Domů » Bleskovky » Sdílená auta mají dalšího konkurenta. V Praze začala jezdit služba Anytime

Sdílená auta mají dalšího konkurenta. V Praze začala jezdit služba Anytime

Italská společnost Anytime začala nabízet sdílení aut v Praze. Pražané zatím mohou využívat 100 hybridních vozů Toyota Yaris s automatickou převodovkou a parkovací kamerou. Počet nabízených vozů se bude dále navyšovat. Anytime Carsharing na začátku dubna spustila aplikaci, v rámci které se mohli tuzemští zájemci o službu zaregistrovat a nyní jí začít využívat. Počet registrací za necelý měsíc přesáhl 5000.

Anytime sdileni aut
Sdílená auta mají dalšího konkurenta. V Praze nově začala jezdit služba Anytime

„Registrace pro nové klienty jsme spustili na začátku dubna spolu s akcí 40 min jízdy zdarma. Velice brzy nám český trh prokázal svůj nevyužitý potenciál. Prvních 100 uživatelů se registrovalo během několika hodin,“ říká ředitel Anytime carsharing ČR Milan Beutl.

Sdílené auto Anytime: minuta za dvě koruny

Ceny začínají od 1,99 Kč za minutu použití vozidla, kilometry jsou zahrnuté v ceně. Stejně jako benzín, mytí, dálniční známka i pojištění vozu. Součástí je bezplatné parkování v modrých a fialových zónách v Praze. Platba se uskuteční automaticky po ukončení pronájmu z připojené platební karty. Kromě ceny za minutu uživatel nic dalšího neplatí.

Odemykání a zamykání přímo z chytrého telefonu

Zájemce o využití služby si nejprve musí stáhnout mobilní aplikaci pro Android či iOS. Následně provede on-line registraci, která trvá přibližně 15 minut. Vyfotí průkaz totožnosti, řidičský průkaz a pořídí selfie. Pak už jen stačí pomocí aplikace vyhledat nejbližší vozidlo a může vyrazit. Klíče ani vstupní  kartu nepotřebuje, vozidla se odemykají a zamykají přímo z mobilní aplikace. Cesty pak může podnikat po celé České republice a auto nakonec nechá kdekoli po Praze.

Anytime sdileni aut 2

Hybridní vozy při provozu ve městech dokáží podle statistik automobilky Toyota jezdit 80 až 90 procent doby provozu čistě na elektřinu. Vedle ekologičnosti a nízké spotřeby patří mezi další benefity hybridů nízké náklady na servis, srovnatelná cena s benzínovými auty, a až desetiletá výdrž baterie. Anytime je jedním z největších poskytovatelů sdílení vozidel na světě a prvním nadnárodním hráčem, který přichází do Česka. V České republice plánuje v příštích letech investovat až 30 milionů eur.

Sdílení aut vede před půjčováním

Podle nedávného průzkumu EY celkem 69 procent českých motoristů preferuje carsharing před klasickou autopůjčovnou. V Praze jezdí okolo 1,1 milionu aut, která denně najedou 23 milionů kilometrů. Ke konci roku 2017 připadal v Praze jeden automobil na 1,5 obyvatele. Obsazenost osobních aut při jízdách po městě se dlouhodobě pohybuje kolem 1,3 člověka na vůz.

Lidé podle statistik využívají vlastní auto jen zhruba čtyři procenta z celkového času. Počet uživatelů carsharingu by se měl do roku 2024 zvýšit na 30 milionů z předloňských sedmi milionů lidí. Velikost trhu dosáhne za pět let 16,5 miliardy eur.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

6 komentářů

  1. Tomu chybí k dokonalosti už jen to, aby auto po objednání samo dojelo před barák a po dokončení objednávky samo našlo nejbližší místo, kde se může natankovat a dobít :-) Pak už by vlastnit auto nemělo skoro smysl a odpadlo by i spoustu problémů (pojistky, stk, gumy, závady atd.) Časem to určitě bude. Rád bych se toho dožil.

  2. Anytime promokod

    Kdyby někdo chtěl může využít můj promo kód „IND2QJ“ při registraci. Odměnou mu bude prvních 20 minut jízdy zdarma.

  3. Kdyby někdo chtěl může využít můj promo kód „GI0EKX“ při registraci. Odměnou mu bude prvních 20 minut jízdy zdarma.

  4. Promo kód „GI0EKX“ při registraci, kdyby někdo chtěl využít. Odměnou mu bude prvních 20 minut jízdy zdarma.

  5. Vynikající služba! Úplně nová auta s velmi dobrou výbavou za vynikající cenu??Hned po první jízdě jsem se stal závislým?
    Stáhněte aplikace ?? [odkaz] a využité můj promo kód “ARTEM1” a odměnou bude 100kč?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).