Samsung Galaxy Tab: Dokáže prorazit ve světě tabletů? (videorecenze)

Samsung před nedávnem na český trh oficiálně uvedl svůj nový tablet Galaxy Tab s operačním systémem Android 2.2 obohaceným o uživatelské prostředí TouchWIZ 3.0 (informace z tiskové konference). Má jít o konkurenta pro oblíbený iPad od Apple, nicméně Samsung s cenou zamířil poměrně vysoko a ač se celkově jedná o zajímavé zařízení, najdeme zde několik chyb, které výrobci zkrátka nelze odpustit. Více se dozvíte v naší videorecenzi.

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti Sunnysoft, u které si Galaxy Tab můžete zakoupit. V České republice se Galaxy Tab oficiálně prodává v 16GB verzi, ve světě je pak k sehnání i varianta s 32 GB vnitřní paměti, avšak vzhledem k dostupnému slotu na microSDHC karty není ani u menší verze problém paměť navýšit o dalších 32 GB. Hnacím motorem celého zařízení je 1GHz procesor Cortex A8 s grafickým čipem PowerVR SGX540. Dotykový displej nabídne rozlišení 1024 × 600 px a úhlopříčku rovných 7 palců. Jedná se o klasický TFT displej a je škoda, že zde Samsung nepoužil Super AMOLED displej, i když to by se pravděpodobně ještě více promítlo na už tak dost vysoké ceně. Ve výbavě nalezneme také 3MPx fotoaparát a přední 1,3 Mpx kamerku pro videohovory. Chybět nesmí ani podpora Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0 a GPS modul pro navigaci. Galaxy Tab disponuje také slotem na SIM kartu, kterou nevyužijete jen pro datové přenosy, ale i pro klasické hovory přes hlasitý odposlech nebo handsfree sadu. Hmotnost celého zařízení je 380 gramů, rozměry pak 190 × 120,4 × 11,98 milimetrů. O přísun energie se stará 4 000 mAh baterie, ke které nemáte přístup, protože je ukryta pod zadním krytem zařízení. A ten není odnímatelný, takže případnou výměnu akumulátoru musíte nechat na autorizovaném servisu. Tahle vlastnost se ale pozitivně promítla na celkovém dílenském zpracování tabletu, protože ani při pevném uchycení a promačkání nikde nic nevrže a vše perfektně lícuje.

3MPx fotoaparát u Galaxy Tab fotí velmi špatně, snímky postrádají ostrost a kvalita barevného zpracování je také dost bídná. Fotografování probíhá tak, že krátce podržíte virtuální tlačítko na displeji, čímž zaostříte a následně snímek vyfotíte, čas od času se ale stane, že Tab nedokáže zaostřit a výsledkem je velmi rozmazaný snímek, v takovém případě je nutné focení opakovat, protože na druhý pokus už to zpravidla vyjde. V horších světelných podmínkách můžete využít funkcí přisvětlovací diody, nicméně kvalita snímků jde v takovém případě ještě více dolů. Kromě fotografování můžete nahrávat i video v maximálním rozlišení 720 × 480 px, ovšem ani zde nečekejte nějaké nadstandardní výsledky.

- - -

Galerie
- - -

- - -

- - -

Obrázky z operačního systému
- - -
Hlavní obrazovka, prohlížeč a Google mapy v landscape režimu

- - - - -
Hlavní obrazovka, nabídka s aplikacemi, telefonní klávesnice, notifikační oblast a kalendář

- - - - -
Nastavení systému, informace o zařízení, správce programů, Android Market a správce souborů

- -
Přehrávač YouTube videí a galerie fotografií

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku