ScreenShield: Kvalitní ochranné fólie od českého výrobce (recenze)

Spousta uživatelů při  koupi nového telefonu přemýšlí, jak ochránit displej před poškrábáním. Vhodná je zejména investice do ochranná fólie, která displej nebo celý telefon chrání při každodenním používání a přenášení. V dnešním článku vám představíme fólie ScreenShield, které se přímo vyrábějí v České republice.

Výrobce má aktuálně v portfoliu ochranné fólie pro několik stovek telefonů, tabletů, fotoaparátů, elektronických čteček či GPS navigací. Ve firmě se rovněž soustředí na rychlé zaměřování novinek na trhu, aby mohli zájemcům včas nabídnout ochranu právě pro jejich zařízení. Materiál, ze kterého jsou fólie vyrobeny, se v upravené formě používá například pro ochranu laku automobilu a jeho pevnost a odolnost je tedy velmi vysoká. Fólie má čirou barvu a jak jsme se mohli při testování přesvědčit, nedochází u ní po nanesení na displej k barevnému zkreslení, jako tomu bývá u některých neznačkových fólií za pár desítek korun. My jsme fólii otestovali na telefonech HTC Desire Z, LG Optimus 2X a Apple iPhone 4 a nyní se s vámi podělíme o celkové dojmy.

- - -

- - -   

Obsah balení a aplikace fólie
Výrobce fólii dodává v úhledném balení, ve kterém dále naleznete hadřík pro očištění displeje, aplikační tekutinu a plastovou stěrku, pomocí které po nanesení fólie vytlačíte vzniklé bubliny a nežádoucí tekutinu.  Aby fólie plnila svůj účel, je nutné dodržet postup, který si můžete prohlédnout na přiloženém videu.

- -

Fólii byste rozhodně neměli na telefon umísťovat v prašném prostředí, protože hrozí riziko, že se nečistoty na fólii nalepí a pak budete mít na displeji nepříjemné bubliny, které nikdy nezmizí. Před celým procesem si rovněž doporučuji pečlivě umýt ruce a přiloženým hadříkem z mikrovláken důkladně očistit displej.

Následně budete potřebovat aplikační tekutinu, který si naneste na konečky vašich prstů. Roztok byl dermatologicky testován, takže by nemělo docházet k žádnému podráždění nebo alergickým reakcím, což mohu potvrdit. Poté můžete fólii odlepit z podložky a přední stranu opět postříkejte aplikačním roztokem. Pak už jen stačí správně umístit fólii na displej vašeho zařízení a mírným tlakem ji upevnit.

- -

Na pomoc si nyní vezměte dodávanou stěrku a pomocí tahů směrem od středu displeje vytlačte zbylou tekutinu a zarovnejte případné nerovnosti/vzduchové bubliny. Při vytlačování doporučuji do druhé ruky uchopit hadřík, kterým přebytečnou kapalinu odsajete, což je důležité zejména v prostoru s tlačítky a reproduktorem.

- - -

Po zarovnání a usazení fólie mohou na ploše zůstat malé bublinky, ty by měly během 12 až 24 hodin zmizet. Jestliže po nanesení fólie budou vzduchové bubliny příliš výrazné, můžete fólii zkusit odlepit a celý postup znovu opakovat. Já jsem takto jednu testovací fólii úspěšně přendal mezi třemi telefony a při opatrné manipulaci to nebylo nijak znát. Aplikačního roztoku je v lahvičce naštěstí dostatek i pro několik pokusů.

Vlastní zkušenosti s fólií
Na svém iPhone 4 jsem dříve používal ochrannou fólii InvisibleShield, ale stále jsem si nemohl zvyknout na příliš výraznou měkkost fólie, kvůli které se mi prstem špatně posouvalo po displeji. To bylo celkem nepohodlné nejen při provádění různých gest, ale i při hraní her, kdy je zpravidla aktivní pohyb prstů po displeji vyžadován. S čitelností jsem v případě InvisibleShieldu problém neměl, avšak fólie ScreenShield nejsou tak měkké jako konkurenční americká značka, a z tohoto důvodu jsem si na fólii zvykl téměř okamžitě a telefon se mi s ní ovládal mnohem lépe.

- - -

Co se týče čitelnosti, tak ani zde jsem se ScreenShieldem nenarazil na žádné problémy. Barvy zůstaly stejné a nezpozoroval jsem ani žádné snížení jasu. Někomu může vadit, že fólie ScreenShield nejsou antireflexní, což by pomohlo odvrátit zrcadlový efekt při pohledu na displej. Na druhou stranu právě u antireflexních fólií často dochází ke zkreslení barev nebo snížení jasu vlivem lámání světelného paprsku pod různými úhly, s čímž se klasické čiré fólie potýkat nemusejí.

- - -

Výrobce na fólie navíc poskytuje doživotní záruku, takže pokud se vám fólie při běžném používání roztrhne nebo výrazně poškrábe, máte možnost si ji vyměnit za novou, ale pouze v případě, že jste dodrželi postup pro správné nanesení fólie. Doživotní záruka se tedy nevztahuje na případy, kdy je fólie chybně umístěna a vlivem toho se pod ní dostanou nečistoty nebo dojde k jejímu poškození. Fólie je velmi pevná a odolná proti poškrábání, ostatně podívejte se na přiložené video a posuďte sami. 

Vyplatí se investovat
ScreenShield fólie by se měla stát nutnou součástí každého zařízení s dotykovým displejem. Opravdu to funguje! Levné fólie pro ochranu displeje sice seženete už za několik desítek korun, jejich kvalita je ale povětšinou dost bídná, jsou příliš tenké a snadno se poškodí, takže vás ve většině případů stejně brzy bude čekat výměna. Fólie ScreenShield nejsou ve srovnání s konkurencí nikterak drahé, pro telefony od HTC začínají ceny fólií na 350 Kč a obdobné je to i u zařízení dalších výrobců. K dispozici jsou pak i varianty s kompletní ochranou krytu, kdy je součástí balení také polep na zadní část zařízení; cena tohoto kompletu se pohybuje okolo 490 Kč. Kompletní přehled fólií naleznete na webu ScreenShield.cz.

- - -
Takto vypadá výroba fólií a motivů

Na své si samozřejmě přijdou i majitelé telefonů dalších značek jako je Apple, BlackBerry, LG, Nokia, Samsung, Sony Ericsson nebo Motorola. Výrobce fólií ScreenShield rovněž provozuje internetový obchod SkinZone.cz, který se specializuje na dekorativní motivy nejen pro notebooky, ale také pro telefony a tablety. Výrobce dále nabízí zajímavé polepy s různými motivy (případně lze dodat vlastní) pro telefony, nechybí dokonce ani imitace karbonu, kůže a dalších materiálů. Nyní navíc můžete polep získat zdarma, stačí si v některé z partnerských prodejen (Alza.cz) zakoupit ochrannou fólii ScreenShield, ke které dostanete voucher na výběr motivu. Podrobnosti o celé akci naleznete zde.

- - -

Pokud byste si s výběrem motivu nebo naneseným fólie náhodou nevěděli rady, rozhodně doporučuji navštívit videokanál výrobce na serveru Vimeo.com, kde naleznete celou řadu instruktážních videí a ukázek.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku