Domů » Bleskovky » Samsung si ohebná skla nenechá jen pro sebe. Bude je nabízet i dalším výrobcům

Samsung si ohebná skla nenechá jen pro sebe. Bude je nabízet i dalším výrobcům

V minulém týdnu představený Samsung Galaxy Z Flip je vůbec prvním telefonem, který u svého ohebného displeje používá technologii ultratenkého ohebného skla. Tento fakt je sice lehce poskvrněn tím, že toto sklo vyžaduje další krytí plastovou fólií, i tak se jedná o poměrně velký technologický krok kupředu, na které může korejský gigant vydělat.

Samsung Galaxy Z Flip 35
Samsung Galaxy Z Flip

Samsung: ohebné sklo budeme nabízet i dalším výrobcům

Divize Samsung Display si totiž nehodlá nechávat tuto technologii pro sebe, ale hodlá ji nabízet i dalším výrobcům. Korejská firma si nechala ochrannou známku na Ultra-Thin Glass (UTG) zaregistrovat ve 38 zemích světa, včetně USA, Číny a mnoha zemí USA.

samsung utg

Ultratenké ohebné sklo (UTG) je vyráběné speciálním procesem, který zajišťuje ohebnost a odolnost materiálu. Sklo je vyráběno v tloušťce 30 mikrometrů (méně než lidský vlas) a má disponovat stejnou tvrdostí po celé své ploše. Samsung si nechal sklo otestovat u certifikační agentury Bureau Veritas se sídlem ve Francii, výsledkem ověřovacího procesu bylo zjištění, že sklo je schopné vydržet až 200 tisíc ohybů.

Nepřehlédněterecenze Samsung Galaxy Z Flip: véčka se vracejí v té nejlepší formě

Ohebné sklo chce uvést na trh i společnost Corning, výrobce odolných skel Gorilla Glass. Loni v březnu tato firma prozradila vývoj skla, které má tloušťku 0,1 mm a je schopné se ohnout při nutném rádiusu zahnutí 3 – 5 mm. Kdy se ale podaří proměnit prototyp v komerčně dostupný produkt, je v tuto chvíli neznámé.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

26 komentářů

 1. Ohebné sklo? Jak si mám vysvětlit výsledky testu, který provedl známý youtuber Jerryrigeverything? Kde do povrchu displeje udělal rýhy pouhým nehtem?

  • Ono ani tak nejde o ryhy, ale on to jejich ‚sklo‘ docela jednoduse a bez vetsi sily propichnul a poskodil tim primo nektere pixely.

  • Já nevím, myslíte si, že Samsung je nějakej polobůh, že ohne fyzikální zákony? Samozřejmě, že to přehnout pravé sklo nejde. Mohli docílit toho, že materiál aspoň z části podobný sklu má lepší vlastnosti proti zničení, než plast, ale to je tak všechno.

  • Co to je pravé sklo?

  • Amorfní a homogenní látka. Učivo základní školy. Jo, vlastně tys to veděl, jen jsme to špatně pochopili :-D

  • QWERTZ: krásně sis to našel na wikipedii 😀 by mě zajímalo, kolik lidí by to vědělo, zeptat se tak osobně a bez přístupu k internetu.

  • xzeit: predstav si, ze jsem wiki nepouzil, ale schvalne jsem se ted podival a je to tam uvedeno stejne. Ne kazdy je zde duty jak bambus ;-)

  • No jasně, ale já se ptal na pravé sklo. Jaký je teda rozdíl, mezi sklem a pravým sklem? 😁. A to co použil Sasmung, není homogenní a amorfní? Pokud je homogenní a amorfní látka definice skla? 😀.

  • xzeit: az budes znat chemicke slozeni materialu, ktery Samsung pouziva, tak to sem napis. Sklo to neni, protoze to bez pusobeni vysokych teplot nelze. Trochu se dovzdelej, at trochu rozumis alespon necemu. Zatim to je u tebe tezka bida na vsech frontach, ale po BFU nelze cekat nic nez hltani reklamnich prospektu.

  • QWERTZ: Měl by ses oprostit od lajcké představy, že sklo je tvrdý materiál, který se rozbíjí na střepy. Sklo vzniká, když se rychle ochladí roztavený materiál, který tak nestihne vytvořit krystalickou mřížku. A je už úplně jedno, jestli byl jako surovina použit křemičitý písek, nebo jiná látka. Třeba běžná jsou polymerová skla jako je PMMA (plexisklo). V případě Samsungu půjde o obdobu, která se navíc nechá ohnout. To nic nemění na tom, že jde o sklo. Dost tomu i napovídá fakt, že Samsung tento materiál jako sklo označuje. Pochybuji totiž, že by si takový gigant dovolil uvádět nepravdivé informace, kor v dnešní době, kdy se každý dokáže dopátrat pravdě.

  • QWERTZ: evidentně jsi nepochopil vůbec nic. Sklo je dneska dost široký pojem a pokud je tvoje myšlení omezeno jen na jeden typ skla, nedivím se, že tady plodíš takové kraviny. Sklo není jen to, co máš v naprosté většině v okně. Není to jen křemičité. Co třeba plexisklo, to taky není sklo?

  • _qam_: problem ale je ze Samsung tvrdi ze to je sklo … a to proste neni.

  • Přesně tak, je to plast.

  • PetrCBR: Jak není? Co je podle tebe sklo, když tak striktně tvrdíš, že tohle sklo není?

  • shepii: definici co je sklo si muzes jednoduse sam najit … tohle NENI sklo, ale plast mozna s primesi skelne hmoty … rozhodne to ale neni sklo.

  • Jednoduše, prostě udělal rýhy do skla nehtem.

  • Do plastu, ne do skla.

  • Ne, do skla. Tady je to celkem jasně napsáno.

   [odkaz]

  • To, ze si tam Samsung napsal sklo, je hezke, ale jedna se o plast.

  • Nene, je to sklo.

 2. Ukončím hádku dvoch táborov. Každý z vás ma pravdu je to plast aj sklo. Jednoducho plexisklo.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).