TOPlist

SE Xperia X10 oficiálně představen: Android s 1 GHz procesorem a WVGA displejem

Na dnešní den si Sony Ericsson naplánoval představení očekávaného komunikátoru Xperia X10 (dříve X3, Rachel) s operačním systémem Android. Kromě zajímavého designu se můžeme těšit na 1 GHz procesor Snapdragon, 4″ WVGA displej nebo fotoaparát s rozlišením 8.1 MPx. Připraveno je rovněž zcela nové uživatelské rozhraní, které vypadá velmi zajímavé a především použitelně. Je škoda, že vánoční trh už nestihne, na pulty obchodů se dostane až na začátku příštího roku.

Pozdější uvedení může sice výrobce připravit o výraznou část tržby, na druhou stranu je dobře, že se nic neuspěchá a vývojáři budou mít dostatek času na odladění celého systému. Původně se očekávalo, že se X10 na pultech obchodů objeví se systémem Android 2.0, nakonec ale výrobce nabídne verzi 1.6 Donut, nicméně později bude upgrade na novou verzi Eclair uvolněn. Hnacím motorem bude velmi výkonný procesor Qualcomm Snapdragon QSD8250 s frekvencí 1 GHz. Je velmi pravděpodobné, že při méně náročných úkonech se bude procesor sám podtaktovávat na nižší hodnoty, aby byla zajištěna dostatečná výdrž. Tisková zpráva neuvádí, jaký typ akumulátoru bude v telefonu, některé zahraniční zdroje ale uvádějí, že půjde o 1500 mAh Li-Pol baterii. Odhaduji tedy, že by X10 mohla zvládnout alespoň 2 dny na jedno nabití při normálním používání.

Velkým lákadlem bude bezesporu kapacitní WVGA displej (480×854 px) s úhlopříčkou 4″ a schopností zobrazit maximálně 262k barev. Navíc bude odolný proti poškrábání (že by tvrzené sklo jako v případě iPhonu?). Telefonovat s X10 bude možné jak v GSM sítích, tak také v pásmech třetí generace (UMTS/HSDPA/HSUPA). Pro připojení na internet můžete rovněž použít Wi-Fi s podporou standardů 802.11 b/g. Samozřejmě se nezapomnělo ani na Bluetooth ve verzi 2.1 s podporou A2DP. Nabíječka a synchronizační kabel se bude připojovat přes microUSB konektor, na sluchátka je připravený standardní 3,5 mm výstup. X10 využijete také při GPS navigaci a asi není potřeba nijak zdůrazňovat, jak přehledná bude orientace v navigačním programu u zařízení se čtyřpalcovým displejem.

- - -
Sony Ericsson Xperia X10 na oficiálních snímcích

Vnitřní paměť telefonu je 1 GB, kterému sekunduje 256 MB RAM. Přímo v balení by se měla nacházet také 8 GB microSDHC karta, takže už v základu bude místa pro data, mapy, hudbu nebo filmy opravdu dost. Při pořizování snímků oceníte funkce kvalitního fotoaparátu s rozlišením 8.1 MPx. Kromě autofocusu, makro režimu a přisvětlovací diody, kterou využijete také při záznamu videa (VGA), nebudou chybět další pokročilé funkce, jako například inteligentní detekce tváře a úsměvu, geo tagging, touch focus (ostření na vybraný předmět) nebo 16 násobný digitální zoom. Telefon sice neobsahuje FM modul, výrobce k němu ale bude prodávat speciální Bluetooth headset MW600 s OLED displejem, který bude vybavený i přijímačem rádia.

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 1.6 + vlastní uživatelské prostředí
Procesor: Qualcomm Snapdragon QSD8250, 1 GHz
Paměť: 1 GB ROM, 256 MB RAM
Displej: 4″ WVGA (480×854 px), dotykový, kapacitní, 262k barev
Telefon: čtyřpásmové GSM/GPRS/EDGE, UMTS/HSDPA/HSUPA
Fotoaparát: 8.1 MPx s autofocusem, přisvětlovací dioda, detekce úsměvu, stabilizátor obrazu, 8× digitální zoom, záznam videa ve VGA rozlišení (640×480 px)
Konektivita: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.1 s A2DP, microUSB konektor, 3,5 mm výstup na sluchátka
Paměťové karty: ano, microSDHC, 8 GB karta v balení
Rozměry: 119 x 63 x 13 mm
Hmotnost: 135 gramů včetně baterie
Baterie: Li-Pol, 1500 mAh
GPS: Ano, A-GPS
Barvy: černá, bílá

- - -

- - -

Za pozornost stojí také vlastní uživatelské rozhraní, které nabízí velmi přehledné uspořádání a spoustu zajímavých funkcí. Veškeré akce jsou navíc doprovázeny pěknými animacemi, se kterými zdá se 1 GHz procesor nemá žádná problémy, takže ve finále vše vypadá velmi živě a především použitelně. Přes speciální aplikace Timescape a Mediascape můžete pohodlně sledovat filmy, přehrávat hudbu, přistupovat na Twitter, Facebook, YouTube nebo službu PlayNow přímo od SE.

Jak jsem již zmínil, na trhu by se telefon měl objevit v prvním čtvrtletí příštího roku ve dvou barevných variantách. Některé zdroje uvádějí, že by se tak mohlo stát už v průběhu ledna. Koncová cena zatím stanovena nebyla.

Zdroje: Tisková zpráva, GSMarena.com

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku