Domů » Články » CEO Microsoftu Satya Nadella: I když ostatní nebudou vyrábět telefony s Windows, my ano

CEO Microsoftu Satya Nadella: I když ostatní nebudou vyrábět telefony s Windows, my ano

Microsoft v minulém týdnu propustil spoustu zaměstnanců z mobilní divize a odepsal z účetnictví akvizici mobilní divize Nokie. Přesto vidí v chytrých telefonech velkou budoucnost, což ostatně potvrdil i generální ředitel společnost Satya Nadella v rozhovoru pro server ZDNet.

Analytička a bloggerka serveru ZDNet Mary Jo Foley vyzpovídala v rámci Worldwide Partner Conference generálního ředitele Microsoftu Satya Nadellu. Řeč přišla i na smartphony a mobilní platformu, což je v současné době velmi žhavé téma, neboť Microsoft v minulém týdnu odepsal celou cenu akvizice mobilní divize Nokie a propustil 7 800 zaměstnanců. I přesto je však nadále odhodlaný smartphony s operačním systémem Windows vyrábět, i když jejich množství bude v budoucnu menší.

 

Aplikace Microsoftu na každém zařízení

Nadella v rozhovoru uvedl, že prioritou Microsoftu je být na každém současném mobilním zařízení napříč všemi platformami, v čemž mu mají dopomoci aplikace Skype, Outlook, Wunderlis, Sunrise a další. Jejich společným jmenovatelem má být totiž cloud, využívající Azure Active Directory či Office 365, a tudíž také účet u Microsoftu. Za historickou chybu Microsoftu Nadella považuje velmi úzké soustředění se na počítače, čímž Windows 10 rozhodně trpět nemá – bude to systém pro všechna zařízení od Raspberry Pi až po brýle Hololens, v současné době jsou kupříkladu v kurzu šestipalcové telefony.

 

Microsoft chce ze sebe setřást úzce zaměřenou minulost, ale zároveň nechce vytvářet další klony telefonů a operačních systémů. Chce se soustředit na inovace, přičemž jako příklad bylo uvedeno adaptivní prostředí Continuum. Mít možnost používat mobilní telefon jako počítač, nenabízí žádná ze současných platforem. K představení těchto inovací nechtějí v Microsoftu využívat velké množství zařízení, ale pouze několik úzce profilovaných telefonů, které zaujmou. 

 
Satya Nadella používá Lumii 830

Lumie budeme vyrábět, i když ostatní nikoliv 

I když Microsoft není primárně hardwarová společnost, na referenčním hardwaru jí hodně záleží. Microsoft chce vytvářet nové kategorie zařízení. Podařilo se mu to například s konvertibly Surface, dnes má téměř každý výrobce své zařízení 2 v 1. Stejně tak Nadella doufá, že přijde mnoho zařízení typu Surface Hub, či zařízení využívající technologii HoloLens. A stejně tak chce Microsoft vidět spoustu telefonů se systémem Windows. A i když ostatní výrobci na mobilní Windows zanevřou, Microsoft bude Lumie vyrábět i nadále v nedávno zmíněných třech segmentech.

  

Největší růst zaznamenává podniková sféra, a proto se chce na ni soustředit i při vývoji mobilních zařízení. Důraz má být kladen na bezpečnost, správu identit a v neposlední řadě také využití možností aplikací postavených na platformě Azure, jako je například automatizace pracovních postupů. Benefitem vlajkových lodí má být prostředí Continuum a zájemci o levná zařízení zase mají ocenit propojení s balíkem Office nebo komunikátorem Skype. V každé kategorii zařízení chce Microsoft najít konkurenční výhodu a vyrábět telefony, které mají uživatelé rádi. Nadella dokonce přirovnal tento restart mobilní divize k představení barevných iMaců od Apple.

 
Budou také záda nových Lumií hezčí než čelní strany konkurenčích telefonů? 

Univerzální aplikace jsou klíč k úspěšné budoucnosti 

Microsoft je přesvědčen, že i méně vyráběných telefonů neodradí vývojáře od vývoje univerzálních aplikací. Jejich síla má být právě v jejich multiplatformnosti – Microsoft touží dostat Windows 10 na miliardu zařízení, což má být pro vývojáře hlavní motivací. Není to o tříprocentním podílu mobilních Windows, ale o dostupnosti Windows na všech možných zařízeních.

  

Nadella doufá, že s návratem menu Start do počítačových Windows lidé objeví obchod aplikací a začnou jej využívat více než ve Windows 8.x. A tvorba aplikací pro počítačová Windows je ve své podstatě také tvorbou aplikací pro mobilní Windows, Xbox, Hololens atd. I to je ostatně důvod, proč Windows 10 dostanou zdarma majitelé licencí starších verzí systému.

Chceme YouTube a další Google aplikace na Windows 

I když se Microsoft radikálně pod vedením Satya Nadelly změnil, současný šéf však uvádí, že Microsoft byl i za vlády svých předchůdců otevřený a s pomocí Windows vznikla spousta multimiliardových softwarových společností. Otevřenost má být hlavní prioritou Microsoftu, zejména u tří hlavních produktů – Windows, Azure a Office. Microsoft chce na jejich rozvoji spolupracovat s ostatními. Satya Nadella také věří, že Microsoft dosáhl dostatečné komunikační zralosti se svými partnery, a že je schopen domluvit se se všemi vývojáři aplikací včetně Google, který dosud dlaždicové systémy ignoroval. Microsoft by rád viděl například aplikaci YouTube na mobilních Windows a věří, že množství vlastních aplikací na Androidu by mohlo být v budoucnu Googlem opětováno pro maximální užitek uživatelů.

 
Najde Microsoft s Googlem konečně společnou řeč? 

Mobilní telefony nejsou pro Microsoft prioritou, přesto jsou důležitou součástí strategie, na jejímž vrcholu jsou aplikace na všech zařízeních a nové kategorie zařízení. Nadella uvedl, že cílem není telefon Lumia v každé ruce. Když vidí, že všichni v okolí mají v ruce iPhony, chce, aby v každém z nich byla nainstalována aspoň jedna aplikace Microsoftu. Podle jeho slov je například Outlook pro iOS nejlepší Gmail a Exchange klient na jablečném mobilním systému.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

59 komentářů

 1. používat mobil jako „počítač“ je určitě dobrá myšlenka.. avšak otázka nakolik to bude použitelné.. Telefon nemá takový výkon aby utáhl desktop aplikace.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Jsou myšleny office aplikace. 3D hry nebo CAD či náročné IDE to samo nebude.

   Když už to bude něco náročného použijí streamování ze výpočetního serveru.

  • Martin Alexandr

   Proč by nemohl utáhnout desktopové aplikace?

  • Ne to je SKVELA myslenka!!! Tesim se az ji adoptuje Android, kde by tohle melo opravdu VELKY vyznam uz jen z toho pohledu, ze Android je JEDINY mobilni desktopovy OS na trhu. A jak rika MARTIN, tak samozrejme jde o provozovani beznych aplikaci (office, internet, audio/video, mobilni hry…). Poprve jsem nejakou takovou myslenku videl u iPadu a dost se divim, ze uz to neni na Androidu, ale tak ono v tomhle stoleti vsechno trva tisice let… treba lepsich akumulatoru se dockame mozna tak na duchod…

  • Windows 10 je jediný použitelný mobilní desktopová systém na trhu. Je tam podpora pro všechny velikosti obrazovky, všechny druhy vstupů a výstupu. Nějaký Android tomu nesahá nai po paty.

  • steelspace: +1

  • Android na pc netreba,linux je tu už dávno

  • Ano zřejmě půjde jen o web/Office/hudba nějaká ta běžná práce… a teď pohodlně na velkém zobrazovači s bluetooth klávesnici .. to bude paráda.

   BFK1: nechápu jak můžeš nazvat Android mobilním dekstopovým OS.. úplná blbost

  • BKF1: prosímtě, jaké přesně má android DESKTOPOVÉ aplikace???

  • Honza (neregistrovaný)

   BKF1 asi něco začal brát nebo něco vysadil :D to jsou zas bláboly, co někteří ze sebe vytlačí :D

  • Zemiak33: a co s Linuxom? Myslim si ze BKF1 asi nechape silu W10. Ani Linux s kombinaciou s Androidom neposkytne to co W10. Dokonca ani iOS s OSX

  • Martin P. (neregistrovaný)

   TomasSX1 Dnes v 11:05 |

   Tak W10 na desktop a W10 na telefony má k sobě blízko asi jako Ubuntu linux a Android.

   Nejedná se o 100% binárně kompatibilní OS. WP10 běží na ARM a W10 běží na x86.

   Ony univerzální aplikace nejsou plnohodnotné aplikace a je jen další variace na Java a DotNet, nikoliv „nativně“ spustitelný kód. To samé ovladače.

   Jinak iOS a Mac OS 10.x.x jsou operační systémy na BSD jádru. „Unix Berkli větev“..

   Android je kupodivu Linux ikdyž hezky zabalený a univerzálních binárek, které Vám poběží na třeba Ubuntu for Desktop a zároveň AOS 4.4.4 taky moc není.

