- Samsung v rámci Galaxy Unpacked ukázal vlastní headset pro rozšířenou realitu
- Project Moohan si mohli novináři v San José vyfotografovat
- Poběží na něm Google Android XR
Společnost Samsung nám 22. ledna během akce Galaxy Unpacked představila své nové vlajkové telefony pro letošní rok, řadu Galaxy S25. Mluvilo se hlavně o novém, výkonném čipsetu, o menší hmotnosti a o všelijakých softwarových vychytávkách, protože právě u nich se v posledních letech dočkáváme největších vylepšení, a umělá inteligence tak byla letos ještě více v kurzu než loni.
Project Moohan inspirovaný headsetem od Applu
Trojice nových telefonů však nebylo to jediné, co se korejský gigant rozhodl oficiálně odtajnit. Novináři na fyzické akci v kalifornském San José měli možnost nahlédnout pod pokličku připravovaného projektu Project Moohan, konceptu náhlavní soustavy v podání Samsungu.
Není to sice poprvé, kdy se o tomto projektu dozvídáme, avšak letos byla první možnost si tento headset vyfotografovat. A jak ostatně můžete i posoudit sami, až nápadně připomíná počin asi největšího rivala Samsungu, brýlí Apple Vision Pro.
Sice možná nevypadají tolik futuristicky a luxusně, avšak je zřejmé, kde se v Koreji inspirovali, a leckdo by si je mohl i splést. Minimálně zepředu, kdy rovněž připomínají brýle lyžařské.
Spolupráce s Googlem přinese Gemini a mnoho dalšího
Na rozdíl od Applu však Samsung nebude vyvíjet vlastní operační systém a raději spolupracuje se společností Google. Na headsetu tak poběží operační systém Android XR, který byl představen koncem loňského roku.
Souprava tak bude podporovat klíčové „googlovské“ funkce, jako je umělá inteligence Gemini, která bude pomáhat s ovládáním zařízení a bude mít přehled o tom, co uživatel vidí. Zároveň, stejně jako Vision Pro, bude umět nastavit tzv. úroveň ponoření, kdy si uživatelé budou moci zvolit, kolik chtějí z reálného světa v brýlích vidět.

Nepřehlédněte
Vyzkoušeli jsme Samsung Galaxy S25 Ultra! Větší displej a ještě chytřejší umělá inteligence
Dle slov Samsungu má být headset lehký a ergonomicky optimalizovaný pro maximální pohodlí. Zatím ale nemáme ani údaje o hmotnosti, ani možnost si brýle skutečně vyzkoušet. Na trh totiž zamíří až později v letošním roce.