Domů » Bleskovky » Samsung řeší kuriózní problém: čtečku otisků na Galaxy S10 oklamete silikonovým pouzdrem

Samsung řeší kuriózní problém: čtečku otisků na Galaxy S10 oklamete silikonovým pouzdrem

V letošním roce se vyrojila spousta smartphonů se čtečkou otisků prstů zabudovanou do displeje. Zatímco telefony většiny výrobců používají optické čtečky, Samsung u svých vlajkových modelů vsadil na ultrazvukovou čtečku, která má být výrazně spolehlivější a bezpečnější. Bohužel ani v tomto případě si však nemůžete být stoprocentně jistí.

s10 finger

K oklamání čtečky stačí levné silikonové pouzdro

Jeden britský pár přišel na poměrně kuriózní bezpečnostní problém – Lisa Neilson zaregistrovala na svůj nový telefon Galaxy S10 prst pravé ruky, a poté zjistila, že jej může odemknout i levou rukou. Požádala tedy o test i svého manžela a ten se bez obtíží do zařízení přihlásil také. Na „vině“ má být přitom neoriginální kryt z eBay, kterou pár zakoupil za 2,7 liber (asi 80 korun); jedná se o levné silikonové pouzdro s jemným vzorkem, chránící telefon ze všech stran (tedy i včetně displeje).

finger
Mladý pár upozornil na celkem kuriózní problém

Spíše kuriozita, než reálný bezpečnostní problém

Samsung potvrdil, že se tuto chybu podařilo replikovat, a že kombinací silikonového pouzdra a libovolného prstu může dojít k přihlášení třetí osoby. Realita je ale o poznání jednodušší – software si při přidání otisku přes silikonové pouzdro neuloží samotný otisk prstu, ale právě „otisk“ samotného gelového pouzdra. Z tohoto důvodu pak funguje přihlášení libovolným jiným prstem, kterým přitlačíte uložený „otisk“ pouzdra.

Tip – Pozor na žárlivé manželky: Pixel 4 lze odemknout i se zavřenýma očima

Jinými slovy, neznamená to, že pokud by někdo dal váš telefon do podobného gelového pouzdra a použil svůj prst, že by se dostal k vaším datům. V ohrožení jsou jen ti uživatelé, kteří podobné pouzdro používají a skenovali si přes něj „svůj“ otisk prstu. Na vině je totiž právě onen jemný vzorek na gelovém pouzdře, který ultrazvuková čtečka nasnímá jako nový otisk.

Samsung Galaxy S10 má ultrazvukovou čtečku otisků prstů

My v redakci bohužel žádné podobné pouzdro k dispozici nemáme, abychom tuhle kuriozitu také mohli otestovat, ale pokud máte Galaxy S10 a podobné pouzdro k dispozici, budeme rádi, když nám do diskuze dáte vědět, jak jste dopadli.

Samsung přislíbil brzkou softwarovou opravu, do té doby musíme považovat jeho ultrazvukové čtečky jako jisté ohrožení bezpečnosti, ostatně korejská banka KaKao Bank již svým zákazníkům doporučila tuto funkci vypnout a přihlašovat se jinými metodami – například PIN kódem, nakreslením znaku či autentifikací skrze váš obličej.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
kjkszpj
Anonym
kjkszpj

Ved asi logicke, ked ta truba zaregistruje odtlacok obalu a nie svojho prsta :D Ach jaaaaj, ludstvo uz je tak blbe…. A vobec, dat cez taky displej silikonovy obal? To chce tiez silny zaludok.

Readytoto
Anonym
Readytoto

Je to jednoznacne chyba samsungu a mal by tam niekto dostat padaka. Je to hanba!

xzeit
Uživatel
xzeit

Proč? Když na mobil někdo dává příslušenství, které tam nemá být?

Michal
Anonym
Michal

Proč by tam nemělo být? Normální ochrana telefonu. To čtečka má být kvalitní a nenaskenovat kdejakou kravinu, jen otisk prstu.

xzeit
Uživatel
xzeit

Michal: protože ty ochrany telefonu tam mohou prakticky být jen ty, které jsou výrobcem nějak povolené, resp. originální. Tenhle případ je jasný případ toho, proč. Samsung to příslušenství určitě pečlivě testuje a silikonový obal přes displej by určitě neprošel.

JP23: přesně, měl by ses především zamyslet nad sebou. Samsung určitě nepíše, můžete tam dát cokoliv. Je třeba číst návody, manuály. Přesně pro takové lidi jako jsou ty jsou: hloupé.

Martin123
Uživatel
Martin123

Ani by nemohl projít prostě je to chyba těch lidí co si koupí za pár korun šmejd a pak se diví, Samsung prostě a i další výrobci nedoporučují neoriginální příslušenství tj. Ani nabíječky, ani ochranné fólie, skla aj.

Michal
Anonym
Michal

Většina lidí ani neví, co je to aktualizace, takový věci prostě neřeší, jak můžeš chtít po nějaký ženský, z nichž to technicky myslí jen jednomu procentu z nich, aby takto uvažovala. Vždyť sám Samsung na to přišel až po tom, co se to někomu stalo.
A je to chyba Samsungu, měl to vyřešit sofrwarově hned.

Readytoto
Anonym
Readytoto

Xzeit – ty mas zvlastny sposob uvazovania.
Samsung na krabici k mobilu, ani v manuali, ani nikde inde neuvadza, ze aky obal tam smies pouzivat.

Predstav si, ze by samsung vyrobil ochranne sklo na mobil, ktore by malo taku istu vlastnost, ako uvdedeny obal.

uni
Uživatel
uni

Readytoto (neregistrovaný): A ty psaného slova: „Používejte pouze příslušenství schválené společností Samsung. Použití neschváleného
příslušenství může způsobit problémy s výkonem a poruchy, na které se nevztahuje záruka.“
Strana 11.

Michal
Anonym
Michal

Samsung sám slíbil opravu, opravují se chyby a tímto to uznal. Kdyby ten obal byl hladký, tak už je najednou uplně jedno, že je to neoriginální a laciné, problém by nenastal.

xzeit
Uživatel
xzeit

Uni: umím taky poděkovat za tvé, občas přínosné, informace. Takže děkuji, zrovna jsem mu to chtěl poslat.

Readytoto
Anonym
Readytoto

„Použití neschváleného
příslušenství může způsobit problémy s výkonem a poruchy, na které se nevztahuje záruka.“

Xzeit, Uni – teraz ste sa sami nachytali!

Akaze to chyba bola sposobena, ze sposobuje problemy s vykonem a poruchy, na ktore sa nevztahuje zaruka???

– poprosim o podrobny vypis poruch, na ktory sa nevztahuje zaruka!

uni
Uživatel
uni

Readytoto (neregistrovaný): Tak např. koupíš pouzdro od kdo ví koho. To pouzdro není testované výrobcem („Made for….“) a ovlivní ti sílu signálu, odstíní NFC, způsobí přehřátí zařízení, ztlumí výstup výstup, ovlivní fitku (např. rozptyl blesku), atd. atd. Máš poruchu nebo ovlivnění výkonu. ne, výrobce zařízení ti neuzná záruku.

uni
Uživatel
uni

„ztlumí výstup zvuku“. Btw zmiňuji potíže, které nejsou vycucané z netu, ale z mého okolí.

xzeit
Uživatel
xzeit

Readytoto: chyba správné funkčnosti, v tomto případě se správně nenaskenoval povrch prstu. Jako napadlo někoho dávat sklo, nebo nějakou folii na kapacitní čtečku?
Mobilní telefon jak jej koupíš, tak prostě je. Samsung nikde neříká, dejte si tam co chcete. Tohle je prostě bez debat. Pokud by se toto stalo s originálním sklem, či jiným příslušenstvím, OK. Takhle ale použijes něco na vlastní riziko, nesmíš se pak divit tomu, že to nefunguje tak, jak má.

Readytoto
Anonym
Readytoto

Ano, ale tu je vada na strane produktu, o ktorej ani sam vyrobca nevie, ze existuje. Tym padom tuto vadu nemoze ani registrovat a ani napisat, aky obal/folia/sklo ju moze sposobit.

M.K.
Anonym
M.K.

Uni, ale notak, to už budeme testovat i futrál, ve kterým telefon bude? To už je na úrovni toho, že telefon smíš položit jen na stůl schválený výrobcem.

M.K.
Anonym
M.K.

xzeit: Samsung chybu uznal, opraví to, další kecy nemají smysl, seš samsugštější, než samsung. Čtečka otisku prstu má naskenovat pouze otisk prstu, když dovolí naskenovat něco jiného, je to prostě chyba, ta bude napravena, tak o co jde?

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

M.K.: 👍😂

uni
Uživatel
uni

M.K. (neregistrovaný): Ano, přesně tak, futrály se testují, vítej v reálném světě 😁

xzeit
Uživatel
xzeit

Readytoto: ne není to chyba výrobce. Výrobce neříká nic o tom, že tam může přijít nějaký silikonový obal, či něco jiného. Jestli chce člověk něco dávat na mobil, má se o tom informovat. Jakákoliv jiná, než neoriginální příslušenství mohou být problém.

xzeit
Uživatel
xzeit

MK: to tě asi zklamu. Tahle čtečka otisků ti naskenuje klidně i penis. Jsi vedle jak ta jedle. To že Samsung něco opraví ještě neznamená, že to bude dostatečné, nebo že je to chyba té technologie.

xzeit
Uživatel
xzeit

A kromě toho už si vyber, jestli jsem teda Huawei ovce, nebo Samsung ovce…😁😂

Carda
Anonym
Carda

Jo to je tak že jste chtěli nudloidní displeje klidně mohl zůstat rámeček pro čtečku otisků a byl by klid.

JP23
Uživatel
JP23

Tohle je největší bezpečnostní chyba, kterou v mobilním světě pamatuju. Ochrany skel používá mraky uživatelů, řekl bych většina. Tohle se stát Applu tak jsou z toho stovky článků a jenom na Forbes by jich bylo 20.

Peťa
Anonym
Peťa

Ty jsi taky tak trochu bezpečnostní chyba.. Nebo spíše hrozba :D

Peťa
Anonym
Peťa

A neboj. Tady toho jsou taky stovky článků. Takže můžeš být v klidu. I tebou nenáviděná značka bude neprávem poškozena, nepotýká se s tím jen Apple. Tady je alespoň vysvětleno, jak a proč k tomu dochází, díky čemuž jsem si uvědomil, že to vlastně žádný problém není. Ale u jiných článků to takto vysvětleno ani nebylo a člověk z toho nabyl dojmu, že je každý kryt, obal, ochraná fólie nebo sklo špatné! Což není ani trochu pravda. Ale udělej si o tom obrázek sám. Každý máme tu možnost.

uni
Uživatel
uni

Ad článek, ne, nikdy si nemůžeme být jisti na 100%.

Ad problém, proto stále platí, originální příslušenství, originální příslušenství…. Ale to pak borci např. zde křičí, že výrobce je zloděj, omezuje, apod. 😁

xzeit
Uživatel
xzeit

Je to tak. To je jako dát si do auta neoriginální díl a pak si stěžovat, že nevydrží tka dlouho, nebo že se vlivem něj prostě něco stalo.

...
Anonym
...

Vy dva jste se hledali až jste se našli. Koukám, že jste v kosmonosech dostali stejnou cimru.

Michal
Anonym
Michal

A jaký to je originální díl? Vždyť například Škodovky nemají díly škoda už po sjetí z pásu. To je jako kdybych si tam dal brzdové kotouče Brembo místo kotoučů Bosch a ono to nebrzdilo.

xzeit
Uživatel
xzeit

Třeba nějaký čínský noname díl, resp. jakýkoliv, který není výrobcem doporučován. Vždy Samsung a snad většina výrobců přímo píše, že máš používat originální díly. Tak si kup neco z AliExpress a dej si to tam na vlastní riziko.

Martin123
Uživatel
Martin123

Tak jako nabíječky z Číny a pak hoří mobil proč asi 😁 bo je to šmejd za pár korun ale radši si připlatim 50kc na lepší kryt.. ale to je těžké no když si někdo myslí že bude moci tím „krytem“ chránit i displej 😁🤣 a nejsou tak chudí aby si nemohli nalepit ochrané sklo.

Michal
Anonym
Michal

Ochrana displeje, pouzdra atd. není díl telefonu, většina výrobců ani žádné své folie nebo pouzda ani nenabízí. Tohle pochopím u nabíječky, ne u folie. Zákazníci se chovají automaticky a tohle neřeší, vždyť různé ochrany displeje jim tam nalepí kolikrát přímo v prodejně. . A jelikož tato chyba Samsungu lze opravit softwarově, nemělo by mít vliv.

JoVym
Uživatel
JoVym

pro Michal (neregistrovaný)
Pokud se dobře pamatuji, tak byla informace, že ne každé ochranné sklo/folie bude kompatibilní s jejich ultrazvukovou čtečkou… Tady byla velká chyba, že Samsung nepoznal, že je něco špatně a klidně zaregistroval jako otisk prstu otisk struktury fólie/obalu. Každopádně by to mělo být v návodu, ale hlavně by se měla zobrazit informace přímo na obrazovce při registraci prstu, že je to spolehlivé buď bez fólie/skla a nebo jen s certifikovanými výrobky…

Q
Anonym
Q

uni: Ad originální příslušenství, to by mne vazne zajímalo, jaké originální příslušenství jsi sehnal na bazarové TCL.

_qam_
Uživatel
_qam_

Displej nemá zahnuté hrany, takže jde čistě o problém S10e, ne telefonů s čtečkami v displeji. Výrobce pouzdra pravděpodobně svou neznalostí přidal na toto boční tlačítko nějaké vroubkování (správně tam většina krytů nemá nic ,je tam výřez).
Je otázka, jestli je to bezpečností fail nebo ne, je také otázka, zda by třeba touch ID s nějakým přilepeným vroubkováním, které se zaregistruje jako otisk, nereagovalo stejně. Každopádně je to souhra hloupostí jak té blondýny, tak výrobce pouzdra.

Peťa
Anonym
Peťa

No jéje.. To je zase povyku. Britský pár si koupí „luxusní“ telefon v přepočtu za 25tis korun a k tomu pouzdro za 80kč. Už toto je k smíchu! Kryt, který udělá z jednoho z nejmodernějších a nejhezčích displejů současnosti fekální, nekoukatelnou, rozmazanou, barvy zkreslující záležitost, srovnatelnou s displeji před 15ti lety! A ještě se diví, že jim to špatně funguje! Dobře jim tak! Těm bylo teda uškozeno! Kryt za 80kč vrátím, nebo hodím do koše už jenom pro to, že se na to nedá dívat a problém vyřešen. Ale asi toužili po pozornosti. Pro mě jsou k smíchu. Kdo není… Číst vice »

zikii
Uživatel
zikii

Samsungu bych v tomto případě vytkl jen to, že nerozeznal silikonové pouzdro s jeho umělým a pravidelným vzorem od lidského otisku prstu. Ale že si někdo ukládá do mobilu vzor svého otisku prstu skrze nějakého „prostředníka“ jako v tomto případě tlustou vrstvu silikonu, tak to je jeho blbost. To jako bych se pro přihlašování obličejem zaregistroval v mobilu v kukle, s kulichem a ve slunečních brýlích a pak si stěžoval, že se mi do mobilu dostane každý té samé kukle, kulichu a slunečních brýlích.

Cerda
Uživatel
Cerda

pokud snimani otisku resp. vrstvy gelu funguje jak popisuji, tak technologie funguje spravne a neni duvod k panice. Jakmile si otisk zaregistruje na samotny display bez obalu, tak po jeho nasazeni autorizace nebude fungovat.
Vyrobce prece nemuze za to, ze si nejaky tukan registruje svuj otisk pres dalsi vrstvu a pak se divi, ze funguje jinak..Kdybych si napr. na prst nalepil gelovy papir ala James Bond, zaregistroval se, a pak mi nekdo gelovy papir vzal, tak ma pristup k memu telefonu..

M.K.
Anonym
M.K.

Kvalitní čtečka by snad mohla rozeznat otisk prstu od nějakého vzoru, třeba čtečka starýho iPhonu 7 plus nic jiného, než otisk prstu ani naskenovat nedovolí.

uni
Uživatel
uni

Znovu, po milionté, TouchID (a kopie) nejsou čtečka otisků prstů, ale 3D sken povrchu. Tím může být skutečně cokoli. Ano, Samsung nemá dostatečně kvalitně udělanou integraci technologie, pravidelný vzorec by skutečně neměl být akceptován, min. by se měla zobrazit informace o síle zabezpečení.

Martin123
Uživatel
Martin123

Když nevíš jak funguje ultrazvuková čtečka tak se nediv že tomu nechápeš.

M.K.
Anonym
M.K.

Vím jak funguje, pěkně na houno.

Martin123
Uživatel
Martin123

Tak si nastuduj co znamená ultrazvuková čtečka a jak funguje..pak pochopíš

xzeit
Uživatel
xzeit

Uni: mohl bys dodat že Apple a ostatní klasické čtečky jsou kapacitní snímače, které skenuji 3D povrch (většinou prstů). Samsung mohl udělat jedinou chybu a to, že dostatečně neinformoval lidi ohledně této technologie v manuálu,nebo nějakém návodu. Což si nemyslím. Mělo být jasné napsáno, že pri skenování nemá být přes displej žádné ochranné sklo, či fólie vyjma originálního příslušenství. To je celé.

M.K.
Anonym
M.K.

A ty si nastuduj, že i u ultrazvukové čtečky je možné rozlišit, zda se skenuje otisk prstu, nebo vzorek na igelitu, což Samsung neudělal a až teď to opraví.

M.K.
Anonym
M.K.

xzeit: Samsung udělal jinou chybu, než to že neinformoval. Dovolil, aby to bylo možné. Důkazem toho, že to jde udělat tak, aby to nebylo možné je fakt, že to opraví.

Martin123
Uživatel
Martin123

A proč to nezdokumentovaly? Rád bych viděl důkaz ne něco co je jen jedna baba povídala 🤣 taky můžu říct že FaceID je nebezpečné že tě to sleduje a dávají info o vás po celé USA. Asi se chtěli jen zviditelnit a jsou to nějací nýmandi.

Peťa
Anonym
Peťa

Zdokumentovali. Natočila o tom reportáž nějaká Britská televize. To jsem se dočetl na konkurenčních stránkách, kde takový detail napíšou, ale že by se zmínili o tom, jak k problému dochází, a že to až takový problém není, to ne! A z článku akorát vyznělo, že když si na telefon přidáte cokoliv (kryt, obal, fólii, sklo), tak vám vykradou bankovní účetnictví! :D Prostě bulvární žumpa! Jak říkám, tady je alespoň vysvětleno, proč se to tak děje a rozumný člověk tomu nepřikládá absolutně žádnou důležitost nebo ohrožení.

Martin123
Uživatel
Martin123

Já myslím ti dva nýmandi proč to nenatočily aby člověk viděl že ta chyba fakt je a ne jen nějaká TV 😁 té hrozné co ti lidi dnes pro prachy neudělají.

Fotr
Uživatel
Fotr

Jestli si někdo zaregistruje otisk přes nějaký obal se vzorkem, tak je logické že čtečka bude při přihlášení skenovat vzorek z obalu. Kdo normální si při ukládání vzorku otisku dá mezi palec a displej nějakou další vrstvu??? Mně by to třeba nenapadlo. Debilita nezná mezí 😂 A proč by za to mohl Samsung??? Přece nebude testovat jak se chová čtečka když se mezi palec a displej něco dalšího strčí, když tam nemá nic být 🙄🙄🙄

famakate
Uživatel
famakate

nemyslim ze to takto prebiehalo. Pri uceni noveho odtlacku predsa telefon vyziva menit polohu prstu. Neviem ako je to pri samsungoch ale moj telefon nechcel dalej nahravat odtlacky ked videl, ze su stale rovnake.
Cize si myslim, ze odtlacok teta nahrala normalne ako kazdy iny, potom dala telefon do puzdra a to puzdro replikuje jej odtlacok

Fotr
Uživatel
Fotr

Příště přijde další dement že si uložil sken duhovky když měl nějakou barevnou čočku na oku a bude se divit že telefon odemkne partner který si půjčil stejnou čočku 😀😀😀

Radek
Anonym
Radek

No ty jejich skener duhovky bych raději vůbec nezmiňoval, to byl mega fail.

Fotr
Uživatel
Fotr

Copak je špatně na skeneru duhovky??? Na NOTE 9 mi funguje naprosto spolehlivě 👍

Radek
Anonym
Radek

No třeba to, že sám Samsung to nedoporučuje k zabezpečení telefonu.

Petr
Anonym
Petr

Ne, sam Samsung nic takoveho netvrdi, ba naopak, duhovka je mnohem bezpecnejsi nez sken obliceje, neoklamatelna. Samsung nedoporucuje sken obliceje jako hlavni zabezpeceni, nikoliv duhovku. Mas v tom hokej.
Jinak tento problem, ze lze naskenovat cokoliv je dost fail, zlata klasicka ctecka u predchozich modelu.

Kolemjdoucí
Anonym
Kolemjdoucí

Tady nejde vůbec o to, co si kdo dá na mobil za obal atd… Tady jde o průser ten, že pokud Vám MT odcizí tak stačí velmi jedńoduchým trikem se do něj dostat a to tu jde. Pokud tomu tak je, tak je to hodně velký průser.

zipiik
Uživatel
zipiik

To není pravda. Celý problém je, že majitelka si dala na mobil velmi specifický obal, který překryl čtečku otisku prstů, načež ji přestala čtečka rozpoznávat otisk. Proto znovu naskenovala „otisk prstu“, ale vlastně naskenovala otisk toho obalu, proto se do jejího telefonu může dostat kdokoli.
Podle mě jediné, co Samsung může udělat, je detekovat tento typ obalu a při pokusu naskenovat otisk v kombinaci s takovým obalem telefon nahlásí chybu, že nelze bezpečně používat čtečku.

xzeit
Uživatel
xzeit

Samozřejmě. A ještě může napsat speciálně pro tupé uživatele, že mají skenovat otisk bez čehokoliv mezi prstem a displejem (krycím sklem displeje) a nebo jen s použitím originálního a schváleného příslušenství.

Dealler
Uživatel
Dealler

Takže z článku vyplývá, že vlastně neoklamete, pokud nejste imbecilní.

enc0re
Uživatel
enc0re

Na Twitteri je nejake azijske video, kde tipek ukazuje cely proces. Najprv nastavuje odtlacok na palec. Ukaze, ze funguje. Dalej skusi ukazovak a ten mu uz mobil neodomkne. Polozi standardny kryt (co chrani len zadnu cast, displej nie) na displej a ukazovakom ten mobil odomkne, ale nie na prvy pokus.

Sorny
Uživatel
Sorny

Ještě, že mám Xperii 1 se čtečkou v boku telefonu, která se nedá oklamat

uni
Uživatel
uni

Dá.

Petr
Anonym
Petr

Nedá. To není iPhone.

uni
Uživatel
uni

Ne, není to iPhone, článek je o Galaxy. Ano dá. Téma není oklamání čtečky, lépe přečíst článek.

Petr
Anonym
Petr

Ano, stejne leze oklamat i iPhone vcetne Face ID. Lepe premyslet, tupy Uni.

uni
Uživatel
uni

Ano, každé zabezpečení pár oklamat. To jsem řekl jako první reakci zde. Lépe číst nejen článek, ale i diskuse. Ztrácíme tak zbytečně čas.

Petr
Anonym
Petr

Neztracime cas. Ztracis ho maximalne ty sam, tim, ze jsi nechapavy az tupy. Lepe cti, vnimej a chapej.

Fotr
Uživatel
Fotr

„Petr“ Přesně tak👍 Je těžké oponovat lidem co věci nerozumí, mají levný telefon a je jim 12🤔

JP23
Uživatel
JP23
Martin123
Uživatel
Martin123

Tak logicky když to obtiskne ten prst který se dotkl toho místa a vzalo si to otisk 🤣 nebuď blbí takhle to není jednoduché vem si že FaceID je na tom ještě hůř.

JP23
Uživatel
JP23

Martine, abych s tebou mohl diskutovat, musel bych se nejdřív dostat na tvou intelektuální úroveň, tzn. vypít na ex flašku vodky. A na to fakt nemám chuť, takže pokračuj sám v koridoru svých mozkových kapacit…

Petr
Anonym
Petr

JP23 ty jsi pod vlivem trvale a navic obdaren tuposti Apple sveta.