Domů » Články » Chytrá SmartThings domácnost podle Samsungu: Rozjetý vlak už nikdo nezastaví

Chytrá SmartThings domácnost podle Samsungu: Rozjetý vlak už nikdo nezastaví

Samsung na veletrhu IFA představil vlastní vizi chytré domácnosti založené na internetu věcí, která se má stát do pár let běžnou praxí. Jaký je náš pohled na vznikající ekosystém, se vám pokusíme nastínit v následujících odstavcích.

Jihokorejský gigant si začíná uvědomovat, že spotřební elektronika se pomalu a jistě dostává do bodu, kdy jakýkoliv spotřebič dostane možnost připojení k internetu a komunikace s okolním světem. Tento přerod znamená obrovskou příležitost pro další saturaci, jejíž limity a z toho pramenící zisky se dají jen těžko odhadnout.

Kdo dokáže tuto příležitost včas využít, získá šanci dominantního postavení na produkci nové generace elektroniky ztělesňující pojem chytrá domácnost. Vysavač, lednička, myčka, domácí kino, bezpečnostní systém, sekačka nebo třeba kávovar a desítky dalších zařízení spolu budou komunikovat skrze internet. Idea je taková, že vše bude vzájemně propojené.

Jsme na začátku. Máme se bát budoucnosti?

Tato myšlenka byla patrná z každé minuty, kdy Samsung na tiskové konferenci představoval své vize prostřednictvím krátkých klipů. Každý, kdo alespoň částečně vnímal prezentaci, se nemohl ubránit dojmu, že jihokorejský výrobce chce z internetu věcí vytěžit naprosté maximum a pokrýt vše, na co běžný uživatel dokáže pomyslet. Z jistého pohledu to lze považovat za promyšlenou taktiku kombinující prozíravost a správné odhadnutí budoucích trendů. Jelikož se nacházíme v období, kdy prim hraje zdravý životní styl, nemohla tisková konference odstartovat jinak, než představením produktu SLEEPsense, což není nic jiného než modul, jehož místo je pod prostěradlem postele. Integrovaná čidla a senzory monitorují uživatelovo chování před a v průběhu spánku. 

 
Stačí si lehnout do postele a SLEEPsense se postará aby vše v domácnosti utichlo. Po probuzení naopak vydá pokyn kávovaru, aby včas připravil ranní kávu.

Kromě obligátního měření jednotlivých fází spánku dokáže modul ve správnou chvíli upravit nastavení klimatizace, vypnout televizor a další spotřebiče včetně osvětlení. Naopak po probuzení zvládne zapnout rychlovarnou konvici, vytáhnout rolety, nebo pustit vaši oblíbenou stanici. Možností individuálního nastavení je téměř nepřeberné množství a záležet bude pouze na výčtu chytrých spotřebičů a v neposlední řadě na ochotě za tyto výdobytky techniky utrácet. Asi není třeba vysvětlovat, že taková chytrá žárovka bude stát několikanásobek toho, co její „hloupá” kolegyně z domácích potřeb.

 
Na první pohled obyčejná klimatizace, je ovšem chytrá a zvládne se doruzumět s dalšími spotřebiči

V hlavní roli spotřebiče, které spolu komunikují

Samsung segmentu Internet of Things (IoT) věnoval nemalou část své expozice, kde bylo možné narazit na termostaty ovládané skrze mobilní aplikaci a na desítky různých senzorů pro detekci kouře, vlhkosti, pohybu a tlaku. Nechyběly chytré domovní zámky, jejichž odemknutí je možné prostřednictvím chytrých hodinek či smartphonu. Je vidět, že vývojové týmy ze sebe dostaly skutečné maximum a vzaly v potaz i tu nejobyčejnější věc, jako můžou být manžetové knoflíky, do kterých integrovaly alespoň NFC tag.

   
Samsung ukázal celou plejádu senzorů a čidel pro chytrou domácnost

Jako centrální mozek domácnosti funguje SmartThings Hub s výkonným hardwarem shromažďující veškerá data z připojených kamer a senzorů. V případě nouze dokáže informovat majitele nemovitosti o neoprávněném vniknutí do objektu, kouře a ohně, průsaků vody či záplav a dalších obdobných situací v domácnosti.

   
Je libo sportovní tričko monitorující srdeční aktivitu, dýchání či funkci svalů?

V jednoduchosti je krása

Aby internet věcí dokázal uspět, je nutné aby IoT zařízení byla maximálně uživatelsky přívětivá. Další důležitým faktorem je možnost individualizace a naservírování všech výstupů ve formě navozující pocit absolutní kontroly a bezpečí. Tímto oslím můstkem se dostávám k myšlence, která mě napadla při pohledu na koncept chytré domácnosti ovládané z mobilního zařízení. Jak moc je etické sledovat vlastní ratolesti v jejich pokoji, kdy touží mít své soukromí? Jak moc je celá platforma bezpečná vůči hackerským géniům, pro které není problém prolomit důmyslné systémy automobilu a převzít nad ním kontrolu?

Podobných otázek mě napadá celá řada, nicméně odpovědět si na ně musí každý sám. Preference  jednotlivců jsou odlišné a proto mi nenáleží, abych mohl tuto problematiku soudit. Každá mince má dvě strany a ne jinak tomu je v případě IoT. Segment SmartThings je vyvíjen s obrazem dobrého sluhy, ale stačí málo pro jeho transformaci v nástroj pro ztrátu stále drahocennějšího soukromí.

Společnost Samsung na letošním veletrhu IFA neukázala utopickou vizi, ale názorně předvedla, kam spěje vývoj technologií a naše společnost. Už delší dobu je zřejmá snaha o sbližování elektroniky a člověka. Částečně to možná pramení z naší touhy stále něco ovládat a kontrolovat, ostatně tuto vlastnost máme vrozenou od počátků našeho druhu a nelze ji proto ignorovat. Pro inženýry to znamená nekonečné možnosti a pro výrobce jedinečnou příležitost, jak proniknout do našich domácností. Nesmíme ovšem zapomínat, že s novými eventualitami přichází rizika, se kterými je třeba počítat.


V dohledné době bude každý spotřebič připojený k internetu a ponese nálepku SmartThing

Samsung SmartThings je rozjetý vlak s neomezenou maximální rychlostí, jehož strojvůdce nehodlá hned tak přibrzdit. Ostatní výrobci včetně automobilek dostali šanci nastoupit a soudě podle výčtu zainteresovaných partnerů půjde o velký business s jen těžko představitelnými zisky.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

3 komentářů

  1. Iahoo (neregistrovaný)

    Na jednu stranu se toho trochu bojím, na stranu druhou se mi to vzájemný propojení líbí. a teď co je správně?

    • Mít zdravý rozum. A nekupovat kraviny typu „mikrovlnka za svou životnost víc prosvítí na displeji než provaří“, atd:)

  2. Jarda (neregistrovaný)

    Uzasna predstava digitalni domacnosti. Jenom v ni nesmi byt vic jak jeden clovek, jinak jde cely efekt do haje. No a idealne kdyz tam neprekazi vubec nikdo ;-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).