Domů » Bleskovky » Vivo na CES předvedlo telefon s funkční čtečkou otisků prstů v displeji

Vivo na CES předvedlo telefon s funkční čtečkou otisků prstů v displeji

Společnost Synaptics před měsícem představila optickou čtečku otisků prstů nazvanou Clear ID, kterou lze integrovat přímo do displeje telefonu (více informací). Zároveň uvedla, že toto řešení jako první použije jeden z pěti největších výrobců mobilních zařízení na světě, přičemž poté se ukázalo, že se jedná o čínskou společnost Vivo. A právě tato značka na veletrhu CES tuto technologii na svém zařízení demonstrovala.

Vivo Under Display Fingerprint Scanning Solution

Dva dny před samotnou událostí společnost Vivo vypustila upoutávku, která na tajemný telefon se čtečkou otisků prstů v displeji lákala, nakonec však nepředstavila žádné prodejní zařízení, ale pouze prototyp telefonu s tenkými rámečky a čtečkou Clear ID. Ta funguje na zcela jiném principu než dosavadní řešení – pro autentizaci se na displeji zařízení rozsvítí místo, kam má být prst přiložen, při přiblížení prstu dojde k nasvícení prstu samotným displejem, optický snímač jej naskenuje a porovná s obrazem uloženým v telefonu.

VIVO First In-Display Fingerprint Sensor at CES 2018

Prototyp smartphonu Vivo v rukách redaktorů AndroidCentral

Čtení otisků prstů není tak bleskurychlé, jako u dosavadních čteček a implementace je možná pouze pod OLED panely. Jak s funkčností zamávají ochrany displeje (fólie, sklo), je zatím neznámé. Vivo však slibuje, že počátkem letošního roku představí prodejní smartphone vybavený touto technologií. A jelikož Vivo spadá pod konglomerát BBK Electronic stejně jako Oppo a jeho dceřiná značka OnePlus, můžeme očekávat použití čtečky otisků v displeji i u telefonů těchto značek.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

25 komentářů

 1. Super, a Face ID má smůlu.

  • FaceID má smůlu? Větši kravinu jsem dlouho nečetl. Můžu se zeptat jaké máš s FaceID konkrétní reálné zkušenosti? Předpokládám zcela nulové.

  • super a v čom , že to skenuje osvit prstu cez displej,no som zvedavý na bezpečnosť ale zatial je to len chabá blbosť

  • „zatial je to len chabá blbosť“
   Uvolnuje to misto kdekoliv jinde pro cokoliv jinyho (vetsi displej – neni nutno ho davat nesmyslne dozadu atd. atd.)
   A kdyz uz nic jinyho, tak to aspon pridava tomu zarizeni jistej „cool“ faktor.

 2. Zdá se mi to, nebo se musí nejdřív rozsvítit display? Jestli jo, tak to je dost na prd. Nejlepší na aktuálních čtečkách je že prostě jen přiložením prstu na tlačítko se dostanu do telefonu a nemusím dělat nic jiného.

  • U samsungu to nejde, ne? Tam musis taky prvne telefon probudit a teprve pak ho prilozenim prstu odemknout, ne? U Oneplus to funguje jak ma – prilozite prst, displej se rozsiviti a je rovnou odemknuty.

  • I u Samsungu stačí prst přiložit a telefon se i se zhaslým displayem odemkne

  • „Jestli jo, tak to je dost na prd.“ Takhle to funguje na Applu bezne a nezaznamenavam v tom zadnej problem.

  • V tomhle videu to tak je, ale v jinem videu staci s mobilem lehce pohnout a to misto pro ctecku se rozsviti. Nejak dotazene to snad bude

 3. Dvojitý poklep by mohl pomoci.

 4. Proč by to u samsungu nešlo nevím o telefonu který by byl tak stupidní, že by se musel nejprve rozsvítit.

 5. Třeba Samsung Galaxy s7 edge

 6. Nejsem si jistej, ale čtečka otisku prstů v displeji neexistuje, nebo jo, není to náhodou v tom nebo pod krycím sklem?

 7. Tak z něj zrovna píšu takže nechápu. Vezmu telefon zmacknu tlačítko a dojde k okamžitému rozsviceni a odemceni zároveň. Kde je tedy problém?

  • Jsou tři stavy probuzení-keyguard-autentizace. Otázka je, co přesně máš na mysli:)
   Např. u Apple s FaceID používáš prakticky jen keyguard. Probuzení je automaticky při vzetí do ruky, autentizace je automaticky obličejem, pracuješ pak jen s keyguard/notifikacemi.
   Např. u zmiňovaného OnePlus stiskem Home provedeš naráz úkon probuzení a autentizace, přičemž přeskočíš keyguard-jdeš na plochu.
   Takže si to chce solidně vyjasnit, co kdo máte na mysli, jinak to bude nekonečná „diskuse“:D

  • No že musíš to tlačítko zmáčknout, jen pouhým přiložením prstu to nejde jako u ostatních, v tom je ten problém.

  • No že musíš to tlačítko zmáčknout, jen pouhým přiložením prstu to nejde jako u ostatních, v tom je ten problém, asi tak :-)

 8. No že musíš to tlačítko zmáčknout, jen pouhým přiložením prstu to nejde jako u ostatních, v tom je ten problém, u ostatních nemusíš nic mačkat.

 9. Kurňa, dneska mi to nějak blbne :-)

 10. To mi práve přijde jako nedostatek U FaceID. Ja mam OnePlus a jsem zvyklý na to že telefon probudím i odemknu pouhým přiložením prstu…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).