TOPlist

Samsung Galaxy S10 připluje za měsíc. Připomeňme si jeho předchůdce (velký přehled)

Přesně za měsíc odhalí Samsung v San Franciscu smartphony řady Galaxy S10 a naše redakce bude u toho. Toto kulaté číslo ponesou hned čtyři modely – kromě přímých nástupců loňských modelů Galaxy S9 a S9+ dorazí ještě odlehčený model Galaxy S10 E a vzápětí také výroční prémiová verze s větším displejem, keramickým tělem, šesti fotoaparáty a podporou sítí 5G.

Jakou cestu vlajková řada Galaxy S za posledních 9 let ušla, si připomeňme v tomto článku.

Samsung Galaxy S (2010)

Začněme před devíti lety, kdy Samsung na barcelonském veletrhu MWC představil první model legendární série. Přestože byl telefon odhalen v březnu, do prodeje šel až v 4. června, a to pouze v Singapuru. Galaxy S tehdy soupeřil s vlajkovými smartphony jako byly Nexus One, HTC Desire či iPhone 4.

O přízeň se ucházel na tehdejší dobu velmi slušnou výbavou – disponoval 4palcovým AMOLED displejem s rozlišením 480 × 800 pixelů (233 ppi), 1GHz procesorem Samsung Exynos 3, 512 MB RAM a 8/16GB vnitřní pamětí s možností rozšíření microSD kartou. Hlavní fotoaparát měl rozlišení 5 Mpx a zvládal natáčet video v HD rozlišení. Přední kamerka měla rozlišení VGA, u některých variant nebyla přítomná vůbec. Směšné působí kapacita akumulátoru 1 500 mAh, byla však možná jeho výměna. Telefon šel na trh s Androidem 2.1 Eclair, celkově se jej prodalo více než 24 milionů kusů.







Nepřehlédněte

Velká recenze komunikátoru Samsung Galaxy S: Elegán, který míří vysoko

Samsung Galaxy S II (2011)

Druhý generace přišla na svět rovněž na barcelonském veletrhu MWC, v prodeji se objevila v květnu roku 2011. Úhlopříčka displeje narostla na 4,3″, tělo telefonu se přitom příliš nezvětšilo – na výšku mělo 125,3 mm, což je přibližně velikost iPhone SE. Tehdy se ale nejednalo o žádného prcka, ale o vlajkovou loď s velkým displejem. Galaxy S II také se svou tloušťkou 8,49 mm patřil k nejtenčím telefonům na trhu.

O pohon telefonu se staral výkonný čipset Samsung Exynos 4210 Dual s dvoujádrovým procesorem opřený o 1 GB RAM. Vnitřní úložiště se zdvojnásobilo na 16 / 32 GB, stále však nechyběla možnost rozšíření paměťovou kartou. Hlavní fotoaparát se pyšnil rozlišením 8 Mpx, selfie kamerka měla 2 Mpx. Příliš oslnivá nebyla výdrž na jedno nabití, kterou zajišťoval uživatelsky vyměnitelný 1 650mAh akumulátor. Telefon přišel na trh s operačním systémem Android 2.3 Gingerbread, celkově se jej prodalo více než 40 milionů kusů.







Nepřehlédněte

Samsung Galaxy S II: Dvoujádrový elegán s bohatou výbavou (recenze)

Samsung Galaxy S3 (2012)

Na premiéru třetí generace bylo nutné čekat o něco déle, odehrála se až 3. května, do prodeje šel telefon o měsíc později. Jednalo se o velký posun kupředu, což se také projevilo na skvělých prodejích. Galaxy S3 narostl na výšku o centimetr, displej se zvětšil na 4,8″, rozlišení narostlo na 720 × 1 280 pixelů. Telefon dostal přitažlivější zaoblený design a spoustu inteligentních funkcí – např. osobního asistenta S Voice či možnost ovládat telefon pouhýma očima.

Galaxy S3 poháněl čtyřjádrový procesor Exynos 4 Quad, v USA, Kanadě a Japonsku šel do prodeje se Snapdragonem S4 od Qualcommu. Paměť RAM si ponechala kapacitu 1 GB, na vybraných trzích šel do prodeje model se 2 GB RAM a podporou sítí LTE. Poprvé se také objevil čip NFC, byť mobilní platby byly pro tento telefon hodně vzdálené; NFC se hodilo pouze na rychlé párování příslušenství s funkci S Beam pro rychlou výměnu dat.

Vnitřní úložiště bylo nabízeno ve variantách 16, 32 a 64 GB, nechyběl ani slot na paměťové karty. Fotoaparáty si ponechaly své rozlišení 8 a 2 Mpx, kapacita vyměnitelného akumulátoru narostla na 2 100 mAh. Galaxy S3 šel do prodeje s Androidem 4.0.4, celkem se jej prodalo přes 70 milionů kusů.







Nepřehlédněte

Recenze Samsungu Galaxy S III: Čtyři jádra a půl království k tomu

Samsung Galaxy S4 (2013)

Čtvrtá generace byla představena na Unpacked Eventu v New Yorku v březnu roku 2013. Přestože displej narostl na 5 palců (Super AMOLED, Full HD rozlišení), vzhled telefonu se příliš nezměnil. Přílišná podobnost s Galaxy S4 také zapříčinila slabší prodeje, které čítaly zhruba 50 milionů kusů.

Samsung Galaxy S4 do výbavy dostal rychlý čipset Qualcomm Snapdragon 600, na vybraných trzích se objevily verze s výkonnějším Snapdragonem 800 nebo Exynosem 5 Octa s osmijádrovým procesorem. Paměť RAM byla u všech variant 2 GB, vnitřní úložiště bylo nabízeno ve variantách 16, 32 a 64 GB. Stále nechyběla podpora paměťových karet a vyměnitelného akumulátoru, který se pyšnil kapacitou 2 600 mAh.

Poprvé se u Samsungu také objevila možnost bezdrátového nabíjení, byť zatím pouze s přídavným krytem. Alespoň, že LTE se od tohoto modelu stalo samozřejmostí. Galaxy S4 se pyšnil 13Mpx fotoaparátem vzadu a 2Mpx selfie kamerkou. Galaxy S4 šel na trh s Androidem 4.2.2 Jelly Bean.







Nepřehlédněte

Recenze Samsung Galaxy S4: Za hodně peněz hodně muziky

Samsung Galaxy S5 (2014)

Náplast. Tuto nepříliš lichotivou přezdívku si Galaxy S5 vysloužil díky svým polykarbonátovým zádům s jemným perforováním, které v hnědé barvě připomínalo lékařskou náplast. Telefon šel do prodeje naštěstí i v jiných barvách, ve kterých záda vypadala o poznání lépe. Galaxy S5 si s premiérou pospíšil, představen byl už v únoru na tradičním veletrhu MWC v Barceloně.

Tělo Galaxy S5 se opět mezigeneračně o něco zvětšilo, displej narostl do úhlopříčky 5,1″ a pod ním se poprvé objevila čtečka otisků prstů integrovaná do typického mechanického středového tlačítka, které obepínala dvojice senzorů. I když se jednalo o plastový telefon, nabízel voděodolnost splňující krytí IP67. I přes to byl akumulátor s kapacitou 2 800 mAh vyměnitelný, o čemž si dnes můžeme jen zdát. Bezdrátové nabíjení bylo stále za příplatek, drátové nabíjení probíhalo skrze nepříliš rozšířený port microUSB type B (USB 3.0). Novinkou byl snímač tepové frekvence umístěný vedle 16Mpx fotoaparátu, čelní kamerka měla nepříliš oslnivé rozlišení 2,1 Mpx.

Telefon poháněl kupředu čipset Exynos 5 Octa, popř. Qualcomm Snapdragon 801 ve spolupráci se 2 GB RAM. I když se tehdy jednalo o výkonné kombo, výkon telefonu ubíralo nabobtnalé prostředí TouchWiz postavené nad Androidem 4.4 KitKat. Telefon dostal do vínku paměť s kapacitou 16 nebo 32 GB, slot na paměťové karty nechyběl.







Nepřehlédněte

Recenze Samsung Galaxy S5: Ve službách drahého profesionála

Samsung Galaxy S6, S6 edge, S6 edge+ (2015)

Řada Galaxy S6 byla značně široká. Smartphony Galaxy S6 a S6 edge s 5,1″ displejem byly představeny v rámci veletrhu MWC v březnu, o půl roku později pak přišel ještě zvětšený model Galaxy S6 edge+ s 5,7″ zobrazovačem. Slovíčko edge bylo u Samsungu synonymem pro zahnutý displej, pouze klasický Galaxy S6 měl panel plochý. Ve všech případech bylo rozlišení Quad HD, což majitelé ocenili zejména při konzumaci obsahu ve virtuální realitě prostřednictvím náhlavní soupravy Gear VR.

U všech tří modelů provedl Samsung značný designový skok kupředu, plast byl nahrazen prémiovou kombinací kovu a skla, která mu vydržela dodnes. Oproti svému předchůdci telefony přišly o voděodolnost a o slot na paměťové karty, naopak přibyla napevno vestavěná cívka pro bezdrátové nabíjení a podpora rychlého nabíjení skrze standardní microUSB port.

Řadu Samsung Galaxy S6 poháněl čipset Exynos 7420 se 3 nebo 4 GB RAM, nevyměnitelné úložiště bylo dostupné v kapacitách 32, 64 nebo 128 GB. Výdrž telefonů nebyla příliš oslnivá, akumulátory měly kapacitu 2 550, 2 600 a 3000 mAh. Potěšily však kvalitní snímky vycházející z fotoaparátu o rozlišení 16 Mpx, optickou stabilizací a optikou se světelností f/1.9. Stejnou světelnost nabízela i selfe kamerka s rozlišením 5 Mpx. Na pozici operačního systému byl dosazen Android ve verzi 5.0 Lollipop.







Nepřehlédněte

Recenze Samsung Galaxy S6 (edge): Po šesté a nejlépe







Nepřehlédněte

Recenze Samsung Galaxy S6 edge+: Kandidát na supersmartphone?

Samsung Galaxy S7 a S7 edge (2016)

Sedmá generace byla představena na konci února na veletrhu MWC, do prodeje šla krátce poté. Řada se smrskla na dva modely – základní Galaxy S7 dostal plochý 5,1″ displej, Galaxy S7 edge dostal větší 5,5″ displej se zakřivením; v obou případech se jednalo o AMOLED panel s Quad HD rozlišením. Samsung vyslyšel stížnosti svých zákazníků a vrátil telefonům slot na paměťovou kartu i voděodolnost (IP68).

Mozkem řady Galaxy S7 se stal čipset Exynos 8890 (v USA Qualcomm Snapdragon 820) s osmijádrovým procesorem a 4 GB RAM, úložiště bylo nabízeno v kapacitách 32, 64 a 128 GB. Rozlišení hlavního fotoaparátu pokleslo na 12 Mpx, zlepšila se však kvalita snímače a světelnost objektivu na f/1.7. Čelní kamerka si vysloužila stejnou světelnost a rozlišení 5 Mpx.

Akumulátory v telefonech dostaly kapacity 3 000 a 3 600 mAh, dobíjely se buď bezdrátově, nebo prostřednictvím microUSB konektoru. Ten byl velkým zklamáním, před třemi lety se již poměrně hlasitě prosazoval novější konektor USB-C, Samsung však patrně sáhl ke klasice z důvodu zachování kompatibility s helmou Gear VR. To byl však jeden z mála přešlapů, které tento telefon měl, a díky tomu se jej jen v prvním roce prodalo více než 55 milionů kusů, v prvním kvartále roku 2017 přibylo dalších 7,2 milionů. Řada Galaxy S7 přišla na trh s Androidem 6.01 Marshmallow a lépe optimalizovaným prostředím TouchWiz, které s aktualizací na Android 8.0 vystřídalo prostředí Samsung Experience.







Nepřehlédněte

Recenze Samsung Galaxy S7 edge: Vybroušený k dokonalosti

Samsung Galaxy S8 a S8+ (2017)

Předloňské modely daly sbohem plochým displejům i veletrhu MWC. Galaxy S8 a S8+ byly představeny na samostatné akci na konci března a nabídly stejnou výbavu ve velikostně odlišných tělech.

Největší novinkou se stal Infinity displej roztahující se přes značnou část přední strany telefonu, který z přední strany vytlačil veškerá tlačítka a čtečku otisků prstů odsunul na záda. Samsung však zvolil umístění hned vedle čočky hlavního fotoaparátu, což mu přineslo záporné body, neboť na tomto místě byla špatně nahmatatelná a prst spíše spočinul na samotné čočce fotoaparátu. Ten tvořil 12Mpx opticky stabilizovaný snímač překrytí optikou se světelností f/1.7, přední kamerka si vysloužila rozlišení 8 Mpx.

Hlavním rozdílem mezi oběma modely byla velikost předurčená úhlopříčkou displeje – menší model dostal 5,8″ Super AMOLED panel, větší měl displej o 0,4″ větší. Quad HD rozlišení zůstalo zachováno, přišla však nová verze helmy Gear VR, díky které Samsung konečně vyměnil microUSB konektor za modernější USB-C. Ten zároveň sloužil k dobíjení baterie s kapacitou 3 000 nebo 3 500 mAh, druhou možností zůstalo bezdrátové dobíjení. Kromě nabíjení je možné USB-C konektor využít k připojení speciální DeX kolébky, která pak po připojení k monitoru a klávesnici umí vyvolat počítačový okenní režim.

Mozkem obou telefonů se stal čipset čipset Exynos 8895, na vybraných trzích pak Qualcomm Snapdragon 835. Párován byl se 4 nebo 6 GB RAM, vnitřní úložiště bylo nabízeno ve variantách 64 nebo 128 GB. Podpora paměťových karet zůstala zachována. Telefony přišly na trh s Androidem 7.0 Nougat, nadstavbou Samsung Experience a hlasovou asistentkou Bixby. Těšit se však mohou i na nejnovější Android 9.0 Pie s nadstavbou One UI, který se aktuálně testuje.



Samsun Galaxy S8 recenze



Nepřehlédněte

Recenze Samsung Galaxy S8: výkladní skříň výrobce

Samsung Galaxy S9 a S9+ (2018)

Ještě čerstvě v paměti nám zůstává premiéra modelů Galaxy S9 a S9+, která se odehrála loni na MWC. Telefony jsou víceméně pouze evolucí svých předchůdců, takže design se příliš nezměnil. Napraven však byl přešlap s umístěním čtečky otisků prstů, která zůstala na zádech, avšak byla položena pod hlavní fotoaparát. Ten byl poměrně kontroverzním tématem, neboť menší Galaxy S9 dostal pouze jednu čočku, zatímco větší Galaxy S9+ dvě.

Galaxy S9 dostal 12Mpx snímač s proměnlivou clonou f/1.5 / 2.4, plusková verze se navíc pyšnila druhou kamerou s rozlišením 12 Mpx a teleobjektivem. Mezi další rozdíly počítejme odlišnou RAM (4 vs. 6 GB, a pochopitelně také velikost displeje (5,8 vs. 6,2“). Čelní kamerka měla v obou případech rozlišení 8 Mpx.

K přemýšlení obou telefonů sloužil čipset Exynos 9810, popř. Snapdragon 845. Kapacita vnitřní paměti byla 64 nebo 128 GB, S10+ navíc ještě přišel ve variantě s 256GB pamětí. Ve všech případech existovala možnost rozšíření paměťovou kartou. Novinkou Galaxy S9 a S9+ se staly stereoreproduktory a schopnost záznamu superzpomaleného videa s 960 snímky za vteřinu. Akumulátor si vysloužil kapacitu 3 000 nebo 3 500 mAh, k jeho dobíjení slouží jak rychlé USB-C, tak cívka pro bezdrátové nabíjení. Potěšila také přítomnost 3,5mm sluchátkového jacku, který ostatní výrobci začali ze svých telefonů vypouštět.

Zatím poslední generace vlajkových Samsungů i dnes nabízí elegantní design, velmi slušný výkon a skvělé fotoaparáty, díky všemožným akcím a cashbackům se navíc dá sehnat za velmi konkurenceschopnou cenu. Bohužel kvůli přílišné podobnosti s řadou Galaxy S8 nebyly prodeje zase tolik působivé, což má změnit právě chystaná řada Galaxy S10.



Samsung Galaxy S9



Nepřehlédněte

Recenze Samsung Galaxy S9: evoluce dotažená k dokonalosti

Samsung Galaxy S10 (2019)

Od připravovaných novinek neočekávejme žádnou revoluci, avšak určitě se dočkáme více změn viditelných na první pohled. Infinity Displeje budou zabírat ještě více prostoru na čelní ploše, což s sebou přinese perforaci v místě selfie kamerky. Do displeje také bude integrována čtečka otisků prstů, takže záda zůstanou vyhrazena pouze fotoaparátu. Počet jeho čoček bude záviset na konkrétním modelu.

Konzervativce potěší návrat vlajkového telefonu s plochým displejem, byť model Galaxy S10 E bude mírně ořezán na výbavě, například nedostane zmíněnou poddisplejovou čtečku. Výkonem ale zaostávat nebude, všechny letošní modely bude pohánět vlajkový Exynos 9820. Dá se také počítat s tím, že řada Galaxy S10 bude poslední, která si ještě ponechá klasický sluchátkový jack.

Samsung si chce s Galaxy S10 vytvořit malý náskok před konkurencí, a tak své novinky představí už 20. února, tedy pár dní před veletrhem MWC, kde jim bude jistě věnována velká část expozice.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku