Domů » Bleskovky » Samsung má za sebou mizerné čtvrtletí. Počítá s téměř třetinovým propadem zisku

Samsung má za sebou mizerné čtvrtletí. Počítá s téměř třetinovým propadem zisku

Apple na začátku roku varoval investory, že finanční výsledky za minulý kvartál nebudou tak růžové jako v loňském roce, což Wall Street „ocenil“ pádem ceny akcií na úroveň poloviny roku 2017. Dobře se ale nevede ani jeho korejskému konkurentovi Samsungu; ten rovněž počítá s meziročním propadem.

 Meziroční pokles tržeb i zisku

Analytici počítali s tržbami na úrovni 62,8 biliard korejských wonů (asi 1,25 bilionů korun), Samsung v předběžné zprávě uvádí „pouze“ 59 biliard (asi 1,17 bilionů korun). Stejná písnička platí i u zisku, který Samsung odhaduje na 10,8 biliard wonů (asi 215 miliard korun), což je nejen za očekáváním analytiků, ale hlavně daleko za loňskými čísly, kdy Samsung vykázal zisk 15,15 biliard wonů. Jednalo by se o nejnižší zisk od prvního kvartálu roku 2017. Pokud se předběžné výsledky vyplní, bude meziroční propad činit 28,8 procent, ve srovnání s rekordním třetím kvartálem loňského roku (17,57 biliard wonů) to dokonce bude o 38,5 procenta méně.

O 13 procent méně prodaných smartphonů

Paradoxně za zhoršenými čísly nestojí pouze horší prodeje smartphonů způsobené dravou čínskou konkurencí, ale překvapivě také menší zájem o paměťové čipy (zejména do datových center) a jejich nižší ceny. Pokles ziskovosti také zapříčinily vyšší marketingové náklady. Dodávky smartphonů se meziročně snížily o 13 procent.

K lepším číslům mají Samsung přivést technologické inovace, mezi které budou patřit skládací smartphony a zařízení podporující sítě 5G.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
36 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments