Samsung nechce výřezy v obrazovce. Patentoval si selfie kamerku přímo pod displejem

Samsung podal zajímavý patent, který řeší zásadní estetický problém dnešních smartphonů.

Trendem je zmenšovat rámečky displeje na naprosté minimum, jenže pak není kam umístit různé senzory, reproduktor a přední kameru. Jediným řešením u skutečně bezrámečkových modelů tak v současné době je nevzhledný výřez displeje, který najdeme třeba na iPhonu X nebo Essential Phone. Zatímco problém se čtečkou prstů lze vyřešit buď přesunem na záda, nebo použitím nové čtečky v displeji od Synaptics, kamera zkrátka na přední straně zůstat musí.

Tip: Podrobné parametry Apple iPhone X (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Nový patent tedy počítá s přesunutím selfie kamery taktéž pod displej, přičemž pod obrazovku při té příležitosti plánuje jihokorejský výrobce schovat úplně všechno — senzory světla, blízkosti i reproduktor. Reproduktor skrytý pod displejem poprvé komerčně představilo Xiaomi ve svém Mi Mix a ačkoliv zněl docela špatně, technologie již existuje. Patent Samsungu tak řeší zejména funkci senzorů a kamery. Počítá se s použitím průhledného OLED displeje, který by blikal na vysoké a okem samozřejmě neviditelné frekvenci. V krátkých okamžicích zhasnutého a tedy průhledného displeje by ale skrz něj mohla kamera a senzory „koukat“ a zaznamenávat obraz či jiná data.

Tato myšlenka není žádnou novinkou a vychází z neaktivního patentu z roku 2005, na nějž už v minulosti kromě Samsungu upozornil také třeba Apple a LG. Problém je, že doposud nikdo tuto myšlenku nebyl schopen převést do funkčních technologií. Nový patent Samsungu ale naznačuje, že by se to možná mohlo relativně brzy změnit. Na první telefony s kamerou pod displejem si ale i tak zřejmě budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku