CEO Microsoftu Satya Nadella: I když ostatní nebudou vyrábět telefony s Windows, my ano

Microsoft v minulém týdnu propustil spoustu zaměstnanců z mobilní divize a odepsal z účetnictví akvizici mobilní divize Nokie. Přesto vidí v chytrých telefonech velkou budoucnost, což ostatně potvrdil i generální ředitel společnost Satya Nadella v rozhovoru pro server ZDNet.

Analytička a bloggerka serveru ZDNet Mary Jo Foley vyzpovídala v rámci Worldwide Partner Conference generálního ředitele Microsoftu Satya Nadellu. Řeč přišla i na smartphony a mobilní platformu, což je v současné době velmi žhavé téma, neboť Microsoft v minulém týdnu odepsal celou cenu akvizice mobilní divize Nokie a propustil 7 800 zaměstnanců. I přesto je však nadále odhodlaný smartphony s operačním systémem Windows vyrábět, i když jejich množství bude v budoucnu menší.

blank 

Aplikace Microsoftu na každém zařízení

Nadella v rozhovoru uvedl, že prioritou Microsoftu je být na každém současném mobilním zařízení napříč všemi platformami, v čemž mu mají dopomoci aplikace Skype, Outlook, Wunderlis, Sunrise a další. Jejich společným jmenovatelem má být totiž cloud, využívající Azure Active Directory či Office 365, a tudíž také účet u Microsoftu. Za historickou chybu Microsoftu Nadella považuje velmi úzké soustředění se na počítače, čímž Windows 10 rozhodně trpět nemá – bude to systém pro všechna zařízení od Raspberry Pi až po brýle Hololens, v současné době jsou kupříkladu v kurzu šestipalcové telefony.

 blank

Microsoft chce ze sebe setřást úzce zaměřenou minulost, ale zároveň nechce vytvářet další klony telefonů a operačních systémů. Chce se soustředit na inovace, přičemž jako příklad bylo uvedeno adaptivní prostředí Continuum. Mít možnost používat mobilní telefon jako počítač, nenabízí žádná ze současných platforem. K představení těchto inovací nechtějí v Microsoftu využívat velké množství zařízení, ale pouze několik úzce profilovaných telefonů, které zaujmou. 

blank 
Satya Nadella používá Lumii 830

Lumie budeme vyrábět, i když ostatní nikoliv 

I když Microsoft není primárně hardwarová společnost, na referenčním hardwaru jí hodně záleží. Microsoft chce vytvářet nové kategorie zařízení. Podařilo se mu to například s konvertibly Surface, dnes má téměř každý výrobce své zařízení 2 v 1. Stejně tak Nadella doufá, že přijde mnoho zařízení typu Surface Hub, či zařízení využívající technologii HoloLens. A stejně tak chce Microsoft vidět spoustu telefonů se systémem Windows. A i když ostatní výrobci na mobilní Windows zanevřou, Microsoft bude Lumie vyrábět i nadále v nedávno zmíněných třech segmentech.

blank  

Největší růst zaznamenává podniková sféra, a proto se chce na ni soustředit i při vývoji mobilních zařízení. Důraz má být kladen na bezpečnost, správu identit a v neposlední řadě také využití možností aplikací postavených na platformě Azure, jako je například automatizace pracovních postupů. Benefitem vlajkových lodí má být prostředí Continuum a zájemci o levná zařízení zase mají ocenit propojení s balíkem Office nebo komunikátorem Skype. V každé kategorii zařízení chce Microsoft najít konkurenční výhodu a vyrábět telefony, které mají uživatelé rádi. Nadella dokonce přirovnal tento restart mobilní divize k představení barevných iMaců od Apple.

blank 
Budou také záda nových Lumií hezčí než čelní strany konkurenčích telefonů? 

Univerzální aplikace jsou klíč k úspěšné budoucnosti 

Microsoft je přesvědčen, že i méně vyráběných telefonů neodradí vývojáře od vývoje univerzálních aplikací. Jejich síla má být právě v jejich multiplatformnosti – Microsoft touží dostat Windows 10 na miliardu zařízení, což má být pro vývojáře hlavní motivací. Není to o tříprocentním podílu mobilních Windows, ale o dostupnosti Windows na všech možných zařízeních.

blank  

Nadella doufá, že s návratem menu Start do počítačových Windows lidé objeví obchod aplikací a začnou jej využívat více než ve Windows 8.x. A tvorba aplikací pro počítačová Windows je ve své podstatě také tvorbou aplikací pro mobilní Windows, Xbox, Hololens atd. I to je ostatně důvod, proč Windows 10 dostanou zdarma majitelé licencí starších verzí systému.

Chceme YouTube a další Google aplikace na Windows 

I když se Microsoft radikálně pod vedením Satya Nadelly změnil, současný šéf však uvádí, že Microsoft byl i za vlády svých předchůdců otevřený a s pomocí Windows vznikla spousta multimiliardových softwarových společností. Otevřenost má být hlavní prioritou Microsoftu, zejména u tří hlavních produktů – Windows, Azure a Office. Microsoft chce na jejich rozvoji spolupracovat s ostatními. Satya Nadella také věří, že Microsoft dosáhl dostatečné komunikační zralosti se svými partnery, a že je schopen domluvit se se všemi vývojáři aplikací včetně Google, který dosud dlaždicové systémy ignoroval. Microsoft by rád viděl například aplikaci YouTube na mobilních Windows a věří, že množství vlastních aplikací na Androidu by mohlo být v budoucnu Googlem opětováno pro maximální užitek uživatelů.

blank 
Najde Microsoft s Googlem konečně společnou řeč? 

Mobilní telefony nejsou pro Microsoft prioritou, přesto jsou důležitou součástí strategie, na jejímž vrcholu jsou aplikace na všech zařízeních a nové kategorie zařízení. Nadella uvedl, že cílem není telefon Lumia v každé ruce. Když vidí, že všichni v okolí mají v ruce iPhony, chce, aby v každém z nich byla nainstalována aspoň jedna aplikace Microsoftu. Podle jeho slov je například Outlook pro iOS nejlepší Gmail a Exchange klient na jablečném mobilním systému.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku