Samsung Galaxy S7 (edge) a změna DPI: Poradíme vám, jak zobrazit více obsahu

Nová verze uživatelského prostředí TouchWiz, kterou Samsungu představil společně s modely Galaxy S7 a Galaxy S7 edge (recenze), přináší řadu pokročilých možností nastavení. Podrobně jsme se jim věnovali v tomto videopohledu. Další novinkou, které nepřímo TouchWiz podporuje, je možnost změny DPI prostředí, což v praxi znamená, že se při jeho snížení z původní hodnoty (640 na 540) na stejné ploše zobrazí více obsahu.

Změnu DPI již v základu nabízejí některé alternativní ROM, jako například CyanogenMOD, případně pro uživatele, kteří mají rootnutý telefon, se nabízí nástroj. A pokročilejší uživatelé ke změně DPI mohou využít příkaz v ADB (bez nutnosti rootu). U Galaxy S7 (edge) však nic takového není potřeba a celý postup zvládne i uživatel začátečník.

Rozdíl ve změně zobrazení je patrný na první pohled, o čemž se můžete přesvědčit u čtveřice srovnávacích screenshotů.

[baslider name=“GalaxyS7dpi“]

Abyste změny docílili, je nutné nainstalovat NOVA Launcher (zdarma), nicméně používat jej nemusíte. Po instalaci jej spusťte a přidržte prst na domovské obrazovce. Po chvíli se objeví nabídka, ze které vyberte prostřední volbu – Widgety.

Nova Launcher
Nova Launcher
Cena: zdarma
 • Nova Launcher Screenshot
 • Nova Launcher Screenshot

V seznamu widgetů v horní nabídce Nova rozhraní vyberte položku Aktivity (3. v pořadí). Přidržte na ní prst a umístěte ji na plochu. Nyní je potřeba ji přiřadit akci. S nabízeného seznamu vyberte položku Nastavení, kterou rozklikněte a zvolte .DisplayScalingActivity (4. odshora).

Na displeji se vám následně vytvoří nová ikonka, na kterou klikněte (volitelně ji skrze delší přidržení prstu můžete přiřadit nějaký název, například Změna DPI). Jakmile na ni kliknete, dostanete se do nabídky s výběrem Standardního (640) či Zúženého DPI (540).

V případě, že si chcete nastavit nižší hodnotu DPI, klikněte na volbu Zúžené a potvrďte. Telefon se následně restartuje a poté vás již přivítá v upraveném zobrazení (NOVA Launcher již není nutné používat), nicméně pokud byste hodnotu DPI chtěli vrátit na standardní hodnotu, stačí opět NOVA Launcher spustit, kliknout na zástupce a nastavit Standardní zobrazení.

Doplněno: Na Google Play se objevil bezplatný nástroj Display Scaling, který umí zobrazit nabídku pro změnu zobrazení bez nutnosti instalace NOVA Launcheru. Aplikace neobsahuje žádnou reklamu ani nevyžaduje žádná oprávnění.

Display Scaling (Marshmallow Only)
Display Scaling (Marshmallow Only)
 • Display Scaling (Marshmallow Only) Screenshot
 • Display Scaling (Marshmallow Only) Screenshot
 • Display Scaling (Marshmallow Only) Screenshot

Tip na závěr: Samsung ve výchozím stavu v nabídce Nastavení – Displej – Písmo používá menší hodnotu, což při standardním DPI nevadí, ale po aktivaci nižšího DPI se písmo může jevit jako příliš malé. Osvědčilo se mi proto po změně DPI nastavit velikost písma na střední, kdy byl pro mě text o něco lépe čitelný.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

11 komentářů

 1. misak (neregistrovaný)

  omg diky !! .. todle byla jedna z veci proc jsem si jeste nekoupil s7 edge (videl jsem srovnani s6 edge+ a s7 edge a bylo to fakt poznat – 5 ikonek na plose vs 4 u s7 edge) a ted je problem vyresen !

  • Instalací jiného Launcheru?

   • S tím nově vydaným nástrojem to jde i bez NOVA launcheru.

   • Jiří Hrma: To byla jen narážka na to, jak vyřešil nedostatečnou matici ikon. Instalací jednoho ze sta launcherů, „problém“:) Na druhou stranu, jestli chce nějakou feature TouchWizu vyplývající z Edge (jestli to už k něčemu skutečně je), tak se mu jiný launcher bez této speciality nechce užívat, to chápu.

  • Fore (neregistrovaný)

   Misak děláš si srandu že? Však i u TW se dá změnit mřížka na domovské obrazovce… s ikonkama toto nemá vůbec nic společného. A už vůbec neřeším instalaci jiného launcheru. Kup si iPhone a budeš šťastným člověkem.

  • Petas (neregistrovaný)

   misak:
   A co tak si zmenit mrizku z 4×4 na 5×4 nebo 5×5 a ten problem s ikonama je vyresen

  • Lol (neregistrovaný)

   Lol ty jsi chuj. Galaxy s7edge je Best. Nastavis si co chceš. Ty jsi sto let za opicema

 2. Filip (neregistrovaný)

  A to som si naivne myslel, keďže mobilný windows údajne iba dobieha android, že také základné veci ako zmena DPI vo viacerých krokoch je samozrejmosťou.

 3. JaroB (neregistrovaný)

  no tak mám po rokoch zasa sansungh …S7 EDGE … to najlepšie na svete ako ho niektoré weby ovenčili…no mám ho asi 10h a stihol sa mi 3x reštartovať a 2x zamrznúť tak, že iba 3hmat pomohol

  Je to krásny kus hw aj fičúry tam sú nejaké ale čo s toho keď nieje spoľahlivý a trápiť sa pri obyčajných činnostiach?…a môžete mi tu bájky rozprávať o najskvelejšom mobile …Xperia Z rady mi NIKDY ale len neškubla nie to zamrznúť https://onedrive.live.com/redir?resid=4D2930F9FE523A3C!2289&authkey=!ACDJQO4Uod0TvXQ&ithint=video%2cmp4

  • Marduch (neregistrovaný)

   Tak to je k nas*ání. Do měsíce po vydání telefon radši nekupovat.

   • JaroB (neregistrovaný)

    Ja som vždy kupoval z prvej várky aj SONY ale nemal som, žiadne takéto problémy…jeden síce bol u Z3C , že sa odlepilo sklo a zatopil som ho ale do 10dní výmena za nový kus …no uvidíme ako pôjde ďalej…ešte sa pridali hlášky, že aplikácia Touchwiz sa zastavila …

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel