Domů » Bleskovky » Samsung škrtá: ruší vývoj vlastních procesorů a zavírá poslední továrnu v Číně

Samsung škrtá: ruší vývoj vlastních procesorů a zavírá poslední továrnu v Číně

Korejský gigant Samsung provádí v těchto dnech některé změny v podnikání své mobilní a čipové divize, které s sebou přinesou i nějaké oběti.

Konec vlastních jader v čipsetech Exynos

Podle uznávaného informátora Ice Universe se patrně budeme muset rozloučit s vlastními procesorovými jádry, kterými od roku 2015 vybavoval Samsung svoje čipsety Exynos. Korejský gigant údajně v americkém Austinu rozpustil tým, který měl na starosti vývoj procesorových jader, přičemž v budoucnu s největší pravděpodobností vsadí na návrhy jader od společnosti ARM Holdings. Samsung chtěl mít vývoj svých čipsetů zcela pod svojí kontrolou, avšak v přímém souboji s mobilními čipsety od Qualommu v oblasti procesorového výkonu lehce ztrácel.

Tento krok nicméně neznamená konec čipsetů Exynos, ty budou pokračovat dále, jen bez vlastních procesorů. Samsung dokonce před nedávnem odhalil čip Exynos 980, který je postaven právě na procesorových jádrech Cortex-A77 a A55 od ARM, a kromě toho má v sobě integrovaný 5G modem. Samsung také do budoucna koketuje s myšlenkou integrovat do svých čipových sad mobilní grafiky AMD Radeon, čímž by se mohl odlišovat od konkurence.

Konec výroby smartphonů v Číně

Samsung nekončí jen s výrobou vlastních procesorů, ale také s produkcí smartphonů v Číně. Podle Reuters zavřel svoji poslední čínskou továrnu v Huizhou, která ještě v roce 2017 vyrobila 64 milionů telefonů z celkových 394 milionů. Samsung bude v Číně nadále své telefony prodávat, vyrábět je ale bude kvůli nižším výrobním nákladům jinde, zejména v Indii a Vietnamu.

samsung

Některé telefony Samsung i přesto budou vyráběné v Číně, nikoliv však pod hlavičkou Samsungu, ale některého z ODM výrobců. Na základě udělené licence si korejský gigant nechal vyrábět například smartphony Galaxy A6s nebo A10s. Z Číny se pomalu stahují i další výrobci, počátkem tohoto roku zavřela svůj pekingský závod společnost Sony.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Nech idú do prdele s tými ich exynosami. Sprostý eu národ si nechá srať na hlavu, v US predávajú Snapdragon lebo vedia že by nepochodili.

 2. Dobrá zpráva, pro Evropu.

  • Náhodou pro mp3 přehrávače jsou exynosy super :D

   • U audiopřehrávačů upřímně neumím docent roli CPU😊

   • Kdo by nechtěl, aby se Spotify spouštělo o 1 vteřinu rychleji :-P

   • Jo ty myslíš PDAčko, obdobu iPodů:) J, tak jasně, jak to má 3rd party aplikace, grafické rozhraní, atd…

  • Hlavní rival Samsungu je politicky odstaven na druhou kolej, tak na co vyvíjet vlastní technologii, nehledě na to, že je nebezpečné mít vlastní systém. Mohli by dopadnout jako Firma Huawei. Hlavně však je Samsung ve ztrátě a samozřejmě hledá úspory, kde se dá. Otázka je zda další vývoj mobilních zařízení bude probíhat dosavadním způsobem nebo dojde k zásadní změně, lépe řečeno k návratu k rozumným řešením bez vnějšího pozlátka a falešné exkluzivity. Šetření v oblasti přírodních zdrojů a změna pohledu na spotřební zboží se v blízké budoucnosti stane nezbytnou záležitostí.

   • Jaká je souvislost výroba vlastního SoC a technologické odříznutí Huawei od západních technologií (které Huawei navíc samozřejmě nepotřebuje, jak pravili, jsou už před západem)?

    Otázka dobrá, někteří výrobci v tom už ale „jedou“. Zařízení z plně recyklovatelných materiálů, dlouhodobá podpora,… Ale nejsou holt z Asie no. Ale dobře, že vyzdvihuješ tyto vlastnosti, k vyspělé společnosti toto patří. Včetně případných vyšších nákladů na věc.

 3. Čínani začínaj sklízet co zaseli. Firmy prchaj pryč a sem zvědavej, kdo tam ty lidi teď zaměstná.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).