   Tedy v tomhle jsou na tom Linux vs Android, iOs vs Mac OS X, nebo Win10 vs WP10 naprosto stejně.

  • Martin: nemyslel som prave toto. Ale nevadi.

  • Martin Alexandr

   Martin P. Ty tvrdíš ze WP 10 běží na ARM, ale co to že se chystá i model s Intel inside, pak by mohl WP10 běžet i na x86 ne?

   The Intel Windows Phone gambit

   We have already seen what Continuum for phones brings when Microsoft’s next flagships launch this fall. However, what about going further? Someone asked me about „Intel-powered phones“ and if I thought they were coming.

   I can now answer you: yes , early next year. Microsoft does have an Intel plan in the works. Would that make a good use of the Surface brand once you have an x86 phone that can be a true computer?

  • Martin Alexandr: Ano, chystá. Ale ten bude s W10M. WP je „out of order“. Pár let…

   Navíc je tam uvedeno „next year“, tedy třeba za 15 měsíců.

   To už stejně bude nějaký W10.1 nebo tak něco, který mimo jiné může obsahovat nové jádro x86 pro W10M. Nebo změní přístup k

  • Martin Alexandr: Ano, chystá. Ale ten bude s W10M. WP je „out of order“. Pár let…

   Navíc je tam uvedeno „next year“, tedy třeba za 15 měsíců.

   To už stejně bude nějaký W10.1 nebo tak něco, který mimo jiné může obsahovat nové jádro x86 pro W10M. Nebo změní přístup k

  • Hmm, proč to usekává příspěvek?

  • Nebo změní přístup k

  • Nebo změní přístup k „méně nebo rovno osm palců“ (boha, tady je problém:/) obecně, atd. Těžko soudit.

   A změní se kompilační proces pro vývojáře. Třeba to budou další klacky pod nohy vývojářům, MS je v tom přeborník.

   Dnes bych na tom ale diskusi opravdu nestavěl, víme kulový, možná stejné jako MS samotný:) Za rok třeba po W10 nikdo ani neštěkne.

   WP10 pak btw. neexistuje.

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  Ano největší problém sou skutečně aplikace . Early adopters často platformu WP opustili tak brzo, protože nechtěli čekat až někdo někdy udělá aplikaci na kterou byli třeba u iOS nebo Androidu zvyklí.

  • NEJVETSI problem je UI, ktere se nikomu nelibi. Tech par lidi, co si telefony s timto „telefonnim OS“ koupilo ROZHODNE nepresvedci vetsinu vyvojaru ze ma smysl se drit s aplikacemi na nej. Radeji zvoli iOS nebo Android, kde maji zisk jisty…

  • Martin P. (neregistrovaný)

   To bkf1 Dnes v 13:38 | OS není tak velký problém. Protože je prostředkem a né cílem. Cílem je využití aplikací a pokud tam nejsou může být OS jakýkoliv.

  • kraken (neregistrovaný)

   No vidíš a na nový W10/W10M sa budú dať dokonca jednoducho prekompilovať aplikácie z iOS a Androidu. Najväčší problém vidím hlavne v tom neskutočnom čakaní na samotný Windows 10.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Ono lehčí překompilování aplikací není takové jako pouštět třeba AOS aplikace na BB..

   Jako PR to zní zajímavě, ale motivace pro vývojáře to tak velká nebude, obzvlášť pokud už tu aplikaci mají pro iOS a Android.

  • Martin P. (neregistrovaný): Navíc jak ukazuje právě BB, ani to nijak nezaručuje úspěch.

 3. Martin Alexandr

  Jakube ještě bych doplnil, že MS chystá i mobil s Intel inside viz windowscentral :)

  • Lister0 (neregistrovaný)

   Fakt? Že by se počítač už doopravdy přestěhoval do telefonu a běžel tam plnokrevný W10?

  • listero: windows 10 mobile podporuje i ia32 ;)

  • Martin Alexandr

   The Intel Windows Phone gambit

   We have already seen what Continuum for phones brings when Microsoft’s next flagships launch this fall. However, what about going further? Someone asked me about „Intel-powered phones“ and if I thought they were coming.

   I can now answer you: yes , early next year. Microsoft does have an Intel plan in the works. Would that make a good use of the Surface brand once you have an x86 phone that can be a true computer?

 4. Sam pouziva Lumii 830? Kez by mu tam nesla GPS, pak by mozna s tim neco zacali delat. :-\

  • Pepa (neregistrovaný)

   Pročpak? Tobě neběhá GPS?

   Také vlastním L830 a nemám sebemenší problém…

 5. Steny48 (neregistrovaný)

  Lidé Store ve W8 ignorují, protože tam nic není. Jinak ale držím MS palce, ať se jeho plány naplní.

  • Ja MS „drzim palce“, at se naplni, co jsem rikal hned ze zacatku…

  • No ono tam něco je, ale kvalita stojí za prdlačku. Kromě bankovnictví, zpravodajství a katastru používám pouze aplikace Microsoftu, protože jsou nejlepší.

   Hodně aplikací ve Windows Storu je předělávka z Androidu a nebo z iOS a je to jen velký bordel s děsnou a nepřehlednou grafikou a to nemluvím o funkčnosti. To, že lidi málo využívají aplikace na Windows Store není chyba systému a ani Microsoftu, ale vývojářů, protože převážná většina aplikací nemá s grafikou Windows nic společného a to mě rozhodně od jejich použití odrazuje.

  • Martin Alexandr

   Souhlasím, oni taky moc apliakce nevyužiju hlavne od MS , a nějaká ta hra ale jinak vubec. Ale to se snad zlepší s příchodem 10

  • Kolousek001 (neregistrovaný)

   Já tam třeba našel úplně všechno co potřebuju + něco málo navíc :D nejsem náročnej abych tam musel mít aplikaci na každou blbost, kterou pak stejně ani nebudete používat.

  • Musím ale dodat, že nový Store ve W10 je tak nepřehledný, že se mi v něm ani nechce nic hledat. Navíc u aplikací není nikde napsáno datum poslední aktualizace a další podrobnosti. Děsný

  • Martin Alexandr

   Radeklaz – no souhlasím na něm musi zapracovat ono sem tam našel i jine jazykové mutace her, například Minion Rusů bylo německy , Make it rain bylo španělsky přitom v normálním store je to anglicky :-/

 6. Ropnej Tanker (neregistrovaný)

  I když ostatní nebudou vyrábět telefony s Windows, my ano. Aneb peněz máme dost a budem to dotovat tak dlouho, dokud nám nedojdou.

  • wtf (neregistrovaný)

   „“dotovat tak dlouho, dokud nám nedojdou.““ neboj sa, z androidu budú mať vždy dostatok financií na to, aby utiahli WP

 7. V to doufám. Nějak si nedokážu představit, že bych si koupil Androida a nebo nedej bože iPhone (jediný, který se mi líbil byl 4, šestka je jak nějaký Samsung).

 8. Velice dobré až přímo skvělé zprávy.Jistě to potěší i Mr. Arakina :-)

 9. readytogo (neregistrovaný)

  „A i když ostatní výrobci na mobilní Windows zanevřou“

  – už zanevreli…

  • Martin Alexandr

   Neni pravda, je par výrobců co dělají WP například BLU, pak francouzsky výrobce nevim název a další :( kolem 10 jich je, sice nijak známé ale jsou

  • readytogo (neregistrovaný)

   Na chvilu si predstav, ze si vyrobca smartfonov. Predstavis svoj novy model s WP 10 ??? Aky to ma zmysel, ked tvoja najvacsia konkurencia tento system doslova vlastni a brutalne ho podporuje a dopuje ???

  • Ako si mohol nespomenut Prestigio

 10. bubo (neregistrovaný)

  „Benefitem vlajkových lodí má být prostředí Continuum…“ to jako nižší modely nebudou mít?

  • Martin Alexandr

   Podle mě ano, ale asi omezeny nebo bude potreba dokovaci stanice co ted představí pro continuum, ze by dodala „vykon“ uvidíme

 11. Da se RT stahnout v ISO v cestine?

 12. Morize (neregistrovaný)

  Jinými slovy jsme se dozvěděli, že souboj o prosazení Windows telefonů vzdávají, tak se spokojí alespoň s rozšířením služeb. No třeba i to nakonec napomůže k rozšíření Lumií. Uvidíme. Držím palce :-)

  • Můžeš mi prosím objasnit, jak jsi dospěl k tomu, že MS vzdává souboj o prosazení Windows telefonů?

  • Bublina (neregistrovaný)

   On jen blaboli. Naopak z toho přeci jasné vyplývá, že W10M tady budou dal a s nimi i mobily.

 13. Škoda že s Nadellou neudělala Mary Jo Foley ten rozhovor o něco dřív. Nemuseli jsme se prokousávat tou záplavou prognóz od zdejších haters, kteří se nemohou dočkat, až konkurence, kterou jejich oblíbený systém potřebuje jako sůl, zavře krám. Ani sobě, ani jim bych nepřál, aby se z Googlu stal nějaký druhý Intel …

 14. Martin P. (neregistrovaný)

  Možná by to chtělo i při argumentování s „fanatickými haters“ argumentovat věcně.

