Domů » Bleskovky » Samsung chtěl vypálit rybník Huawei. Exynos 980 je první čipset s 5G modemem

Samsung chtěl vypálit rybník Huawei. Exynos 980 je první čipset s 5G modemem

Poměrně nečekaně vydal Samsung tiskovou zprávu odhalující čipset Exynos 980. Má se jednat o vůbec první mobilní procesor s integrovaným 5G modemem, dosud totiž korejský gigant musel řešit 5G konektivitu separátně samostatným modemem.

exynos 980 1

Exynos 980 je určen pro střední třídu

Exynos 980 nebude žádné ořezávátko ani z hlediska výkonu, byť o vlajkový čip se jednat nebude. Pod jeho krustou najdeme osmijádrový procesor, který budou tvořit dvě výkonná jádra Cortex-A77 s taktem 2,2 GHz a šestice jaden Cortex-A55 s taktem 1,8 GHz. O grafické operace se postará čip Mali-G76 MP5, který utáhne displeje s maximálním rozlišením 1 440 × 3 360 pixelů. Podporovány budou pouze paměti LPDDR4X a úložiště typu UFS 2.1 a eMMC 5.1.

Exynos 980 Mobile Processor: Official Introduction | Samsung

Co se pořizování fotografií týče, maximem bude rozlišení 108 megapixelů v případě jednočočkového fotoaparátu, u duálních kamer bude maximem 20 + 20 Mpx. Čip také podporuje záznam videa ve 4K při snímkovací frekvenci 120 fps. Z hlediska konektivity je podporováno LTE Cat 16 a také zmíněné LTE, s nímž je možné dosáhnout teoretické stahovací rychlosti až 2,55 Gbps.

exynos 980 2

V prvních zařízeních až v příštím roce

Exynos 980 má jít do masové produkce na konci letošního roku, v prvních smartphonech by se měl ukázat na začátku roku příštího. Proč se tedy Samsung rozhodl uskutečnit jeho premiéru nyní? Možná jen proto, aby se mohl pyšnit titulem „první představený čipset s integrovaným 5G modemem“. Otázkou je, zda má toto prvenství nějaký smysl; jak totiž dokazují billboardy v Berlíně, už dnes bude představen vlajkový čipset Huawei Kirin 990, který v sobě bude mít rovněž integrovaný 5G modem.

Samsung chtěl evidentně uzmout Huawei prvenství, avšak na jeho čipset si ještě nějaký čas počkáme. Kirin 990 přitom uvidíme už zanedlouho v řadě smartphonů Huawei Mate 30.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).