolu i s jeho mnohaletými a věrnými uživateli, což na velké chlubení není! No jo, Chen podlehl tlaku hlavně Googlu, který měl z OS 10 velký strach, proto BB nedovolil používat naplno téměř všechny fičúry od Google, aby ho připravil o zájem uživatelů, což se mu povedlo a krach byl otázkou času.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).