  A uvědomit že Intel neposkytuje služby pro koncovým uživatelům, ale v prvé řadě výrobcem počítačových komponent… …Google hase žádné komponenty nevyrábí, jeho hlavním artiklem jsou služby. Software je podpůrný doplněk pro ty služby, nikoliv něco o co opírají podnikání.

  Hlavním artiklem MS byl zase software. Jenže vyrostla jim konkurence, tak stejně jako Google má Nexus, MS pravděpodobně sáhlo po Nokiii. To je o pravděpodobném záměru, ze kterého ale lze těžko vyvozovat jak dopadne budoucnost.

  Ideální by bylo, kdyby Apple, MS a Google nijak nebránilo používání svých služeb na konkurenční platformě. Here na iOS, Google mapy na WP atd… …zatím výběr služeby už filtruje jakou platformu lze použít takže srovnání je nemožné.

  Ale jak to dopadne?

  • Tak samozřejmě, že se mezi to nedá vložit rovnítko. Jen jsem tím chtěl nastínit, jak by to taky mohlo dopadnout. Člověk nemusí chodit ani na zahraniční diskuze, stačí kouknout na PCtuning nebo ještě lépe na DIIT, jak i fanoušci Intelu fandí AMD, aby vydalo konkurenceschopné procesory a začalo se mu dařit. Intel si diktuje ceny a určuje, jakou rychlostí bude uvolňovat technologie, které už může mít klidně dlouhou dobu připravené (samozřejmě spekulace, ale velice pravděpodobná). Prostě a jednoduše to brzdí pokrok a zákazníka to stojí více, než v případě normálně fungující konkurence a neustálého boje o něj.

   Pokud zůstane jen Android s iOS (které ale má svoje specifika včetně ,,prémiových cen“ napříč vším, co Apple zhmotní a jinam svůj systém nepustí), s jistotou na tom bude tratit především zákazník. Proto mně na tom nejvíc vadí hlupáci, kteří si přejí konec konkurenční platformy, přestože jim díky pár procentům může být v podstatě ukradená. Nevadí mi věcná diskuze, ale hnusí se mi to, jak si sem chodí řešit své komplexy… Já si nepřeji exodus Androidu nebo iOS i když ani jeden systém nechci využívat. 90% podíl na trhu WP není můj vlhký sen.

  • Suhlasim, konkurencia je potrebna.Pekne to vidiet na MS, ktory sa vdaka tomu, ze ho konkurencia predbehla, otocil o 180 stupnov. Uz to nie je ten evil MS (aspon sa tak netvari). Naopak, Google, tym ze ziskal dominanciu, zacal sa spravat ako MS na prelome tisicrocia. Kedze Apple ma svoj vlastny svet, v podstate neexistuje konkurencia proti Google a s tym treba nieco spravit. Podla mna, „idealny stav“ by bol Apple 25%, MS 25%, Google 40%, co by nechalo 10% pre niekoho dalsieho.

  • Krayzie: jj, chtělo by to trojlístek, ačkoli i to nic nezaručuje (viz náš „specifický“ trh telekomunikace).

  • Přesně tak. Konkurence by nám obyčejným uživatelům, kteří se tu jak šašci hádáme v diskuzích jen pomohla. Nikomu neprospěje, když WP zmizí, ač ho nemá rád sebevíc. Bude nebo může být spousta lidí, kteří ho rádi mají a pak bude Google i Apple mít velký zájem na tom, aby onoho uživatele přetáhl k sobě. A bude se kvůli tomu muset sakra snažit – zvlášť v době, kdy je uživatel k OS uvazován aplikacemi a dalšími výhodami a investicemi, o které by při přechodu přišel. To samé platí i opačně samozřejmě. Pokud by měl WP podíl i těch 25% musela by to konkurence řešit razantněji a vydělal by na tom zase jen uživatel. Teď má WP cca 3% a Google mu hází klacky pod nohy nezpřístupněním oficiálních aplikací, jako je Youtube. Při slušném podílu WP na trhu by se musel snažit více. Jaký má teď Google důvod více pracovat na svém OS, když má drtivou většinu trhu? Stačí mu, když si Android pomalu potlačí dál a bude ho udržovat s minimálními inovacemi. Je to tak jednoduché, výhodné pro všechny a pořád to někomu nedochází nebo nechce dojít a z diskuzí je stále žumpa.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).