TOPlist

Samsung Galaxy Tab oficiálně uveden na český trh (reportáž z tiskové konference)

Samsung Galaxy Tab, který se svého světového představení dočkal na veletrhu IFA 2010 v Berlíně, se nyní oficiálně dostává i do České republiky. Na 2. listopadu byla v Praze připravena tisková konference a hlavní hvězda slunečného dopoledne byl právě Galaxy Tab. Vše jsme řádně nafotili, s tabletem si pohráli a následně pro vás sepsali první dojmy z jeho používání.

Tisková konference začínala v jedenáct hodin dopoledne a už při příchodu do restaurace La Galerie, kde se vše odehrávalo, bylo znát, že půjde o něco velkého. Sálem kolovalo přesně sedm kusů Galaxy Tab, takže jsem ještě před zahájením prezentace měl možnost vyzkoušel několik funkcí a hlavně rychlost integrovaného prohlížeče s plnou podporou Flashe. Ta je oproti konkurenčnímu Apple iPadu o něco pomalejší, což je dáno především zmíněnou podporou Flashe, který prohlížeč při práci se stránkou zpomaluje. Jen pro příklad, načtení titulky SmartMania.cz sice bylo rychlé, ale následné zoomování a posouvání na webu bylo dost nepoužitelné a v nastavení prohlížeče se mi při rychlém zkoumání nepodařilo nalézt, zda je možné technologii od Adobe vypnout. Zpět ale k akci. Hned v úvodu nás přivítal herec Roman Vojtek, který měl celý program na starost. Po něm se slova ujali dva zástupci českého zastoupení Samsung a vysvětlovali, proč právě Galaxy Tab je tou nejlepší volbou na poli tabletů.

- - -
Úvodního slova na tiskové konferenci Samsungu se ujal herec Roman Vojtek

Představovaly se hlavně funkce typu Social Hub, Readers Hub a další. Nechyběl ani výčet specifikací, které jsou velmi zajímavé. Tabletu dominuje TFT displej o velikosti 7“, systém Android ve verzi 2.2, 1GHz procesor Cortex A8 s grafickým akcelerátorem PowerVR SGX540, dvojice fotoaparátů a baterie o kapacitě 4000 mAh. Na prezentaci samozřejmě nesměla chybět informace o dostupnosti a ceně přístroje. Oficiální uvedení na český trh je 2. 11., avšak dodání do obchodů se počítá až v druhé polovině listopadu. Nabízet ho budou všichni tři operátoři, tedy T-Mobile, O2 i Vodafone. Dotované i nedotované ceny budou pravděpodobně rozdílné, základní cena je ale stanovena na 18 590 Kč včetně DPH, což není zrovna málo. Počítá se také s výhodnější nabídkou ve spojení s 3G připojením, neboť Galaxy Tab disponuje slotem na SIM kartu a tím pádem není omezen pouze na Wi-Fi sítě.

- - -

- - -

Po skončení prezentace přišel čas na zhlédnutí dalších funkcí. Prostor restaurace byl rozdělen do několika stanovišť a na každém se s Galaxy Tab předváděl jinak. Na stanovišti s výstižným názvem „Bez práce nejsou koláče“ jsem se zastavil jako první a zkoumal, zda se s Tabem dá i pracovat. V zařízení je předinstalovaná aplikace pro správu všech možných dokumentů. Nechybí podpora formátů DOC, PPT, XLS a PDF. Soubory jdou jak prohlížet, tak i editovat. Možností úprav není tolik jako v plnohodnotném editoru, přesto základní úpravy jdou provádět bez větších problémů. Další stánek se zabýval zábavou. Slečna měla na starost prezentaci základních funkcí typu přehrávání videa, avšak na dotaz, zda dokáže přehrát „matrošku“ (formát MKV), nedokázala odpovědět. Rozhodl jsem se proto vyzkoušet si funkce sám. Každý z dostupných Tabů byl připojen na Wi-Fi, mohl jsem tedy zkusit přehrávání videí z YouTube. Rozlišení testovaného videa nebylo dvakrát dobré, přesto jsem si malý obrázek o možnostech aplikace udělat mohl. Obraz je na TFT displeji zobrazován pěkně a výchozí zvuk není možná tak hlasitý, jak bych si představoval, ale i tak se Galaxy Tab nemusí bát zařadit do kategorie multimediálních zařízení v plné své kráse.

- - -
Galaxy Tab nabízí nejen výkonný hardware, ale zaujme i pěkným vzhledem

K Samsungu Galaxy Tab bude také dostupná řádka příslušenství. Tou nejzajímavější je pravděpodobně stolní dok s klávesnicí, protože právě plnohodnotná klávesnici ve spojení s kompaktním tabletem je velmi zajímavá kombinace. Dále bude dostupný dok do auta a tablet se tak změní v navigaci. Nejsem si ale moc jistý, jestli nebude velikostně vadit ve výhledu řidiče a co teprve, když vás zastaví policejní hlídka :) .

- -

Dále jsem vyzkoušel přední kameru určenou zejména pro videohovory. Její rozlišení a kvalita není nikterak dobrá, přesto si myslím, že k běžnému používání bude stačit. Galaxy Tab se chlubí pamětí RAM o kapacitě 512 MB. Aplikace by tedy měly pracovat poměrně dobře a tak tomu je i při reálném používání. Sice jsem několikrát zaznamenal sekání systému, například při prohlížení domovských stránek, ale nebylo to nic až tak výrazného, aby to komplikovalo běžné používání zařízení. Galaxy Tab má také více propracovaný multitasking a jeho správu, takže lze jednoduše sledovat práci systému a aplikací. Ty lze následně snadno ukončit všechny najednou nebo postupně. K dalšímu zkoušení jsem se bohužel nedostal, času nebylo mnoho, ale během několika dnů začneme tuto novinku od Samsungu naplno testovat. Těšit se tak můžete na plnohodnotnou recenzi.

- - -
Pro Galaxy Tab bude dostupná i celá řada příslušenství

Už teď je ale jisté, že se Samsung snaží prosadit na novém poli, se kterým se zajisté počítá do nejbližší budoucnosti. A jde na to dobře, Galaxy Tab na první pohled působí zajímavě a jistě si najde mnoho užití, ať už na práci či zábavu. Jen ta cena by mohla být o něco nižší, ale nechme se překvapit, s jakou nabídkou přijdou naši operátoři.

Autor článku Martin Prokop
Martin Prokop

Kapitoly článku